تبلیغات

جمع آوری گذرنامه های مسلمانان یک استان چین

Article Image

 b_300_300_16777215_10_images_alalam_636156616557713617_25f_4x3.jpg

مقام های چینی به ساکنان استان سین‌کیانگ در غرب این کشور که بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند دستور داده‎اند گذرنامه‎های خود را به پلیس تحویل دهند.

به گزارش  شبکه العالم به نقل از بی بی سی، این اقدام با انتقاد شدید گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر مواجه شده است و آنها معتقدند دولت چین می‎خواهد از این طریق کنترل خود را بر گروه‌های اقلیت شدت بخشد.
مقام های  چینی این درخواست را از طریق وبسایت رسمی پلیس اعلام کرده‌اند.
بنابراین همه ساکنان سین‌کیانگ ملزم به تحویل گذرنامه‎های خود هستند.
در این وبسایت آمده است که پلیس از گذرنامه‎ها محفاظت خواهد کرد.
دیده‌بان حقوق بشر ضمن محکوم کردن این اقدام گفته است که توقیف گذرنامه‌ها موجب "نقض حق آزادی رفت و آمد مردم" می‎شود.
رسانه های دولتی چین به نقل از مقام های این کشور گزارش کرده‌اند که اجرای این طرح به منظور "حفظ نظم اجتماعی و مبارزه با تروریسم" ضروری است.
علاوه بر مسلمانان، تبتی‌ها نیز مشمول این قانون می‌شوند.
استان سین کیانگ که منطقه ای مسلمان نشین در چین است سرشار از منابع نفت، گاز و ذغال سنگ است و همگان معتقدند که "مائو زدونگ" (مائو تسه دونگ) بود که برای به هم زدن ترکیب جمعیتی این استان به ضرر ترک های مسلمان، چینی ها را به این منطقه گسیل کرد.
سین کیانگ که در سده هیجدهم به بخشی از خاک چین تبدیل شد، با کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان و مغولستان هم مرز است. براساس سرشماری سال ۱۳۸۲ حدود ۴۰ درصد جمعیت ایالت سین کیانگ را قوم "هان" با دین کنفوسیوسی و ۴۵ درصد را اویغورهای مسلمان تشکیل می دهند. در سین کیانگ بیشتر از ۱۰ میلیون نفر مسلمان هستند که اغلب آنها از قوم اویغور بوده و به زبانی مشابه زبان ترکی صحبت می کنند.
اویغورها با ریشه های مغولی و ترکی غالباً مسلمان هستند و مردم آن غالباً افراد مهاجری هستند که از سایر مناطق چین بدانجا آمده و اسکان یافته اند و از لحاظ مذهبی غالباً پیرو آیین کنفوسیوس هستند.

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار