تبلیغات

درخواست وزارت اوقاف اقلیم کردستان برای عدم ثبت دین افراد تا سن 18 سالگی

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_IMAGE6361635451452134.jpgاساس نیوز: وزارت اوقاف اقلیم کردستان درخواست کرده‌ است که‌ دین و آیین شهروندان اقلیم، تا سن 18سالگی در شناسنامه‌ آنان ثبت نشود.


به‌ گزارش اساس نیوز به‌ نقل از شبکه‌ تلویزیونی NRT مسئول امور ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان اعلام کرد که‌ مسئولان این وزارتخانه‌ در نشست با نمایندگان سازمان ملل به‌ بحث و رایزنی در مورد حذف دین و آیین شهروندان اقلیم کردستان در شناسنامه‌ آنان پرداخته‌اند و این امر از سوی نمایندگان سازمان ملل و کمیته‌ مستقل حقوق بشر اقلیم تائید شده‌ است.

طبق قانون اساسی عراق ثبت دین و آیین در شناسنامه‌ شهروندان این کشور و اقلیم کردستان، ضروری است و در حال حاضر وزارت اوقاف اقلیم کردستان درخواست کرده‌ است که‌ این مورد از قانون اصلاح شده‌ و دین و آیین افراد تا سن 18 سالگی که‌ خود در مورد انتخاب دین خود تصمیم گیری می کنند، در شناسنامه‌ آنان ثبت نشود.

از سوی دیگر، محمد گومه‌ شینی سخنگوی کمیته‌ مستقل حقوق بشر اقلیم کردستان در این مورد می گوید که‌ لازم است قوانین اقلیم کردستان به‌ نحوی اصلاح شود که‌ با قوانین بین المللی و قوانین حقوق بشری منطبق باشد.

پیشتر نیز اقلیت های کاکه‌ایی و ایزدی در عراق درخواست می کردند که‌ در شناسنامه‌ آنان دین و آیین به‌ طور مشخص ذکر شده‌ و برای آنان در شناسنامه،‌ مسلمان نوشته‌ نشود و از کمیته‌ اصلاح و بازنویسی قانون اساسی اقلیم کردستان نیز درخواست کرده‌ بودند که‌ این مسئله‌ در قانون اقلیم گنجانده‌ شود و در حال حاضر نیز بخشی از اقلیت های اقلیم از طرح پیشنهادی وزارت اوقاف حمایت می کنند.

وزارت اوقاف اقلیم کردستان این طر‌ح پیشنهادی را به‌ عنوان لایحه‌ای آماده‌ کرده‌ و در انتظار از سرگیری فعالیت های پارلمان کردستان برای تصویب آن است و با تصویب آن نیز بخشی از درخواست های اقلیت های دینی اقلیم کردستان از جمله‌ کاکه‌یی، ایزدی، زرتشتی، بهائیان و یهودیان برآورده‌ می شود.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار