تبلیغات

چرا دنیا به این روز افتاد؟

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_sait_shahi.jpg

اساس نیوز: به کشورهای دنیا که نگاه می کنیم به سادگی متوجه می شویم که در حوزه جغرافیایی کشورهای اسلامی , اوضاع مناسبی حاکم نیست . در این موضوع مطلبی از پایگاه اینترنتی "دوغرو حابر" به قلم " سعید شاهین" ترجمه گردید که می توانید مطالعه کنید:

اساس نیوز/ Sait Şahin : چرا در دنیا بدی ها این قدر زیادند و خوبی ها اندک اند؟ و چرا بدی ها بر دنیا حاکم هستند؟

چرا ظلم در دنیا حکمرواست و حتی در یک وجب از خاک این دنیا , عدالت به معنای واقعی وجود ندارد؟

شاید لازم باشد جواب این سئوالات را در تاریخ سیصد سال قبل , حتی یکهزار و چهارصد سال قبل و شاید هم پیش تر از آن ,  از آغاز پیدایش انسان یعنی فرزندان حضرت آدم باید جستجو کرد.

به استثنای بعضی از نقاط و مقاطعی از زمان که با حکومت حاکمان عادل , عدالت حکمفرما بوده , دنیا همیشه شاهد ظلم, آدمکشی و خونریزی بوده است.

امروز نیز , در هر گوشه دنیا ظلم هست و روزی نیست که در این دنیا خونی نریزد , اشکی نچکد و قتلی صورت نگیرد.

هدف جنگ های دنیای امروز , حاکمیت و تصرف منابع مادی است. ظالمانی که بر روی این هدف متمرکز شده اند دنیا را به جوی خون تبدیل کرده اند. دلیل جنگ ها و خونریزی های امروز را می توان درک کرد اما دلیل اولین فاتلی که خون ریخت چه بود ؟ آن هم خون برادر ؟!

قابیل , به دلیل تنگی جا و کمبود نعمت ها یا بدلیل حرص حکومت بر انسانها , خون برادرش را نریخت . در آن زمان , چنین مشکلاتی وجود نداشتند.

دنیا آنقدر وسیع بود که غیر از این خانواده , هیچ انسانی در دنیا وجود نداشت. اگر می خواستند هر کدام می توانستند قاره ای را صاحب شوند. قابیل می توانست قاره اروپا را و هابیل می توانست قاره آسیا را صاحب شود. مسئله آن زمان , مسئله تنگی جا و کمبود نعمت نبود.

مسئله , مسئله تحکم خشونت درونی انسان , حاکمیت امیال نفسانی بر عقل و دل و پیروی از شیطان می باشد. قابیل چون تسلیم پلیدی های موجود در نفس خود شده و عنان امیال نفسانی خود را به دست شیطان سپرده بود خون ریخت آن هم خون برادر تنی خویش را.

در آن زمان که دنیا ساده بود و تعداد انسانها بسیار اندک بود و ادامه حیات اجتماعی به زنده ماندن انسان دیگر بستگی داشت , شیطان بهانه ای برای قابیل مهیا ساخت تا خون برادر خویش را بریزد و اکنون که دنیا به هم ریخته و شمار انسانها بسیار افزایش یافته , همان شیطان , برای انجام قتل ها و ایجاد جنگ و خونریزی لازم نیست چندان متحمل زحمت شود .

حال اگر به موضوع سئوالات اول خود برگردیم در پاسخ به " چرا " باید گفت که چون نفس انسان متمایل به ظلم می باشد.

زیرا ساختن سخت و خراب کردن بسیار سهل است. بنای عدالت یک ملتی را که برای تاسیس آن سالهای بسیاری صرف کرده , یک ظالم بی انصاف , می تواند در عرض چند روز آن را نابود سازد.

مهم تر از آن اینکه , بدکاران و پلیدی ها دارای مرز مشخصی نیستند.به ارزشهای اخلاقی و اعتقادی که آنها را محدود نماید پایبند نیستند. از نظر آنها , برای رسیدن به هدف استفاده از هر راه و هر وسیله ای , مجاز است.آنها در جهت منافع و اهداف خود , هر کاری می کنند و از هر وسیله ای استفاده می کنند.

و مهمتر اینکه , آدمیزاد بجای اینکه به سرمنشا خوبی ها یعنی خداوند گوش دهد به منشا پلیدی ها یعنی شیطان گوش فرا می دهد.

به همین دلیل است که پلیدی و ظلم در دنیا این قدر گسترده و ظالمان بر دنیا حاکم شده اند. در مبحث بعدی , به مسئله اسلام و مسلمانان خواهیم پرداخت.

352/25

نویسنده: Sait Şahin

مترجم:احمد هلاکویی

منبع

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار