تبلیغات

قائم‌مقام دبیرکلّ جماعت: انسان‌ها از هر دین و نژاد و قومیتی مکرّم‌ هستند

Article Image
قائم‌مقام دبیرکلّ جماعت: انسان‌ها از هر دین و نژاد و قومیتی مکرّم‌ هستند

نشست جماعت دعوت و اصلاح شهرستان خنج، با حضور شیخ سعدالدّین صدیقی، قائم‌مقام دبیرکلّ جماعت و امام‌جمعه‌ی این شهرستان، با محوریّت‌ موضوع  کرامت ذاتی انسان، در پنجشنبه ١١ آذرماه جاری، برگزار شد. 

در این نشست که در مسجد فاروق اعظم شهرستان خنج با مشارکت جمعی از اعضا و هواداران جماعت برگزار شد، شیخ سعدالدّین صدیقی، با موضوع «اسلام و کرامت ذاتی انسان» به ایراد سخن پرداخت. وی با بررسى‌ آیه‌ی «وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ» گفت: خداوند انسان را منهای اینکه دارای چه دین، نژاد و قومیتی باشد، مکرّم‌ داشته است؛ چرا كه همه‌ى انسان‌ها در خلق، به خداوند منتسب هستند و همين امر به انسان شرف و مكانت می‌دهد. وی در ادامه، کرامت انسان را دو نوع دانست: 

١. کرامت ذاتی: هر انسان در ذات خود دارای کرامت است. وی در تأييد اين امر به بازخوانی روایتی پرداخت که پیامبر خدا -صلّى الله عليه و سلّم- به احترام جنازه‌ای در حال تشيیع، ایستادند. این عمل رسول الله -صلّى الله عليه و سلّم- با واکنش اصحاب رو برو شد؛ گفتند: ای پیامبر خدا! این جنازه‌ى یک زن یهودی است. پیامبر خدا با حالتی برافروخته فرمودند: «ألیست نفساً» آیا یک انسان نیست؟ وی در شرح و بیان درس مهم‌ تربیتی‌‌ این رویداد گفت: بايد متوجّه‌ باشیم كه در بحث و تعامل با ديگران، انسان‌بودن را اصل قرار دهيم و نگاه انسانى خود را بر ساير لايه‌هاى هویّتی،‌‌ غالب بگردانيم.  

٢.کرامت اکتسابی: انسان اضافه بر كرامت ذاتى مى‌تواند از طريق تلاش، انواع دیگرى از کرامت را همچون تقوا و احسان، كسب نمايد.  

وی با بیان نگاهی قرآنى به کرامت انسان و تطبیق عملى پیامبر -صلّى الله عليه و سلّم- در وثيقه‌ى مدينه گفت: متأسفانه‌‌‌ امروز بين اين مقصد مهم دينى و رفتار دينداران، فاصله‌ى زيادى موجود است كه نياز به معالجه دارد.  

وی در ادامه، به تبيين چگونگى تكريم انسان و بيان صورت‌هاى آن پرداخت. وی اين مطلب را در سه بند مورد واكاوى قرار داد و گفت: 

١. اوّلین‌ مورد از نشانه‌های تکریم انسان، خلقت انسان در أحسن تقويم مى‌باشد؛ آیات متعدّد‌ی بحث خلقت را به‌طور مفصّل‌‌ بيان نموده‌اند كه در مجموع بيانگر اين هستند كه خداوند، انسان را در برخوردارى از توانمنديی‌ها و امكانات، بر ساير مخلوقات برترى بخشيده و آن را ويژه آفريده است.  

٢. دوّمین‌ مورد از نشانه‌هاى تكريم، خلافت انسان است؛ وی با شرح آیه‌ی «إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً» گفت: خداوند انسان را در حدی‌ از رشد و استعداد آفريد كه خیلی از امور را از جمله تزكيه و عمران و آبادانی زمین، به او سپرد.  

٣. وی آزادى را مهمترین وجه کرامت انسانى دانست و گفت: پيام انبيا، آزادى انسان بوده است. انسان در مسير رشد و بالندگى خود، به حدى رسيد كه خداوند حتى‌ در پذيرش دين، اجازه نداده است كه كسى او را مجبور به پذيرفتن آن كند. دین به انسان آزادی بخشیده و او را در پذیرش دین، آزاد قرار داده است. آزادى در مسلمان شدن و انتخاب خداوند به‌عنوان رَبّ‌ خود، گواه آزادی انسان است. 

شیخ سعد الدین صدیقی در پایان سخنان خود، از اينكه بحث حقوق انسان در عصر ما به شدّت‌ دچار شعارزدگى شده است، ابراز تأسف نمود و بيان داشت: در جهان ما، بیشتر از اینکه از مكانت و كرامت انسان سخن گفته شود، از حقوق او سخن گفته مى‌شود؛ عيب اين كار اين است كه در توجّه‌ به حقوق، به راحتى انسان‌ها درجه‌بندى مى‌گردند و اينجاست كه انسانیّت‌ از بين مى‌رود.

شیخ عبدالصّمد‌ ابونجمی، امام‌جمعه‌ی شهرستان خنج نیز در سخنانى، وضعيت مسلمانان را عموماً و وضعیت خاورمیانه را به صورت خاصّ‌، نامطلوب خوانده و آن را معلول افراطی‌گرى دانست و خواهان پرهیز از تندروی شد.

کرامت الله یوسفی، مسئول هیأت اجرایی جماعت در شهرستان خنج نیز در شروع مراسم با ایراد سخنانی به حاضران خیرمقدم گفت.

قائم‌مقام دبیرکلّ جماعت: انسان‌ها از هر دین و نژاد و قومیتی مکرّم‌ هستند قائم‌مقام دبیرکلّ جماعت: انسان‌ها از هر دین و نژاد و قومیتی مکرّم‌ هستند

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار