تبلیغات

مولانا عبدالحمید، امام جمعه زاهدان: انسان موفق کسی است که به تعهداتش در قبال خدا و بندگان خدا عمل کند

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنی آنلاین، مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه این هفته اهل‌سنت زاهدان (۱۲ آذر ۹۵)، با اشاره به اهمیت احساس مسئولیت و رسالت هر انسان، «توجه به حقوق‌الله و حقوق‌الناس» را از مهمترین ویژگی‌های یک انسان موفق برشمردند.
امام‌جمعه زاهدان در این مراسم باشکوه اظهار داشتند: زندگی انسان در این دنیا بسیار کوتاه و مختصر است. انسان در دنیا دارای رسالت، تعهد و مسئولیت‌‌هایی است. یکی از مسئولیت‌های انسان‌ها، تعهداتی است که در مقابل پروردگار و عبادت و بندگی الله تعالی دارند.
ایشان خاطرنشان کردند: دین اسلام بر دوش مسلمانان رسالت و مسئولیت‌هایی قرار داده است که قرآن مجید این مسئولیت‌ها را تشریح می‌کند. از دیدگاه عقل، عرف و شریعت، انسانی کامیاب است که به رسالت خویش عمل کند. در زمینه‌ی انجام رسالت، پیامبران و دوستان الهی که به معرفت الهی رسیده‌اند و به دستورات شریعت عمل کرده‌اند اسوه و الگوی ما هستند، زیرا آنان بیدار زندگی کرده‌اند و برای دنیا و آخرت انسان‌های زمان خویش و نسل‌های آینده تلاش و برنامه‌ریزی کردند.
خطیب جمعه زاهدان در ادامه به اوضاع نابسامان معنوی بشر امروزی اشاره کردند و گفتند: متاسفانه بشر امروزی علیرغم پیشرفت‌های مادی و تکنولوژی، در عرصه معنوی و آمادگی برای آخرت به‌سوی ناکامی و نابودی حرکت می‌کند. گناه، فسق و نافرمانی از دستورات پروردگار حرکت به‌سوی شیطان و خواهشات نفسانی است که انسان را با ذلت و خواری مواجه می‌کند.
ایشان ادامه دادند: بشر امروز نیاز به ناجیانی دارد تا او را به راه راست راهنمایی کنند. در گذشته پیامبران به‌عنوان راهنما و مرشد بوده‌اند که جامعه را به‌سوی مسیر صحیح و درست راهنمایی می‌کردند و امروز دستورات قرآن و سنت بهترین راهنمای بشریت هستند. ارتباط با قرآن و عمل به دستورات شریعت می‌توانند ما را نجات دهند و در مسیر صحیح قرار دهند.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه ضمن اظهار تاسف از غفلت انسان‌ها از عالَم برزخ و جهان آخرت، اظهار داشتند: متاسفانه بسیاری از ما مرگ و صحرای قیامت را فراموش کرده‌ایم، درحالی‌که تمام انسان‌ها گذر از قبر وحشتناک و میدان محشر و حساب و کتاب را پیش روی خودشان دارند. انسان‌ها باید روزی در میدان محشر که انبیا، شهدا و بندگان مقرب الهی صف کشیده‌اند پاسخ‌گوی اعمال خویش باشند؛ در آن روز همه‌ی ما باید پاسخ‌گوی حقوقی که از الله و بندگان خدا ضایع‌ کرده‌ایم باشیم.
ایشان افزودند: در روز قیامت انسان‌ها مانند لشکر ملخ‌ها روی زمین افتاده‌اند و مانند پروانگانی که اطراف نور جمع شده‌اند، مضطرب و پریشان‌اند و درحالی‌که بلند می‌شوند و به زمین می‌افتند، فریاد و آه و ناله سر می‌دهند، زیرا یک چشم‌شان به بهشت دوخته است و یک چشم‌شان به جهنمی که شعله‌های آتش از آن زبانه می‌کشد. به‌راستی چه چیزی ما انسان‌ها را از این روز وحشتناک غافل کرده است؟!
مدیریت دارالعلوم زاهدان بر لزوم بندگی پروردگار تاکید کردند و گفتند: این دنیا دنیای خوشگذرانی و لذت نیست، بلکه دنیای بندگی، تقوا، خداشناسی و عمل است. خدا را بشناسیم و با تمام وجود او را عبادت کنیم. البته به دنیای صحیح و درست هم بیندیشیم و برای دنیای خود و نسل‌های آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم. همه‌ی ما باید صحیح و درست به مسئولیت و رسالت خودمان عمل کنیم و بدون آلودگی گناه و معصیت از دنیا برویم.

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان، به علما و مفتیانی که از استان‌های مختلف کشور برای شرکت در مجمع فقهی اهل‌سنت به زاهدان آمده بودند، خیرمقدم گفتند.
ایشان همچنین هفته بسیج را به تمام بسیجیان تبریک گفتند.

امام‌جمعه موقت سیمین‌شهر: وقتی حلاوت ایمان حاصل شود، انسان از عبادت پروردگار لذت می‌برد
m-hanafi
در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، مولوی عبدالعزیز حنفی، مدیر داخلی حوزه علمیه نور و امام‌جمعه موقت سیمین‌شهر استان گلستان، به‌عنوان سخنران اول مراسم مطالبی ایراد کرد.
مولوی حنفی که برای شرکت در بیست‌ودومین مجمع فقهی ایران به زاهدان آمده است، در مراسم نماز جمعه زاهدان بر لزوم عمل به شریعت تاکید کرد و گفت: مشکل امروز مسلمانان کمبود علم و معلومات نیست، بلکه ما با ضعف در معمولات و عمل به شریعت مواجه هستیم. امروز مسلمانان اگرچه نام «الله» را بر زبان می‌آورند، اما عظمت و بزرگی خدا در دل استحضار نمی‌شود، زیرا اگر عظمت الله تعالی در دل‌ها استحضار شود، انسان از گناه دوری و به دستورات الهی عمل می‌کند.
وی در ادامه افزود: امروز بسیاری از مسلمانان به‌‌خاطر گرایش به اسباب مادی دنیا، از حلاوت و شیرینی ایمان محروم هستند. وقتی حلاوت ایمان حاصل شود، محبت خدا و رسول در دل ایجاد می‌شود و انسان از عبادت پروردگار و عمل به سنت‌های رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم لذت می‌برد. عظمت سنت‌های رسول‌الله چنان در دل صحابه جای داشت که به‌خاطر هیچ مصلحتی حاضر به ترک آنها نبودند؛ آنان حتی در دربار پادشاهان هم به سنت‌ها عمل می‌کردند.
مدیر داخلی حوزه علمیه نور سیمین‌شهر در ادامه‌ی سخنانش «خیرخواهی» را ازجمله صفات یک مسلمان برشمرد و خاطرنشان کرد: در نتیجه‌ی خیرخواهی صحابه، تابعین و نسل‌های بعد از آنهاست که ما امروز مسلمان هستیم و دستورات قرآن و سنت را در اختیار داریم. صحابه با اعتماد به الله تعالی و عمل به دستورات قرآن و سنت در دنیا موفق شدند.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار