تبلیغات

فضایل و احکام جمعه3

Article Image
پرینت ایمیل یکشنبه, 12 مهر 1394

تحیه مسجد

کسی که زود به مسجد آمد می تواند تا قبل از اذان خطبه هر مقدار که خواست سنت بخواند ولی اگر در حال خطبه وارد مسجد شد تحیه مسجد را رها نکند.

« عن جابر بن عبدالله رضی الله عنه قال جاء سلیک الغطفانی رضی الله عنه یوم الجمعة و رسول الله صلی الله علیه و سلم یخطب فجلس فقال: یا سلیک قم فارکع رکعتین و تجوز فیهما ثم قال اذا جاء احدکم یوم الجمعة و الامام یخطب فلیرکع رکعتین و لیتجوز فیهما». [ صحیح مسلم 1449]

از جابر بن عبدالله رضی الله عنه روایت است که سلیک غطفانی رضی الله عنه در حالی که پیامبر صلی الله علیه و سلم در روز جمعه خطبه می خواند وارد مسجد شد و نشست، پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: ای سلیک بلند شو و دو رکعت نماز بخوان و آن را کوتاه نما، سپس فرموذد: هرگاه یکی از شما در روز جمعه وارد مسجد شد و امام خطبه می خواند دو رکعت نماز مختصر بخواند.

فضیلت و کیفیت گوش دادن به خطبه جمعه

بعد از شروع خطبه بهتر است رو به خطیب کرده، ساکت باشد و به خطبه گوش جان فرا دهد و خود را با هیچ چیزی مشغول نکند و اگر خوابش آمد جای خود را تغییر دهد.

« عن ابی هریرة رضی الله عنه قال قال رسول الله  صلی الله علیه و سلم: من توضأ فاحسن الوضوء ثم اتی الجمعة فاستمع و انصت غفر له ما بینه و بین الجمعة و زیادة ثلاثة ایام و من مس الحصی فقد لغا».[صحیح مسلم 1419]

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: کسی که وضوی کامل بگیرد سپس به نماز جمعه برود و گوش دهد و ساکت باشد گناهان این جمعه و جمعه دیگرش و سه روز اضافه بر آن بخشوده می شود. و کسی که در هنگام خطبه به سنگریزه دست بزند کار بیهوده ای انجام داده است.

« عن مطیع الغزال عن ابیه عن جده رضی الله عنه قال: کان اذا صعد المنبر اقبلنا بوجوهنا الیه».[ السلسلة الصحیحة 2080]

مطیع الغزال از پدرش از جدش روایت می کند که گفت: هنگامی ککه پیامبر صلی الله علیه و سلم بالای منبر می رفت ما چهره های خود را به طرف پیامبر صلی الله علیه و سلم می چرخاندیم.

« عن ابن عمر رضی الله عنها قال: سمعت رسول الله صلی الله علیه و سلم یقول: اذا نعس احذکم فی المسجد یوم الجمعة فلیتحول من مجلسه ذلک الی غیر ذلک».

از ابن عمر رضی الله عنها روایت است که گفت از پیامبر صلی الله علیه و سلم شندیم که می فرمود: هنگامی که یکی از شما در روز جمعه در مسجد چرت زد پس از آن جا بلند شده در جای دیگر بنشیند.

نماز جمعه

سنت است که خطیب در روز جمعه مستقیما روی منبر برود و مردم را پند و اندرز داده و توصیه به تقوا نماید و در نماز سوره جمعه و منافقون یا اعلی و غاشیه بخواند.

« عن ابن عباس رضی الله عنه: ان النبی صلی الله علیه و سلم کان یقرأ فی صلاة الجمعة سورة الجمعة و المنافقون». [صحیح مسلم 1454]

از ابن عباس رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم در نماز جمعه سوره جمعه و منافقین را تلاوت می فرمود.

« عن النعمان بن بشیر رضی الله عنه  قال: کان رسول الله صلی الله علیه و سلم یقرأ فی العدین و فی الجمعة بسبح اسم ربک الاعلی و هل اتاک حدیث الغاشیة».

از نعمان بن بشیر رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم در نماز عید و جمعه سوره اعلی و غاشیه را تلاوت می فرمودند.

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار