تبلیغات

امام جمعه بانه خواستار حضور فعال تر علما در عرصه های اجتماعی شد

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_damamehhh.jpg

اساس نیوز :ابوبکر البغدادی فقط ادعای عمل به قرآن را دارد ,اما قرآن ما قرآن او نیست بلکه این قرآن حضرت محمد (ص)است که ازسوی خدا نازل شده واصحاب کرام نیز آن را به دست گرفته اند تا نسل به نسل منتقل شود.

به گزارش خبرنگاراساس نیوز,ماموستا صالح دمامه امام جمعه بانه در یکی از خطبه هایشان درجمع نمازگزاران گفت:این قرآن که درخانه های ما قراردارد کتابی است که درزمان حضرت عثمان (رض)برای تمام مذاهب مسلمین ازجمله شیعه وسنی جمع آوری شده وتفاوتی دراین زمینه وجود ندارد.ما قرآن دیگری دراختیارنداریم وباید آن چه را که پیامبراکرم(ص) به مسلمین گفته را به مردم بازگو کنیم وغیرازآن چیزی نگوییم.
امام جمعه بانه تاکید کرد:این روش مال ابوبکربغدادی نیست، بلکه این سنت پیامبر(ص) است که باید به آن احترام کرد.علما اگرعلم کافی درمورد قرآن داشته باشند، می توانند آن را به درستی معنی کرده وچیزی به غیرنمی گویند. پس لازمه به معانی احترام بگذاریم نه این که ازکنارش بی تفاوت بگذریم.
 وی درتحلیل اخبارروزاظهارداشت:همان طورکه می دانید کشورآمریکا همه چیز را به روی ما تحریم کرده وبرای صحبت دراین باره حتما لازم نیست که مقام دولتی داشته باشیم.اگربنده ودیگران راجع به آمریکا حرف زده وانتقاد می کنیم بخاطرخاک وطن مان ایران است.ما باید برای مقابله وگذرازاین تحریم به خود کفایی رسیده وخودمان دست به تولید برسیم.
امامه جمعه بانه درتشریح مسئله دین درایران وجهان اسلام گفت:درکشورما ایران وسایر نقاط دنیا مساجد و اماکن مذهبی زیادی وجود دارند ولی نمی توانیم دین را ترویج بخشیم.دربعضی ازمناطق سنی نشین بخصوص درروستاها مساجد زیادی ساخته شده اند، اما درآن ها علمایی که یاد دهنده دین باشند کم هستند .زیرا وقتی بحث تعلیم پیش می آید ممکن است ازبیرون نسبت به این تعلیم نقد صورت بگیرد. لذا علمای ما ترجیح می دهند چندان به فکرتعلیم دین به مردم نباشند.
این عالم اهل سنت با اشاره به مشکلات دنیایی تصریح کرد:مشکلات قسمتی ازگرفتاری های بشر امروزاست که همه آنها را نمی شود حل وفصل کرد همه ما در دنیا عیب ها ومشکلات خودمان را داریم پس به خاطرانتقاداتی که می شود نباید مسجد ومنبرآن را ترک کرد.باید سعی کنیم مشکلات را ازطریق مشورت حل وفصل نماییم.
ماموستا دمامه افزود:خداوند درقرآن ازعلم وعالم وآن کسی که قرآن را ترویج می دهد زیاد تعریف می کند.ما هم باید این دانش را ترویج بدهیم، نه این که کمترش کنیم. چون ترویج قرآن مقام اهل ایمان را بالاتر می برد.علما وملائکه می گویند خدا یکی است اما این درفکربعضی ها جایی نمی گیرد.
امام جمعه اهل سنت بانه گفت:ما هم به پیروی ازعلما و پیامبران می گوییم جز الله کسی را ستایش نکنید وبه معبود دیگر رویی نیاورید.اهل علم برای خدا شریک قائل نمی شوند. آنهایی که به دروغ ادعای عالم بودن می کنند عالم حقیقی نیستند ومردم را فریب می دهند.اهل علم شهادت می دهند که خدا یکی است.خداوند دین را برای پیامبران وامامان واز طریق آن ها برای ما به ارمغان گذاشته پس ای مردم بیایید برای دو,سه روزدنیا,قیامت را ازدست ندهیم.
ماموستا دمامه با انتقاد ازبرخی خانواده ها خطاب به نمازگذاران فرمود:امروزکاری می کنیم که دنیا به ما می خندد.خواهران ومادران خود را روی صحنه آورده وبه مردم نشان می دهیم.ما با این چیزها زیبا نمی شویم، بلکه دین ما را زیبا می کند.وقتی نمازمی خوانیم ودعا می کنیم درمحضرخدا به زیبایی می رسیم.خداوند ما را زیبا خلق کرده است البته به شرط آنکه پایبند به دین باشیم وخودمان را زشت نشان ندهیم.
وی درهمین باره کشورهای همسایه را مخاطب قرارداده وادامه داد:دربرخی ممالک اسلامی به جای این که علم را ترویج بدهند آن را محدود می کنند.به بهانه نبودن بودجه به بچه ها امکان فراگیری علم را نمی دهند. اما حتی اگرتمام بازارها نیزتعطیل شوند، علم را نباید متوقف کرد.وی تاکید کرد ،نباید مدرسه ودانشگاه تعطیل شوند.خداوند می فرماید:قرآن وپیامبررا برایتان به ارمغان فرستادم تا علم را میان شما مسلمانان بیاورد ودین را ترویج بخشد.

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار