تبلیغات

دانشجوی اهل سنت کرد :فعالیت گروه های افراطی برای امت اسلامی هزینه ساز بوده است

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_isllaamm.jpg

اساس نیوز :سایت اساس نیوز در ماه های اخیر با هدف اطلاع از دیدگاه علما و نخبگان شاخص اهل سنت به سراغ آنها رفته و با آنها درباره مشکلات کنونی دنیای اسلام هم صحبت شده است .

این بار در رویه ای جدید به سراغ یک دانشجوی اهل سنت کرد رفتیم و با وی درباره مسائل مهم جهان اسلام بحث کردیم .آشنایی ما با این برادرمان در فضای تلگرام صورت گرفته و این گفتگو نیز در همان فضا انجام شده است .به درخواست این برادرمان مصاحبه بدون ذکر نام وی منتشر می شود :

سوال اول:جنابعالی به عنوان یک دانشجوی اهل سنت مهم ترین مشکل دنیای اسلام را چه می دانید؟

دانشجوی کرد :یکی از مهمترین مشکلات مسلمانان دوری از اسلام و نا شناس بودن و غریب بود اسلام حقیقی و قدرت مند به معنای واقعی  با تمام جزئیاتش هست.دراین زمانه که اسلام ضعیف و منحرف شده به خاطر مسلمین(علما و عوام) هست و مسلمین ضعیف شدند نه خود اسلام.

دوری مسلمین از اسلام  و دستوارات اون به علت کم توجهی مردم به حرف علما واقعی رخ داده است. قطعا مسلمین تا قبل از اینکه از اسلام دوری کنند و سرافرازی را در غیر از اسلام جستجو کنند       عزت مند بودند.

در حال حاضر مسلمین آشفته و سردرگم هستند.

بیگانگی مسلمین  از اسلام و دوری از علم باعث شده که نتوانند مشکلات منطقه و فرا منطقه ای را کنترل و درمان کنند و افراد سوء رو شناسایی و از محبان امت تمیز دهند.

این کم توجه  بودن مسلمین به تمامی وجوه اسلامی  زمینه مناسبی برای  بروز مشکلات داخلی و تاخت و تاز دشمنان اسلام ایجاد کرده است.

اگر رهبران مردم و مردم عوام با ناآگاهی در برابر مظالم سکوت کنند مثل یک عروسک خیمه شب بازی هستند.کنترل مسلمان دور از اسلام  برای کفار خیلی راحت است.بنابراین تا برای الله خالص نشوند  همچنان جامعه ای آشتفته خواهیم داشت

سوال :شما به آشفتگی و ضعف دنیای اسلام اشاره کردید نقش گروه های افراطی درایجاد این آشفتگی را چگونه ارزیابی می کنید؟

دانشجوی کرد :در مورد گروه های افراطی اول باید معلوم کنیم چه گروه هایی افراطی هستند تا بتوانیم  نقشی که ایفامی کنند را بفهمیم.

اسلام دینی است که درآن میانه روی باعث سعادت هر چه بیشتر می شود و سستی  و افراط در آن ضرر های کم و بیشی برای قدرت اسلام در دنیا به بار خواهد آورد.

افراط نیز همانند تفریط  در دین آثار مخرب خود را بر پیکره جامعه اسلامی بر جای خواهد گذاشت و سبب حل مشاکل نمیشود، بلکه بر شدت مشکلات اضافه می کند.گروه های افراطی سبب بدبینی عوامی که اطلاعات کمی از دین دارند نسبت به بقیه مجاهدین و مصلحان شده باعث از هم پاشیدن وحدت اسلامی که یکی از ملزومات است می شوند.

 از آثار گروههای افراطی عدم تمایل مردم به وجود یک دارالسلام است.چون کارهای آنها ذهن مردم را منحرف و بدبین کرده اند.

سوال :نقش قدرت های بزرگ در ایجاد این گروه ها چگونه است؟

دانشجوی کرد :قدرت های بزرگ تنها در فکر منفعت خود هستند و ازین رو به هر وسیله ای تمسک می جویند که سودی از ممالک مسلمین بدست بیارند.یک گروه افراطی نقطه ضعف خوبی برای امت بشمار می آید و مهره خوبی برای مقابله با  دلسوزان امت است.

اگر از نقش  دولت های  محلی برای فراهم کردن  زمینه های فکری و سیاسی برای تشکیل گروه های افراطی بگذریم ، می بینیم که ابر قدرت ها در ایجاد این گروه ها نقش های غیرقابل انکاری  که حاصل برنامه ریزی های شان در طول چندین سال بوده داشته  اند.

اما در ادامه جنگ و انحرافات گروه های جهادی چه بسا نقش داشته اند.بر کسی پوشیده نیست که  برخی از جنگ های امروزه جهان اسلام برای ابر قدرت ها مزایایی داشته  که ازآن جمله می توان فروش  وسایل و تجهیزات جنگی به صورت کلان، فروش مواد دارویی(کە قدرتمندان و سرمایه داران ازآن سود بیشماری برده اند) و حتی خرید و فروش نفت به صورت قاچاق و ارزان‌تر در خاورمیانه را می توان نام برد .

مسلما جنگ در خاور میانه با آن همه ثروت کلانش  سود زیادی برای قدرت های بزرگ دارد و به همین علت ابر قدرات ها از این جنگ راضی و خوشنود هستند و تلاش می کنند، گروه های افراطی  و حکومت های منطقه ای  را بر علیه مجاهدان با هر روشی تغذیه و تجهیز نمایند.

به عنوان سوال آخر آیا داعش را می توان از مصادیق گروه های هزینه ساز برای امت اسلامی دانست؟

دانشجوی کرد :ایجاد خلافت اسلامی با سوء استفاده از احساسات جوانانی که حاضرند جان و مال شان را فدای اسلام کنند  انجام شد.در این گروه انحرافات قابل ملاحظه ای  وجود دارد و باید توجه کنیم که هرعمل نابجا می تواند هزینه های مادی و معنوی بساری بر پیکره  امت وارد کند کە تا مدت های مدید خودنمایی کنند. صدمات کارهای داعش بر جامعه اسلامی نیز در همین زمان عیان شده است.

 

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار