تبلیغات

درس هایی که سوریه به ما آموخت

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_6w900h60059.jpg

اساس نیوز: مطلبی به قلم " م. علی دویار" تحلیلگر ترک , که در آن به وضعیت اسفبار مسلمانان پرداخته است. به نظر وی , تا زمانیکه در بین مسلمانان وحدت ایجاد نگردد محکوم به ضعف و شکست هستند.

اساس نیوز/M.Ali Doyar : در حال حاضر , چندین دولت بصورت عملی در خاک سوریه مشغول جنگ هستند.در واقع , در سوریه جنگ جهانی سوم , بصورت پنهان  در جریان است. با این تفاوت که , در جنگ های جهانی قبلی , خاک کشورهای درگیر جنگ , صحنه جنگ بود اما اکنون کشورهای درگیر , خاک سوریه را به عنوان میدان جنگ استفاده می کنند و هریک از طرف ها سعی می کند طرف مقابل را از طریق سوریه هدف قرار دهد.برای این دولت ها , سوریه از طرفی محل جولان سیاسی و نظامی است و از طرفی محل تقسیم برگ های برنده بازی و از طرفی نیز تبدیل به " چماق شیطان" شده که هر یک از طرف های درگیر , سعی می کند با این چماق به طرف مقابل خود ضربه وارد نماید.

نتیجه اینکه , سوریه زخم بزرگ و امتحان سخت امت اسلامی است.  آنگونه امتحانی که اختلاف و تفرقه موجود در بین امت اسلامی را عمیق تر کرده , فاصله و شکاف موجود را شدیدتر کرده , مسلمانان را از یکدیگر دورتر ساخته , مسلمانان را به جان هم انداخته و دشمن یکدیگر گردانیده است.

واقعیت اینکه در چنین مواقعی , مسلمانان باید از یکدیگر حمایت می کردند. باید به یکدیگر نزدیکتر می شدند و همبستگی خود را افزایش می دادند. اما متاسفانه , درحالیکه دشمنان مشغول ویران کردن سوریه و قتل زنان و کودکان سوری هستند مسلمانان سلاح های خود را به طرف یکدیگر نشانه رفته اند و خون یکدیگر را می ریزند.

امروز می دانیم که بسیاری از دولت ها در سوریه حضور دارند و به آسانی می توانند در امور آن دخالت کنند. در مقابل , مردم سوریه نیز به دسته ها و گروه های مختلفی تبدیل شدند و بعضی از گروه ها به دلایل مختلف تحت کنترل نیروهای خارجی درآمدند.در نتیجه این گروه بندی ها , هرج و مرج سوریه را فراگرفت و جنگ داخلی براه افتاد که هیچ طرف برنده ای ندارد.

وقتی به آنچه در سوریه اتفاق می افتد نگاه می کنیم تابلوی بسیار دردناکی می بینیم که دل امت اسلامی , دین اسلام , ملت مظلوم و مسلمان سوریه و خودمان را به درد می آورد. اما متوجه می شویم که می توانیم از این تابلو درسها و عبرت های بزرگی بگیریم. به عبارت دیگر , در واقع سوریه چیزهای بسیاری به ما آموخت.

سوریه به ما آموخت که :

فقط مسلمان دوست مسلمان است.

کسی بغیر از خود مسلمانان به مسلمانان خیری نمی رسانند.

تا زمانیکه مفهوم " امت" را درک نکرده اند و با این ادراک حرکت نکنند از تعصبات مذهبی , اعتقادی و قومی رهایی نخواهند یافت.

مسلمانان تا زمانیکه از تعصبات مذهبی , اعتقادی و قومی خلاص نشده باشند حتی اگر در جنگ و پیکار نیز باشند از اختلاف و تفرقه رهایی نخواهند داشت.

تا زمانیکه وحدت در بین مسلمانان ایجاد نشود , همیشه ضعیف و ناتوان خواهند بود.

تا زمانیکه مسلمانان ضعیف باشند از حملات دشمنان در امان نخواهند بود.

تاوقتیکه مسلمانان با یکدیگر مشغول(درگیر) باشند قدرتمند نخواهند شد و در مقابل حملات دشمنان قادر به دفاع از خود نخواهند بود.

و مسلمانان به آنگونه ای که خداوند امر فرموده , برای ایجاد وحدت بر اساس اخوت اسلامی , نه فقط بصورت لفظی و قلم , بلکه بطور عملی اقدامی نکنند همچنان ضعیف و شکست خورده باقی خواهند ماند. اگر ما نیز به سهم خود عمل نکنیم بیم آن می رود که روزی نوبت ما نیز فرا برسد.

25/356

نویسنده: M.Ali Doyar

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار