تبلیغات

فتنه ؛ عامل اختلاف بین مسلمانان

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_insanin_dinde_cikardigi_iki_fitne2702x336.jpg

اساس نیوز: عوامل مختلفی در ایجاد اختلاف و چند دستگی  بین مسلمانان دخیل هستند . یکی از این عوامل که دارای تبعات بسیار خطرناکی می باشد فتنه است . مطلب ذیل ,ترجمه بخشی از کتاب «حکمت هایی از دوستان حق » به قلم شیخ عثمان نوری توپباش می باشد که در مورد رابطه بین فتنه و علم و تقواست.

اساس نیوز/ شیخ عثمان نوری توپباش : فتنه یعنی , ایجاد اختلاف در بین مسلمانان , ایجاد گرفتاری و آسیب رساندن و سوق دادن آنان به گناه و تحریک انسانها به شورش است.

شیخ ابوالحسن خرقانی چنین فرموده اند که : دین را از شیطان آن فتنه نیست که از دو کس؛  عالمی بر دنیا حریص و زاهدی از علم برهنه.

برای آن نوع بندگی که مقبول درگاه حق باشد سه چیز ضروری است: علم , عمل و تقوا.

بدون آگاهی از تعلیمات قرآن و سنت , ثبات قدم در مسیر صحیح بندگی , کاری بس دشوار می باشد. فقط داشتن علم و آگاهی نیز به تنهایی بسنده نیست. باید با بکارگیری و عمل به قرآن و سنت , به تقوا دست یافت.

تقوا , زره معنوی بسیار مستحکمی است که قلب شخص را در مقابل حیله ها و دام های نفس و شیطان حفظ می کند. تقوا , بگونه ای است که شخص را وامیدارد تا بواسطه ترس از دست دادن رضایت و محبت خداوند , از حرام ها و حتی از مشکوکات دوری جوید و در عین حال با ترس از روز حساب , حلال ها را نیز در جهت رضای خداوند بکار گیرد.

 

هدف علم

هدف غایی کسب علم و دانش , معرفت الله است. شناخت قلبی خداوند است. کسی که با قلب خود , خداوند را بشناسد وجودش سرشار از " ترس از خداوند"  خواهد بود.

« از بندگان خدا تنها دانايانند كه از او مى‏ ترسند آرى خدا ارجمند آمرزنده است» (سوره فاطر آیه ۲۸).

"دانایان" مورد اشاره در این آیه کریمه , همان عالمان متقی ای هستند که با درک قدرت و عظمت الهی , به عجز و ناتوانی خود پی برده اند.

جوهره علم یک عالم غیر متقی , هیچگونه تفاوتی با علم ابلیس نخواهد داشت. زیرا ابلیس نیز از علم بالایی برخوردار بود. اما چون علم او به دور از تقوا بود نتوانست مقام خود را در نزد خداوند حفظ کند. بلکه برعکس , این علم ابلیس را به طرف کبر و غرور سوق داد و سرپیچی از خداوند را در او افزایش داد. به این ترتیب در میزان الهی , گرفتار لعن خداوند گردید . یعنی ابلیس علم خود را سرمایه فساد و تباهی کرد.

می توان گفت   علم همچون خنجر دوپهلویی است که  مفید یا مضر بودن آن بستگی به وضعیت اعتقاد درونی شخص استفاده کننده آن دارد. می توان آن را در راه خیر و یا شر به کار برد.

پایان مطلب

 

عثمان نوری توپباش کیست  :

 جماعت ارن کوی بامرکزیت ارن کوی استانبول ، موسس جماعت ارن کوی با گرایش نقشبندی ، شیخ محمود اسد اربیلی می باشد که شیخ درگاه کلامی بود . شیخ محمود درقیام شهر" ممنه من " دردوران آناترک کشته شد .

 شیخ محمود سامی رمضان اوغلو مرید شیخ محمود اسد اربیلی گروه جماعت ارن کوی ERENKOY راسازماندهی نمود و در سال 1979به عربستان سعودی هجرت کرده ودرسال 1984درعربستان فوت نمود . موسی توپیاش جانشین او شد . بعدازفوت توپباس TOPBASHرهبری ابن جماعت نقشبندی را اسماعیل لطفی چاکان GAKAN و طاهر بیوک کوروکچو واعظ مشهور درقونیه ونماینده سابق مجلس از حزب سلامت ملی به رهبری نجم الدین اربکان و احمد تاش گتیون روزنامه نگار برعهده دارند.

مجله ALTINOLUK آلتین اولوک مجله شبنم وابسته به این گروه است وقف فرهنگ و آموزش مرادیه نیز دراستانهای مختلف ترکیه مدارس ودانشگاه تاسیس کرده است . شیخ طریقت عثمان نوری توپباش پسرموسی تو پباش می باشد .

عثمان نوری توپباش ,عالم دینی مشهور ترکیه چندین عنوان کتاب منتشرکرده است :

1- عثمانی با شخصیتهای اسوه

2- قطره های سعادت از گلستان دل

3- خدمت وآداب آن

4- اسلام ، ایمان وعبادت

5- اسرار محبت د رباغ دل

6- انوار عبرت از تاریخ گذشته تاکنون

7- قطره ای از دریای مثنوی ( مولانا جلال الدین )

8- درسهایی درباره سلسله انبیاء – ا و 2و3

9- قطره ای از اقلیم دل به دریا

10- رحمت والا

11- حضرت محمد مصطفی (ص )

12- شخصیت بی نظیر حضرت محمد مصطفی

13- نسیم رحمت از پیغمبررحمت

14- معمایی بنام انسان

15- تصوف

16- آخرین نفس

17- حکمت هایی از دوستان حق

...

 25/348

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار