تبلیغات

بازگشت محمد بن عبدالوهاب در قرن ببست و یکم

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_ytyffs.jpg

اساس نیوز :جریان سلفی گری مسلح عصر حاضر  از شبه قاره تا شمال افریقا را مورد تهدیدات مسلحانه خود قرار داده و دولت ها و کشورهای اسلامی  را دچار بی نظمی و آشوب نموده اند.

برخلاف تصور عام جریانات سلفی گری مسلح نه از دیدگاه ابن تیمیه بلکه از دیدگاه سلفی گری وهابی متعلق به جریان محمد بن عبدالوهاب پیروی می کنند.
در گذشته ای نه چندان دور، امپراتوری عثمانی بخش قابل توجهی از جهان را برای مدّت بیش از 5 قرن زیر نگین خلافت خود داشت. در تمامی شرق اسلامی همه جا پرچم منقوش به ماه و ستاره در اهتزاز بود. چنان که تا به امروز همین نقش را در سراسر جهان به عنوان نشان اسلامیّت و اسلامگرایی        می شناسند.
یکی از عوامل سقوط خلافت عثمانی شورش های داخلی از جانب امیر درعیه  بود که ادعای برپایی        دارالسلام را داشتند .امیر درعیه، محمد بن سعود با هم پیمانی محمد بن عبدالوهاب که او را خلیفه موحدین نام نهاده بود و پیروانش را موحدان و درعیه نجد نیز دارالسلام اسم گذاری کرده بود، برای مبارزه به دارالکفر ( شامل تمام کسانی که تفکر سلفی گری وهابی را قبول نداشتند )حکم جهاد داده و خلافت عثمانی را به چالش کشیدند.
حملات وهابیون  بعد از مرگ محمد بن عبدالوهاب و عبدالعزیز بیشتر با انگیزه های مادی ادامه یافت. به غارت رفتن خزانه نبوی که سعود بن عبدالعزیز در حمله به مدینه انجام داد، نشان دهنده این رویکرد است. با ظهور قدرت جدید فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت و حمله به مصر و شمال حجاز کار عثمانی سخت تر و با پیوستن بنی حرب به وهابیت، زمینه برای فتح مدینه فراهم شد.
فتح مدینه در 1218ق و پس از آن فتح مکه بعد از محاصره سه ماهه، مشروعیت عثمانی به عنوان خادم الحرمین را به چالش کشید. سعود برای حجاج عثمانی شروطی قرار داد و مانع از ورود آنان شد که عملاً ارتباط عثمانی را با حرمین شریفین قطع کرد. تسلط بر مسقط و بحرین نفوذ وهابیان در سواحل جنوبی خلیج فارس را نیز تثبیت کرد. حضور ناوگان دریایی انگلیس در خلیج فارس و رابطه رسمی بریتانیا با وهابیان نیز در قدرت آنها تأثیر داشت.
 سرانجام فتنه اول وهابیت و آل سعود توسط محمد علی پاشا والی خلافت عثمانی در مصر در هم کوبیده شد و امرای دولت خود خوانده دارالسلام وهابیت دستگیر و در استامبول به جرم خوارج بودن و فساد فی الارض گردن زده شدند.
ولی انگلستان در اواخر جنگ جهانی اول دوباره عبدالعزیز آل سعود را از کویت پشتیبانی کرد و آنها سرانجام پس از سالها جنگ با خلافت عثمانی توانستند بر حجاز و نجد مسلط شده و دولت سعودی کنونی را بینان نهند. دولتی که ریشه در اندیشه های دارالسلام اجدادشان در درعیه دارد.
در قرن بیستم آموزه های دینی و عقیدتی محمد بن عبدالوهاب توسط جریانات مختلف سلفیه در جهان اسلام گسترش پیدا کرد .بخصوص با کشف نفت و سرازیر شدن پول نفت در خدمت جریان سلفی گری وهابی و راه اندازی دانشگاههای دینی به سبک الازهر و شام و زیتونه در مکه و مدینه، با کمک فراریان اخوان المسلمین در زمان جمال عبدالناصر این موضوع بیشتر خود را نشان داد.
طلبه ها فارغ التحصیل این دانشگاهها پس از اتمام دروس خود به نشر عقیده سلفی گری وهابی در جهان اسلام پرداختند.
جنگ افغانستان و جنگ سرد بلوک شرق و غرب و به خدمت گرفتن جریان دینی سلفی گری وهابی توسط بلوک غرب و آمریکا در جهت تضعیف امپراطوری شوروری سابق یکی از موارد رشد سریع جریان سلفی گری وهابی در جهان اسلام بود.
آموزه های سلفی گری وهابی با جنگ در آمیخت و جریانات تکفیری مصری که همگی منشعب از اخوان المسلمین بودند، این فکر را تقویت کرد و شکل جدید سلفی گری وهابی مسلح شکل گرفت.
11سپتامبر و  سرنگونی  حکومت طالبان و سرنگونی صدام حسین در عراق مرحله بعدی رشد تفکر سلفی گری وهابی مسلح در جهان اسلام بود.
ورود اینترنت به صحنه و در خدمت گرفتن آن توسط این جریانات باعث جلب توجه بیشتر آنها در جهان اسلام گردید.
انقلابات عربی که با فاجعه آشوب ها و جنگ های مختلف در خاورمیانه و شمال افریقا همراه بود باعث شد که زمینه فعالیت جریانات مسلح سلفی گری وهابی در جهان عرب بالا بگیرد که نمونه آن شکل گیری داعش می‌باشد که ائتلاف فراریان حزب سابق بعث و ارتش سابق صدام حسین و القاعده عراق ابومصعب الرزقاوی اردنی می باشد که در حال حاضر مطرح ترین گروه از جریانات مسلح سلفی گری وهابی است که به سبک درعیه قدیم ادعای برای دارالسلام سلفی گری وهابی را دارد و اسم تشکیلات خود  را بازگشت خلافت نام نهاده اند.
وهابیت اولیه که ادعای برای دارالسلام در دل خلافت عثمانی را داشت الان در شکل نوین آن توسط پیروان قرن بیست و یکمی شان پیگیری می شود. همین طور که اسلاف آنها باعث نابودی آخرین خلافت عثمانی اهل سنت و جماعت شدند آین نیروی های قرون وسطایی نیز در حال نابودی زیربناهای کشورهای اسلامی و تضعیف آنها در عصر کنونی می باشند.
وهّابیت عامل تفرقه میان امّت ها
امت اسلامی در این زمان بیش از هر زمان دیگری نیاز به اتحاد و همدلی دارند تا بتوانند در برابر توطئه های دشمنان اسلام پیروز شوند. اما با پایه ریزی مبانی فکری وهّابیت در قرن هفتم و هشتم، و با اتّهام نادرست بدعت و شرک به مسلمانان، ضربه های جبران ناپذیری به صفوف به هم پیوسته مسلمانان وارد شد.وهابیون با نابودی آثار بزرگان دین و ممانعت از شعائر اسلامی و جلوگیری از توجّه مردم به انبیا و اولیای الهی، اهداف شوم دشمنان دیرینه اسلام را عملی ساختند.
امّت اسلامی با همه اختلافات فکری که در گرایش های مذهبی داشت، با الهام از رهنمودهای حیات بخش اسلام توانسته بود پیوند اخوّت در میان خود ایجاد نماید و در پرتو کلمه توحید و توحید کلمه در برابر تهاجم سنگین دشمنان قسم خورده اسلام استوار بماند.
محمّد بن عبد الوهّاب بنیان گذار و مروّج افکار وهّابیت در قرن دوازدهم، مسلمانان را به جرم توسّل به انبیا و اولیای الهی، مشرک قلمداد کرد و فتوا به تکفیر آنان داد و خون شان را حلال و کشتن آنان را جایز و اموال آنان را جزء غنایم جنگی به حساب آورد که در نتیجه این فتوا، هزاران مسلمان بی گناه به خاک وخون کشیده شدند.
وهابیت کار خود را با عنوان جنبش اصلاحات دینی و با هدف دعوت مردم به بازگرداندن معنای واقعی توحید و نادیده‌ گرفتن و از بین بردن آموزه‌های سنتی و شیوه‌های تکامل‌یافته در تاریخ اسلام از قبیل الهیات، فقه و سنت زیارت قبور اشخاص محترم و مقدس آغاز کرد.
از آن جا که محمد بن عبدالوهاب عقايد خرافي خود را که بر خلاف عامه مسلمانان و در حقيقت همان عقايد ابن تيميه بود منتشر مي ساخت، بعد از فوت پدرش خواستند او را بکشند که به شهر خود (عينيه) فرار کرد . اولين کار او اين بود که حکم به کفر و شرک و ترور امير (عينيه) داد و سپس آل سعود را براي حمله به عينيه تشويق کرد، در اثر آن حمله تعداد زيادي کشته، خانه هايشان غارت و ويران شد و به نواميس شان هم تجاوز نمودند. وهابيون به اين ترتيب حرکت خود را به اسم نصرت و ياري توحيد و محاربه با بدعت و شرک و مظاهر آن شروع کردند.
محمد بن عبدالوهاب بر اساس برداشت نادرستي که از (توحيد) و (شرک) دارد، بسياري از اعمال مسلمين از قبيل شفاعت خواستن از اولياي الهي، توسل به انبيا و اوليا، تبرک به آثار انبيا و اوليا، دعا خواندن در کنار قبور اوليا، زيارت قبور اولياي خدا، و مجلس فاتحه و ... را شرک و عاملان به آن ها را مشرک مي خواند، و جان و مال و ناموس آن ها را حلال مي شمرد.
وي با صراحت مي گويد: مشرکين زمان ما از مشرکين عصر پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ که آن حضرت با آن ها جنگيد بدترند، به دو دليل، اولا: مشرکين زمان پيامبر تنها در حال آرامش بغير خدا متوسل مي شدند، ولي مشرکان زمان ما در آرامش و گرفتاري هر دو به غير خدا متوسل مي شوند، ثانيا: مشرکان جاهليت سنگ و چوب را مي پرستيدند که مخلوق و مطيع خدا بودند ولي مشرکان عصر ما، افراد فاسق را مي پرستند .به اين ترتيب خون و مال و ناموس آن ها مباح تر است.

b_400_400_16777215_10_images_ffdsfsd.jpg
آری، طرح مجدّد افکار ابن تیمیه به وسیله “محمّد بن عبدالوهّاب” در بدترین شرایط تاریخی و اوضاع بسیار نامناسب سیاسی صورت گرفت. چرا که امّت اسلام از چهار سو مورد تهاجم شدید استعمارگران صلیبی قرار داشت و جامعه اسلامی بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت کلمه داشت.
امروز که دشمنان قسم خورده اسلام از مسیحیت، یهود، آمریکا و صهیونیسم، کمر به نابودی اسلام و ملّت مسلمان بسته اند و اساسی ترین طرح هانیتنگتون، مغز متفکّر کاخ سفید و دکتر مایکل، نظریه پرداز سازمان سیا، ایجاد تفرقه میان مسلمانان می باشد، می بینیم که مفتیان سعودی عملاً در خدمت بیگانگان قرار گرفته اند و با صدور فتاوای نادرست و مبتنی بر موهومات و تخیلات، راه هرگونه وحدت میان امّت اسلامی را مسدود کرده و زمینه تفرقه در میان مسلمانان را بیش از پیش فراهم می سازند.

تهیه کننده : عبا محمدنژاد

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار