تبلیغات

مولانا محمدطیب ملازایی: دین اسلام، دین احسان و نیکی است

Article Image

photo_2016-11-26_11-28-58مولانا محمدطیب ملازایی، امام جمعه مسجدجامع نور ایرانشهر در مراسم نماز جمعه (۵آذر۱۳۹۵ش-۲۵صفر۱۴۳۸ق) احسان را محور بیانات خویش قرار داده، به نیکویی با مخلوقات تاکید کردند.

ایشان با بیان ینکه دایره احسان خیلی وسیع است گفت: پیامبر حتی با دشمنانش احسن را فراموش نکرد. خداوند متعال می‌فرماید: ﴿ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ ﴾؛ خداوند به عدل و نیکویی دستور می‌دهد. احسان یعنی کاری را به نیکی انجام دادن، احسان یعنی به دیگران نیکی کردن. اهمیت احسان به حدی است که خدا دستور به انجام دادن آن می‌دهد. اینجا دستور از مافوق آسمان‌ها آمده. دستور رئیس جمهور نیست بلکه دستور خدای جهان است. سیدنا حسین بن علی در مجلسی با مهمانانش نشسته بود. سفره آوردند. خادمی غذا دستش بود تا برای مهمانان بیاورد ناگهان پایش لغزید و غذا روی حضرت حسین بن علی چپه شد. اگر ما بودیم چکار می‌کردیم؟ حضرت حسین نگاهی به خادم کرد. خادم این آیه را خواند: والکاظمین الغیظ، مومنان خشم‌شان را فرو می‌برند. ایشان نیز خشمش را فرو خورد، باز خدم گفت: والعافین عن الناس، حضرت حسین گفت: معافت کردم، باز خادم گفت: والله یحب المحسنین، حضرت حسین گفت: برو تو آزادی.

خطیب مسجد جامع نور ایرانشهر با اشاره با اخلاق پیامبر گفت: چقدر به رسول الله بدی می‌شد اما ایشان به نیکویی جواب می‌داد. پیرزنی بار سنگینی داشت و نمی‌توانست آن را حمل کند. پیامبر بارش را برداشت و وقتی دم در منزل پیرزن رسیدند، پیرزن گفت: ای جوان، مراقب باش جوانی مدعی پیامبری است، مواظب باش در دام او نیفتی. پیامبر گفت: آن پیامبر من هستم. پیرزن شرمنده شد و شهادتین را بر زبان آورد.

ایشان احسان را سبب رحمت‌های الهی دانسته بیان داشتند: ما همه دوست داریم که الله رحمت‌هایش را نازل بکند. راه‌هایی برای جلب رحمت است و یکی ز آن راه‌ها نیکویی است. خداوند می‌فرماید: رحمت من به نیکوکاران نزدیک ست. و نیز می‌فرماید: نیکی‌ها، بدی‌ها را پاک می‌کنند. نیکی‌ها مثل مواد شوینده و پاک‌کننده، گناهان را می‌زدایند. در جایی دیگر می فرماید: خدا هرگز اجر نیکوکاران را ضایع نمی‌کند. باز می فرماید: هل جزاء الاحسان الا الحسان؛ آیا پاداش نیکی،‌ جز نیکی چیز دیگری است؟ اگر نیکی بکنی قطعا خداوند متعال ثوابش را به شما می‌دهد. عبادت، احسان ست، نماز و روزه احسان است. حاصل این آیه یعنی پاداش نیکی فقط نیکی است. خداوند می‌فرماید: کسی که احسان و نیکی بکند من همیشه همره او هستم. خدا همراه پرهیزگاران و نیکوکاران است. چه چیزی با همراهی خداوند برابری می‌کند؟ اگر بگویند فلان مقام برای تو سلام فرستاده ما در همین لباس خود نمی‌گنجیم، اما خداوند می‌فرماید: تو این دو کار را انجام بده: تقوا و نیکی و من همیشه همراهت هستم. خدا که همراه باشد انسان ضرر نمی‌کند، خیر دنیا و آخرت با انسان همراه است و انسان با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شود.

مدیر شمس العلوم ایرانشهر با شاره به شعبه‌های مختلف احسان اظهار داشت: احسان تنها در عبادت نیست. احسان شعبه‌های مختلفی دارد که یکی از آنها احسان به پدر و مادر است. قرآن را که باز بکنیم خداوند بعد از بحث توحید به نیکویی با پدر و مادر توصیه می‌کند. خداوند می‌فرماید: من دستور دادم که فقط مرا بپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. در ادامه می فرماید: اگر یکی از آن دو به سن پیری و ناتوانی رسید و اگر به تو کاری گفتند تو حق نداری حتی به آنها اف نگویی چه برسد به زدن. حتی بر آنها بانگ و فریاد نزن.

دین اسلام، دین احسان و نیکی است

مولانا محمدطیب ملازایی در بخش دوم سخنان خود با اشاره به وضعیت ناگوار مسلمانان گفت: در دنیای امروز دارند دین اسلام را بد جلو می‌دهند و آن را دین خشونت و تروریسم معرفی می‌کنند. هر بدی را به دین اسلام نسبت می‌دهند. اما بیاییم نگاه کنیم کسی که این دین را برای ما آورده یعنی رسول الله چه می‌فرماید؟ باری پیامبر لشکری را به جایی ‌فرستاد و چند توصیه کرد. فرمود: «شما به نام خدا و سیرت و منهج رسولش حرکت کنید. اگر پیرمرد ضعیفی را دیدید او را نکشید، او در امن است، بر روی زنان شمشیر بلند نکنید و کودکان را نکشید.» امروز به نام اسلام بر کودکان و زنان و پیرمردان بمب می‌ریزند. در ادامه می‌فرماید: «اطفال شیرخوار را نکشید.» کجایند مسلمانانی که به این دستور پیامبر عمل کنند؟ حکام امروز برای نگه داشتن تاج و تخت خود، میلیون‌ها مسلمان را آوراه کرده و خون آنها را می‌ریزند و باز اداعای اسلام می‌کنند. اینها کسانی هستند که وقتی فرشتگان آنها را به سوی جهنم می‌برند پیامبر می‌فرماید: مگر اینها امتی من نیستند، کلمه‌گو نبودند؟ می‌گویند: اینها اسماً مسلمان بودند و بر خلاف دستورات اسلام عمل می‌کردند. پیامبر می‌فرماید: اینها را ببرید به جهنم، اینها از من و من از اینها دورم. من از اینها بیزارم. پیامبر ادامه می‌دهد: «ساختمان‌ها را خراب نکنید و درختان را نسوزانید و با هر کسی که مواجه شدید با احسان رو به رو شوید.»

ایشان در پایان، به چنگ زدن به تعالیم اسلام تاکید کرده گفتند: امروز جهان اسلام از تعالیم اسلام به دور است که همه برای تار و مار کردن آن دست به دست داده‌اند. به جز پیامبر و دین اسلام، کدام پیامبر و کدام دین تعالیم جامع و کاملی برای انسان‌ها آورده است؟ راه نجات فقط برگشت به خدا و سنت‌های رسول الله است و آنگاه است که خداوند درهای رحمت و نصرت را به روی ما می‌گشاید.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار