تبلیغات

پس از سرخوردگی از غرب؛ ۸۶ درصد مردم ترکیه خواستار گسترش روابط با روسیه هستند

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_2168065.jpg

اساس نیوز :نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد ۸۶ درصد مردم ترکیه خواستار توسعه روابط کشورشان با روسیه هستند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از اسپوتنیک، طبق نظر سنجی ویژه مرکز تحقیقات اجتماعی ترکی « Andy-Ar» که برای پایگاه اطلاعاتی «خبر ترک» انجام شده، ۸۶% مصاحبه شوندگان خواهان توسعه بیشتر روابط دو کشور ترکیه و روسیه هستند.

«فروق آجار» رئیس مرکز فوق الذکر، نتایج تحقیقات نظر سنجی را برای خبرگزاری اسپوتنیک مورد تفسیر قرار داد.

در این نظرسنجی سوال ضرورت توسعه روابط دو کشور بعد از گذر از مرحله بحرانی روابط مسکو و آنکارا که در نتیجه سرنگون کردن هواپیمای روسی توسط ترکیه به سردی گرائیده بود مطرح شده است. ۸۶.۶ مصاحبان، طرفدار توسعه بیشتر روابط، ۸.۸ %، مخالف آن و ۴.۶% در جواب مشکلی داشتند.

بنا بر این گزارش، اگر نتایج دریافت شده را از نظر طیف حزبی مورد بررسی قرار گیرد، معلوم می شود که ۸۹% رای دهندگان حزب حاکم «توسعه و عدالت»، ۸۸% رای دهندگان احزاب اپوزیسیون «جمهوری خلق» و «حزب نهضت ملی » و ۸۵.۱% از حزب طرفدار کردی «دمکراتیک خلق ها رای مثبت دادند.

فروق آجار نتایج نظر خواهی را مورد تفسیر قرار داده و تأکید کرد که بعد از آنکه مجلس اروپا تصمیم ضرورت به تعویق انداختن مذاکرات با ترکیه و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را به تصویب رساند، ادراک منفی در افکار عمومی ترکی گسترش پیدا کرده است.

فروق آجار در تفسیر خود می گوید: در حال حاضر در راس دستور کار ترکیه، سازمان همکاری شانگهای مطرح است که به حیث جایگزین معین راه توسعه، توسط ترکیه مد نظر گرفته شده است. این عنصر، در خلق و خوی شهروندان ترک که خواهان تقویت بیشتر روابط با روسیه اند اهمیت بیشتر دارد. ما شاهد آن هستیم که جامعه ترک توسعه روابط فعال با روسیه را ضروری می داند، چون این مسئله در راستای منافع ترکیه است. یکی از دلایل دگرگونگی افکار عمومی، روند لبریز از مشکلات در روابط با اتحادیه اروپا است که زیر بار جوّ آن، جامعه ترک طرفدار عادی سازی روابط دوستانه با کشورهای دیگر که نزدیکترین در میان آنها روسیه است می باشد. از طرف دیگر می توان گفت که مذاکرات و مکالمات پوتین و اردوغان که در این اواخر پیگیری و تشدید یافته و پر ثمر می باشند. و این، آنچنان که دیده می شود، بازتاب مثبت در جامعه ترکی پیدا کرده است.

به گفته آجار، بعد از آنکه به روابط دوستانه قبلی با اتحادیه اروپا و ایالات متحده آسیب وارد شده است، در شرایط فعلی روسیه به حیث کشور اولویت دار برای همکاری مورد بررسی است. 

آجار معتقد است: وخیم شدن روابط با روسیه بعد از حادثه هواپیما، اثرات منفی بر اقتصاد کشور، از جمله در بخش گردشگری، کشاورزی و مجموعاً در تجارت داشته است. چنین وضعیتی موجب تجدید نظر اساسی می شود. آشکار شد که همکاری با روسیه در بخش تجاری کاملا به نفع ترکیه است. به خاطر این، همه رای دهندگان خوشحال هستند که بحران پشت سر گذاشته شده و ابراز تمایل می شود که روابط متوقف شده، به خصوص در بخش اقتصادی، از سر گرفته شود. گردشگری باز جان بگیرد و بخش کشاورزی از محدودیت های کنونی کاملا آزاد شود. رای دهندها بر این عقیده هستند که حل و فصل این مسایل به نفع ترکیه خواهد بود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار