تبلیغات

بیست و دومین نشست مجمع فقهی اهل سنت ایران به کار خود پایان داد

Article Image
بیست و دومین نشست مجمع فقهی اهل سنت ایران به کار خود پایان داد

photo_2016-12-05_07-12-30بیست و دومین نشست مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران طی روزهای شنبه و یکشنبه ۱۳ و ۱٤ آذر (۳ و ٤ ربیع الأول) در محل دارالعلوم زاهدان برگزار شد و شامگاه یکشنبه به کار خود پایان داد.

به گزارش سنت آنلاین، در این نشست چهار موضوع زیر، مطرح و مورد بحث و مناقشه قرار گرفت:

۱- تکافل اجتماعی؛ یعنی ایجاد صندوق تکافل توسط گروهی از افراد به منظور همکاری برای جبران خسارات خطرهای احتمالی و هدف از آن سودآوری نیست. در این نشست مصوب شد که تکافل اجتماعی مبتنی بر الگوی وقف شرعاً جایز است و نهادینه و اجرایی کردن آن در جامعه باید زیر نظر علمای متعهد و کارشناسان فقهی صورت گیرد.

۲- حکم امتیازدهی بانکها و مؤسسات مالی؛ مقرر شد که اگر پرداخت وام از طرف مؤسسات مالی و بانکها مشروط به سپرده‌گذاری به میزان و مدت معین باشد، شرعاً جایز نیست.

۳- حکم شرعی کارمزد؛ در این باره، پس از استماع مقالات تحقیقی ـ علمی هیئتی از اعضای مجمع تشکیل گردید تا مقالات را دقیقاً بررسی کرده و به جمع‌بندی آرا و دلایل بپردازند و نیز با علمای صاحب‌نظر در خصوص کارمزد بانکی و مؤسسات مالی به رأیزنی بپردازند و بررسی کارمزد حقیقی و نحوه تعیین آن را از کارشناسان بانکی جویا شوند.

٤- کارشناسی آب چاه‌ها؛ نسبت به این مورد مصوب شد که هر فرد در ملک شخصی خویش مجاز به حفر چاه است بدین شرط که به دیگران ضرر فاحشی نرساند و در این باره نظریه کارشناسان متدین و متعهد سازمان آب در تشخیص ضرر فاحش شرعاً اعتبار دارد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار