تبلیغات

دعوت از حزب دزدان دریایی برای تشکیل دولت ایسلند

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_fontbFlagbfont150x90cmNew100PolyesterfontbIcelandbfontfont.jpgاساس نیوز: پس از آنکه احزاب راست و چپگرای ایسلند نتوانستند به تعهد خود در تشکیل دولت عمل کنند، رئیس جمهوری ایسلند از حزب «دزدان‌دریایی» دعوت کرد تا دولت تشکیل دهد.


به گزارش اساس نیوز به نقل خبرگزاری رویترز، گونی یوهانسون، رئیس جمهوری ایسلند روز جمعه و پس از دیدار با رئیس گروه پارلمانی حزب دزدان دریایی «بیرگیتا یونشدوتیر» از حزب او دعوت کرد تا دولت تشکیل دهد.

وی گفت: من با رهبران تمامی احزاب دیدار کردم و از آنها خواستم تا عقاید خود را درباره تشکیل دولت مطرح کنند. من رئیس گروه پارلمانی حزب دزدان دریایی را فراخواندم و به او گفتم تا حزب دولت را تشکیل دهد.

روز 29 اکتبر سال جاری میلادی انتخابات پارلمانی زودهنگامی در ایسلند برگزار شد که در آن هیچ یک از هفت حزب یا ائتلاف‌ها نتوانستند اکثریت را کسب کنند.
حزب محافظه کار مستقل که در نظرسنجی‌ها خوب عمل کرده بود، در ابتدا تلاش کرد تا با حزب لیبرال و راست میانه اصلاح و حزب میانه‌روی آینده روشن دولت ائتلافی تشکیل دهد.

اما این احزاب نتوانستند در مسائلی چون روابط با اتحادیه اروپا، ایجاد اصلاحات بنیادین و صنعت ماهیگیری به اشتراک نظر برسند.رئیس جمهوری ایسلند سپس از حزب چپ جنبش سبز که دومین حزب در کشور است خواست تا دولت تشکیل دهد.

با وجود مذاکرات برای ایجاد دولت ائتلافی پنج حزبی شامل احزاب راست میانه و چپ افراطی، توافق درباره مالیات و سایر مسائل در اواخر نوامبر 2016 به شکست انجامید.سپس رئیس جمهوری به احزاب اجازه داد تا مذاکرات غیررسمی را انجام دهند که در آن حزب مستقل و حزب چپگرای جنبش سبز درباره تقسیم قدرت به مذاکره پرداختند. اما این بار هم دو حزب نتوانستند در مسائل مختلف به اشتراک نظر برسند.

این روند باعث شد تا حزب دزدان دریایی که در انتخابات سوم شده بود، فرصت پیدا کند تا برای تشکیل دولت دعوت شود. البته هیچ تضمینی برای پیروزی و موفقیت این حزب وجود ندارد.رهبر گروه پارلمانی حزب دزدان دریایی گفت:‌ خوشبین هستم که بتوانیم راهی را برای همکاری بیابیم.

حزب دزدان دریایی در جریان مبارزات انتخاباتی قول داد تا اصلاحاتی اساسی در نهادهای دولتی کشور ایجاد کند تا دموکراسی مستقیم و شفافیت بیشتری در کشور ایجاد شود.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار