تبلیغات

شرایط بغرنج ترکیه در داخل و خارج از مرزها

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_Yusuf_Karaca.jpg

اساس نیوز: بنا به عقیده اکثر کارشناسان و تحلیلگران , وضعیت کنونی ترکیه چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی چندان مناسب نیست . " یوسف کاراجا" یکی از تحلیلگران ترک , با توجه به وضعیت کنونی ترکیه , مطلبی را نوشته و منتشر نموده و در آن به بررسی دلایل وضعیت کنونی ترکیه پرداخته است.

اساس نیوز؛ یوسف کاراجا ؛ تحلیلگر ترک    : روز یکشنبه گذشته , در نزدیکی محل هفته بازار نشسته بودم. درست در مقابل من , یک پیرزن همسن و سال مادرم , داشت سطل زباله را زیرو رو می کرد. با دیدن او مادرم به ذهنم خطور کرده بود به همین دلیل هم گفتم که همسن و سال مادرم بود. پیرزن ,محتویات سطل زباله را حسابی زیرو رو کرد. چیز به درد بخوری پیدا نکرد.درست در لحظه ای که  می خواست از آنجا برود متوجه شد که من درحال نگاه کردن به او هستم. تصور کرد می خواهم چیزی به او بدهم و منتظرانه ایستاد.

در آن لحظه دلم خواست هر چه در جیب دارم تقدیم او بکنم . پیرزن رفت تا سطل زباله ای دیگر را بگردد تا شاید چیزی بیابد...

مقامات , کشور را زیرو رو می کنند و مردم هم زباله اند !

متاسفانه تصویر کشور , همین است ... در سوریه به سربازان ما حمله شد. سئوال هر کسی این است که : چه کسی به سربازان حمله کرد؟

کجاها را که به هم نزدیم !

دنبال کی هستید؟

کار را به اینجا می کشند که چه کسی زد. که چی بوده , چون این حمله در سالگرد ساقط شدن جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه بوده , پس این حمله   می تواند کار روسیه باشد !

عقل هم چیز خوبی است !

در روزهایی که صحبت از دوستی و حتی متفق شدن با روسیه است و  همچنین صحبت از وارد شدن به پیمان شانگهای و خرید موشک های اس 400 می شود روسیه به فکر انتقام گرفتن از شما افتاده !

عجب عقلی!

چه دلیلی دارد که روسیه بخواهد دست به چنین کاری بزند؟

به چنین کاری نیازی ندارد.

از کجا معلوم ,  آمریکا به یاد سالگرد ساقط شدن جنگنده روسی نبوده باشد؟

"یالچین کوچوک"( یکی از تحلیلگران معروف ترک) چیز مهمی گفت :" اگر ترکیه وارد پیمان شانگهای بشود کودتا خواهد شد؟". به نظر من این سخنی نیست که کلا نادیده گرفته شود. آخر , شما شاهرگ ناتو را قطع کنید و انتظار داشته باشید که آمریکا دست روی دست بگذارد و هیچ کاری نکند!

آمریکا حتی تاب تحمل شنیدن حرف آن را هم نخواهد داشت.

می خواهم بگویم که , در سوریه این آمریکا بود که به سربازان ما حمله کرد.

لازم نیست به این طرف و آن طرف سرک بکشید.

حزب حاکم عدالت و توسعه , اشتباهات بزرگی کرد. این درست. متهم ردیف اول اگر نباشد متهم ردیف دوم در وضعیت کنونی عراق و سوریه است. این هم درست است... اما در صورتیکه حکومت  به حرف های خود عمل کند غرب مجبور خواهد شد خاورمیانه را ترک کند.

برای این منظور , کارهایی لازم است که باید انجام شوند. در سوریه با بشار اسد به توافق رسیده و به همراه با روسیه , باید آمریکا را با گروه های تروریستی اش از منطقه بیرون کرد. بلندپایه ترین مقام ناتو گفت که : " ترکیه به ناتو زیان نخواهد رساند" . این اظهار نظر , یک سخن حاکی از امیدواری نیست بلکه یک تهدید است.

یعنی اینها با هم گلاویز شده اند.

به هنگامی که اتحادیه اروپا , به ترکیه هجوم سیاسی می کند آمریکا هم در زمین به ما حمله می کند. حملات آن هم غیرعادی نیست... ترکیه که بر در اتحادیه ازوپا به گدایی افتاده و در مقابل آمریکا نقش سگ شکاری را بازی می کند دقیقا همان چیزی است که آمریکا به دنبال آن است.ترکیه بر حسب شرایط مجبور شد به روسیه نزدیک شود و با همسایگان نیز روابط را بهبود بخشد , و حتی همین تلاشهای ترکیه هم باعث واکنش شدید آنها شد.

آمریکایی که ترکیه را  زد درحالیکه با هم همکاری می کنند .حالا تو بیا و صحبت از موشک های چینی , موشک های اس 400 و عضویت در پیمان شانگهای مطرح کن  و آمریکا تو را سالم بگذارد!.

غیر ممکن است.

دشمن را در دور دست ها جستجو نکنید !

دشمن:همان  هم پیمان قدیمی شماست.

بالطبع , نمی دانیم قدیمی است یا نه !

حداقل اینکه دوست داریم اینگونه باشد.

از آمریکا و اتحادیه اروپا برای ما دوست و متفق نمی شود. زیرا آنها روی خاک کشور ما حساب و کتاب دارند ما باید با کشورهایی دوست و هم پیمان شویم که روی خاک کشور ما حساب و کتابی نداشته باشند , این نصیحت را بیاد داشته باشیم.

آه ترکیه آه!

اگر فقط یک بار به حرف های پروفسور دکتر "حیدر باش "گوش می دادی نه در زباله ها بدنبال نان می گشتی و نه سربازانت کشته می شدند. همان زنی که در سطل زباله بدنبال تکه نانی می گشت اکنون بی آنکه کاری انجام دهد یک هزار و 500 لیره دریافت می کرد. ترکیه هم ترکیه ای نبود که  امور داخلی سوریه را بر هم بزند. در عراق هم بارزانی ها قد علم نمی کردند.

که چه ؛ ترکیه در سوریه با ارتش آزاد سوریه دست به یکی است!

ارتش آزاد سوریه کیست؟

یک گروه تروریستی که خواهان براندازی دولت مشروع سوریه است... مگر ما به کسانیکه خواهان براندازی دولت مشروع ترکیه هستند" گروه تروریستی" نمی گوییم؟ حال اگر کسانی به آنها بگوید " ارتش آزاد ترکیه " , واکنش شما چگونه خواهد بود ؟

نکنید این کار را !

حالا که از اشتباهاتمان باز می گردیم , بطور کامل برگردید!

ببینید در داخل مارا می زنند در خارج از مرزها هم ما را می زنند.

چه در داخل و چه در خارج وضعیت ما خراب است.

در داخل هم کشته می شویم در خارج از مرزها هم کشته می شویم!

حالا فوت کنید, تا جایی که توان دارید فوت کنید , ببینیم آیا می توانید آتش دلار را خاموش کنید !

در مورد علت گران شدن دلار , کسانی هستند که آمریکا و انگلیس را مقصر می دانند و کسانی هم هستند که پا را فراتر گذاشته و خدا را مقصر می شناسند و می گویند " گران شدن دلار خواست خداست" . این درست مانند این است که خودکشی کنی و بگویی " مرگ , خواست خداست" !

البته که مرگ دست خداست...

افسوس, آیا این کشور اصلا ریاضی نخوانده است؟

اگر می پرسید چه کاری بهتر است می گویم که به حرف پروفسور دکتر " حیدر باش" گوش کنید تا هم کشور نجات یابد هم شما !

او برای خاطر همه ما , اقتصاد را محاسبه کرد , پول را فرمولیزه کرد , حساب و کتاب اقتصاد را نوشت . نقشه راه  ترکیه ی مسلمان و معادله سیاسی ترکیه را تهیه کرد  . بدون به خطر انداختن جان سربازان هم , دستیابی به ترکیه ای مستقل و ترکیه ای امن ممکن است...

25/347

نویسنده: Yusuf Karaca

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار