تبلیغات

بانوی سیاه زخم حکومت صدام به 15 سال زندان محکوم شد

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_636161904051225858.jpgاساس نیوز: دادگاه عراق یکی از مسئولان زن شاخص دوران حکومت صدام ملقب به «بانوی سیاه زخم» را به جرم فساد به‌طور غیابی به 15 سال زندان محکوم کرد.


به گزارش اساس نیوز به‌نقل از خبرگزاری روسیاالیوم، دایره تحقیقات هیات پاک‌سازی عراق اعلام کرد: «هدی عماش از جایگاه خود در زمانی که معاون وزیر آموزش و پرورش حکومت صدام بود، سوءاستفاده کرد و بدون پرداخت هیچ وجهی، 5 خودروی دولتی این وزارت‌خانه را به تملک خود درآورد.»


این منبع دولتی افزود: «دادگاه کیفری ویژه امور منافع ملی عراق با توجه به ادله و شواهد ارائه شده از سوی نماینده قانونی وزارت آموزش و پرورش درباره فساد مالی و اثبات آن، برای عماش قرار مجرمیت صادر کرده است.»
هدی 63 ساله، دختر صالح مهدی عماش یکی از مسئولان شاخص حزب بعث عراق است که در دهه 60 و 70 مناصب مهمی را در حکومت وقت برعهده داشت و توانست دکترای خود را از دانشگاه میسوری آمریکا در رشته میکروبیولوژی دریافت کند.


او در اواخر حکومت صدام به‌عنوان یکی از اعضای شورای رهبری حزب بعث انتخاب شد و تنها زنی بود که در لیست 55 نفره افراد مورد پیگرد مسئولان آمریکایی بعد از جنگ عراق قرار داشت. عماش بعد از حمله ارتش آمریکا به عراق در سال 2003 بازداشت و دولت آمریکا در سال 2005 وی را به همراه 7 نفر دیگر از ارکان حکومت صدام به علت نبود دلایل کافی، درباره اتهام دست داشتن در جنایت‌های جنگی آزاد کرد. وی سپس عراق را ترک کرد.


پایگاه خبری شبکه العالم نوشت: «هدی عماش یکی از دانشمندانی بود که صدام آن‌ها را مامور احیای برنامه هسته‌ای عراق کرد و ارتش آمریکا قبل از بازداشتش، او را به خاطر تخصصش در بیولوژیک و میکروب‌شناسی، بانوی سیاه زخم نامیدند.»

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار