تبلیغات

مراسم تجلیل از حافظان قرآن کریم و دانش‌آموختگان خواهر در میرجاوه برگزار شد

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از «سنی‌آنلاین» در این مراسم که با حضور علما، مسئولین، معتمدین، فرهنگیان، دانشجویان و اقشار مختلف برگزار شد، از از ۲۰ حافظ قرآن و ۱۰ دانش‌آموخته‌ی خواهر مدرسه علوم دینی «توحید» و مکتب خواهران حضرت عایشه شهرستان میرجاوه، و مدرسه دینی «رحمه‌للعالمین» شکرآباد “انده” تقدیر به‌عمل آمد.
قرائت قرآن، سخنرانی، اجرای سرود، اعطای جوایز به حافظان و فارغ‌التحصیلان مهم‌ترین برنامه‌های این همایش معنوی بودند.
مولوی عبدالعزیز نارویی، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی، رئیس مدرسه دینی رحمهللعالمین سراوان و شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید از سخنرانان  این همایش بودند.
مولوی عبدالعزیز نارویی، در فرازی از سخنانش خاطرنشان کرد: امروز مردم سود را با کارمزد، رشوه را با شیرینی، بت‌ها و مجسه‌ها را با دکور تعبیر می‌کنند. نام گناهان عوض شده است درحالی‌که با عوض کردن نام یک گناه از شناعت آن کاسته نمی‌شود.
در ادامه مولوی عبدالغنی دهانی که به نیابت از نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل‌سنت استان سخن می‌گفت، برگزاری چنین مراسم با شکوهی را «نعمت خداوند» و «مایه‌ی افتخار نظام جمهوری اسلامی و جهان اسلامم دانست.
حافظ محمدکریم صالح، مدیر مدرسه رحمهللعالمین سراوان نیز در این مراسم با بیان اینکه «انسانی که خدا را بشناسد مظهر صفات پروردگار قرار می‌گیرد.» خاطرنشان کرد: هر جا نام “الله” می‌درخشد آنجا نام زیبای رسول‌الله نیز می‌درخشد. اگر الله تعالی تنها از صفت زیبای “ستار بودن” خود پرده بردارد شرکت در چنین تجمعی مشکل می‌شود. اگر انسان خدا را بشناسد خون‌آشام، بی‌رحم و درنده‌خو نمی‌شود بلکه هر نگاه، تفکر و حرکتش برای الله خواهد شد؛ چنین انسان مظهر صفات رب قرار می‌گیرد.
پس از اجرای سرود توسط محمدنبی ریگی و قرائت مقاله‌ای توسط یحیی میربلوچ‌زهی، مهندس علی کرد نماینده مردم خاش و حومه در مجلس شورای اسلامی با مردم سخن گفت.
مهدس علی کرد ضمن تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌‌های استان، مدیریت مرز و استفاده صحیح از آن، ایجاد بستری مناسب برای اشتغال جوانان و ایجاد تحول در امر تعلیم و تربیت، اظهار داشت: توسعه هر منطقه بستگی به رشد و هدایت جوانان دارد. امسال را سال تحول تعلیم و تربیت و ورودی دانشجویان به دانشگاه نام گذاشته‌ام. در تلاشم که اساتید مجرب را از مناطق دیگر به اینجا بیاورم تا برای دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه‌ریزی کنیم.

پس از سخنرانی مهندس کرد، نوبت به سخنرانی میهمان ویژه‌ی این همایش معنوی رسید؛ شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در همایش تجلیل از حافظان قرآن و دانش‌آموختگان خواهر میرجاوه به ایراد سخن پرداختند. گزیده‌ای از سخنان ایشان در این همایش به شرح زیر است:
ـ بسیاری از مضامین قرآن از کتاب‌های صحیفه‌های قبل نقل شده‌اند. قرآن خلاصه تمام کتاب‌های سابق و تاییدکننده مطالب آنهاست.
ـ قرآن درس بی‌نظیر و آموزش بی‌مانند خداست. هیچ سرمایه‌ای در دنیا قابل تصور نیست که بالاتر از قرآن باشد.
ـ الله ‌تعالی به انسان نعمت تلاش و کوشش را عنایت کرده و بهشت آبادی برای او درنظر گرفته است. زمین بهشت بسیار حاصل‌خیز و مستعد است ولی این زمین خالی است و هیچ چیزی در آن وجود ندارد. همین اعمال انسان‌ها ‌هستند که در بهشت به انواع نعمت، انواع قصر، درختان گوناگون و نهر تبدیل می‌شوند.
ـ «ایمان» در آخرت چهره انسان را نورانی می‌کند و اعمال او را ترفیع می‌دهد.
ـ امکان ندارد دنیا آباد شود مگر با زحمت انسان‌‌ها. الله تعالی نعمت‌های بهشت را نیز به میزان تلاش انسان‌ها منوط کرده است. کوشش آخرت بر کوشش دنیا مقدم است. کوشش خواه نیک باشد یا بد متعلق به خود انسان است؛ نیکی هیچ کسی به کسی دیگر داده نمی‌شود و بدی هیچ کسی بر دوش کسی دیگر گذاشته نمی‌شود. هر کس گناهی کرده است خودش جواب گناهان خود را می‌دهد و خودش به جهنم می‌رود.
ـ آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم بهترین ذکرها را به ما تعلیم داده است. «سبحان‌الله» روز قیامت ترازوی نیکی را پر می‌کند. «سبحان و الحمدلله» بین زمین و آسمان را از ثواب پر می‌کند.
ـ صحابه کرام برای آخرت خود تلاش می‌کردند؛ هجرت کردند، جان خود را سپر کردند، شب‌ها گاهی به رکوع و گاهی به سجده بودند، روی شترها، در خانه‌ها و مساجد قرآن می‌خواندند. صحابه آخرت خود را ساختند و به آخرت رفتند آنگاه بود که الله از آنها اعلان رضایت کرد.
ـ امروز دغدغه‌ی معاش چنان ما را محاصره و گرفتار کرده است که برای آخرت فکر نمی‌کنیم. نباید آخرت، حساب و کتاب، مرگ و قبر را فراموش کنیم.
ـ از کجا معلوم که پای ما در قبر به عذاب‌های خدا گیر نکند؟ چه بسا مردم‌اند که شما بر آنها نماز جنازه می‌خوانید و در قبر می‌گذارید هنوز شما برنگشته‌اید که فرشتگان آنها را عذاب می‌دهند. هیچ تضمینی وجود ندارد که مسلمان عذاب داده نمی‌شود. برای الله‌ تعالی عالم، حافظ، قاری، حاجی و مسلمان مطرح نیست. الله عمل و تقوا می‌خواهد.
ـ وقتی انسان گناه کند، ظلم کند، حرام بخورد،‌ کار حرام انجام دهد و مرتکب قتل ناحق شود الله ‌تعالی او را به عذاب گرفتار می‌کند.
ـ تمام مشکلات عکس‌العمل اعمال انسان‌ها است. قحطی و خشکسالی که امروز مسلط است همه به اعمال ما برمی‌گردند ویرانی خانه‌ها و قتل‌عام بی‌گناهان نتیجه گناهان و نافرمانی‌هاست. الله‌ تعالی نه‌تنها برای حقوق انسان‌ها، بلکه برای حقوق حیوانات نیز انسان را مواخذه می‌کند.
ـ بسیاری به ناحق و برای منافع خود برای همدیگر گزارش می‌دهند. ابطال سند و هویت یک شخص از قتل هم بدتر است. فساد، گناه و غفلت عام شده است. وقتی گناه مخصوصا حرمت‌شکنی انجام بگیرد و زکات ادا نشود خداوند انسان‌ها را با قطع رحمت تنبیه می‌کند.
ـ احساس و باور من این است که الله از اعمال ما رنجیده و ناراض است چون اعمال ما به طریقه آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم انجام نمی‌گیرند. باید توبه کنیم.
ـ الله تعالی می‌خواهد با آوردن آفات، انسان را متوجه کند و به سوی خود برگرداند. الله‌تعالی خیرخواه و مهربان است، جایی عذاب می‌آورد تا مردم عبرت کنند و به عذاب گرفتار نشوند.
ـ سعی دوم برای دنیاست؛ ما می‌توانیم با اقوام و ملت‌های دنیا رقابت سالم داشته باشیم. اسلام به رقابت سالم تشویق کرده است، لذا برای کسب دنیا تلاش کنیم. سرمایه‌گذاران صنعت‌های دستی کوچک و بزرگ و کشاورزی‌ها را راه‌اندازی کنند. سعی کنید خودتان خودکفا باشید.
ـ آبادی منطقه با ایجاد کار و شغل امکان‌پذیر است. دولت زیر‌ساخت‌ها را ایجاد می‌کند و به شما مجوز می‌دهد.
ـ به فرزندان‌تان روزی حلال بدهید. نه قسم دروغین بخورید و نه کلاهبرداری کنید و نه مال یتیم را بخورید. وقتی انسان روزی حلال بخورد توفیق عمل صالح به او داده می‌شود.
ـ مرزها بهترین امتیاز استان هستند که باید برای مبادله مرزی و استفاده صحیح از مرزها برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شود. موادمخدر و مشروبات الکلی که نقصان دارند وارد نشوند.
ـ توصیه بنده به شما این است که مرزها را حفاظت کنید و مرزبانان را حمایت. اختلاف به نفع هیچ‌کس نیست اگر اختلاف و ناامنی بیاید همین که در دست ما است از دست ما می‌رود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار