تبلیغات

توضیحات مولوی گرگیج درباره برخی از برداشت های انجام شده از سخنان اخیر وی

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_gorgijjj.jpg

اساس نیوز : مولوی گرگیج عالم برجسته اهل سنت در پی برداشت های نامناسبی که از اظهارات وی درباره زیارت قبور بزرگان انجام شد توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان در مراسم نماز جمعه (12 آذر 95) روستای سرجنگل از توابع بخش کورین زاهدان گفتند: بنده چند هفته پیش موضوع عدم ثبوت زیارت قبور بزرگان اسلام در قالب کاروان های پیاده روی از دیدگاه اهل سنت را بیان کردم که در فضای مجازی با واکنش برخی جریان ها مواجه شد و علیه اینجانب موضع گیری کردند و مصاحبه هایی نیز به راه انداختند.
خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه افزودند: این افراد در فضای مجازی طوری جلوه دادند که مولوی گرگیج با زیارت قبور مخالف است، با اهل بیت (رض) محبت ندارد و شَدُّ الرِحال را منکر شده است ولی سایرعلمای اهل سنت این مسایل را قبول دارند، در فضای مجازی به طور گسترده به این مسایل دامن زده شد در حالی که بحث چند هفته پیش بنده هیچ ربطی به این موضوعات نداشت.
مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش تأکید کردند: اینجانب برخی از مسایل را که بر خلاف عقاید اهل سنت بودند متذکر شدم اما افرادی در فضای مجازی این سخنان را مورد هجمه قرار دادند و مسایل بی ربطی را عنوان کردند که جای تعجب بود.
ایشان در تشریح دیدگاه و اهداف اهل سنت از زیارت قبور تصریح کردند: طبق عقیده اهل سنت رفتن به قبرستان و زیارت قبور مستحب و سنت است، رفتن به قبرستان چه جهت زیارت یک قبر معمولی و چه زیارت مرقد یکی از شخصیت های اسلامی ناجایز نیست، هدف از زیارت قبور، دعا برای خود ومردگان جهت آمرزش گناهان و همچنین عبرت گیری از قبرستان و یادآوری آخرت است.
مولانا گرگیج افزودند: پیامبر (ص) در اوایل ظهور اسلام زیارت قبور را منع کردند، حکمت و فلسفه این ممانعت چه بوده است؟ { نهیتکم عن زیارت القبور فزوروها } (شما را از زیارت قبور نهی کردم و آگاه باشید که اکنون شما را اجازه هست بروید) علماء در مورد امر “فزوروها” معتقدند این کلمه مختص رفتن مَردان به قبرستان هست و برای زنان به علت قلت صبر و شیون کردن جایز نیست، تحقیق درباره عدم اجازه رفتن خانوم ها به قبرستان را در کتب فقه حنفی و در شروحات حدیث با دقت مطالعه فرمایید.
خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر  با بیان این مطلب که ” محبت با اهل بیت پیامبر(ص) در خون و جان ما عجین شده است” اظهار داشتند: بنده چگونه می توانم دشمن اهل بیت پیامبر (ص) باشم در حالی که نام خودم محمدحسین است و نام فرزندم نیز حسین علی می باشد؟! ما منکر این بزرگان نیستیم.
ایشان ادامه دادند: محبت با اهل بیت در قلوب علمای اهل سنت جریان دارد که هم نام خود و هم فرزندانشان را به اسامی اهل بیت(رض) نام گذاری کرده اند، پس در حق ما نوعی جفا به شمار می رود که ما را متهم به عدم محبت با اهل بیت کنند و یا اینکه العیاذبالله ما را تکفیر نمایند.
عضو مجمع فقهی ایران با بیان این که ” اگر ما پایبند به مذهب خاصی هستیم باید مطابق با مسایل فقهی خود عمل کنیم” اظهار داشتند:  بنده به این افراد که قطعا به زبان عربی مسلط هستند پیشنهاد می کنم که کتاب های بحر الرائق شرح کنز الدقائق و کتاب شامی رد المُحتارشرح در المُختار قبل از کتاب الاعتکاف این مطلب را به طور دقیق مطالعه کنند تا به درستی با مسایل مذهبی شان در این خصوص آشنا شوند.
مولانا گرگیج با انتقاد از بزرگنمایی برخی جریان های تندرو در مورد سخنرانی اخیر ایشان ابراز داشتند: ما مطابق با عقیده خودمان اعزام کاروان های پیاده روی اهل سنت برای زیارت قبور بزرگان اسلام را ناجایز عنوان کردیم و بنده فقط تذکر دادم که برخی جریان ها این مسئله را بسیار بزرگ کردند و با توجه به امکانات وسیعی که دارند مصاحبه هایی را بر خلاف سخنانم تدارک دیدند، افرادی که از آنان مصاحبه گرفته می شود یا فریب می خورند و یا به گونه ای از آنان مصاحبه می گیرند که متوجه اصل موضوع نشوند.
خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در تشریح وحدت بین مذاهب خاطرنشان ساختند: مسایل عقیدتی هر مسلمانی مختص خودش است و نباید عقاید و باورهای خود را بر وی تحمیل کنیم، افرادی که از وحدت و مجمع تقریب سخن به میان می آورند اظهار دارند معنای وحدت این است که نباید یک سنی عقیده خود را رها کند و همانند برادران شیعه عمل کند.
مولانا گرگیج با تأکید بر اتحاد و انسجام مسلمین و عدم تحمیل باورهای خود به دیگران خطاب به آنان توصیه کردند: ما باید در کنار یکدیگر قرار بگیریم، اتحاد و انسجام خود را حفظ کنیم و هر کدام مطابق با باور خودش عمل کند، ما حق نداریم به برادران شیعه که به اقامه تراویح اعتقادی ندارند باور خودمان را بر آنان تحمیل کنیم زیرا نماز تراویح مختص مذهب اهل سنت است.
ایشان تخریب افرادی که از عقاید خود دفاع می کنند را نادرست خواندند و گفتند: تقریب به معنای ذوب و تخریب یکدیگر و تحمیل باورهای خود به دیگران نیست، نباید کسی که از عقیده خود دفاع می کند را در تمامی میادین تخریبش کنیم که چنین عملی از نظر شریعت و انسانیت نادرست است.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار