تبلیغات

حكم استعمال مواد مخدر

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_oio.jpgاساس نیوز: در اسلام هر چيزی كه  به آدمی مضر باشد حرام است چه ترياك باشد چه شيره ترياك باشد چه بنگ باشد چه حشيش و هروئين باشد همه اينها را شريعت حرام می داند. در درالمختار كتاب معتبر حنفی جلد دوم ص 261 آمده است: (يحرم اكل البنج و الحشيشة و الافيون لانه مفسد للعقل و يصد عن ذكر الله و عن الصلوة) يعنی: خوردن بنگ و حشيش و افيون (ترياك) حرام است چونكه اينها مفسد عقل است و از ذكر خدا و نماز باز می دارد.


 در كتاب احيای علوم الدين غزالی جلد دوم كتاب الحلال و الحرام ص 83 آمده: (اما النبات فلا يحرم منه الا ما يزيل العقل او يزيل الحيات او الصحة فمزيل العقل البنج و الخمر و ساير المسكرات و مزيل الحيات السموم و مزيل الصحة الادوية فی غير وقتها و كان مجموع هذا يرجع الي الضرر) يعنی: اما گياهان پس چيزی از آن حرام نيست مگر گياهی حرام است كه زايل كننده عقل و يا جان و يا سلامتي باشد پس مثال زايل كننده عقل مانند بنگ و خمر و ساير مسكرات و مثال زايل كننده جان سموم و زايل كننده صحت هم استفاده داروها ست در غير وقت خودش و همه اينها كه گفتيم بر می گردد به ضرر يعنی در اينها وجود و عقل و صحت انسان ضرر می رسد و هر جا هم كه به انسان ضرر باشد شارع آن را حرام گردانيده است.


در حاشيه شرح الوقايه ج 4 كتاب الاشربه صفحه 67 حاشيه 2 آمده است: البنج و الحشيشة و الافيون و ما يقوم مقامها فقد قال صاحب التنوير انها حرام و عزر من اكلها و اسكر لكنها حلال للتداوی و لا نجاسة فيها و قال الشامی سئل ابن حجر المكی رحمه الله ممن ابتلی بالافيون و صار حيث لا ياكلها يموت فاجاب حل له لكن ينقص شيئا فشيئا حتی يزول اثره و هذا يدل علی الكراهة التحريمية.


يعنی: در مورد بنگ و حشيش و افيون و مانند اينها, صاحب تنوير فرموده است: كه اينها حرام است و شخصی كه خورده و مست شده تعزير كرده شود ولی برای تداوی حلال است و نجاستی در آن نيست. و شامی رحمه الله گفته اند: از ابن حجر مكي رحمه الله سئوال شده در مورد  شخصی كه مبتلا به افيون بوده به طوري كه اگر نخورد هلاك می شود در جواب فرمودند: (بر اينگونه شخص) حلال است اما كم كم از مقدار آن بكاهد تا زمانی كه اثر آن زائل گردد و اين دلالت بر كراهيت تحريمه دارد.

حكم معامله ی مواد مخدر
اين چيز آشكاری است كه اگر فروشنده ی مواد مخدر مواد را وارد نكند و در دسترس معتادين قرار ندهد آنها به اين وبيه گرفتار نخواهند شد بنابر اين عامل اصلی اعتياد, فروشندگان و واردكنندگان مواد مخدر بوده و كليه ی گناهانی كه بر معتاد بوده اينها هم سهيم و شريك هستند. آيا فروشندگان با اين توجيه كه می گويند ما خودمان معتاد نيستيم و فقط آن را می فروشيم. از گناه به دور خواهند بود؟ قطعا بدور نبوده بلكه شريك گناه تمامی معتادين خواهند بود.


خداوند متعال در قرآن كريم می فرمايد: ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان و اتقوا الله ان الله شديد العقاب يعنی: و به كارهای  گناه و تعدی همكاری نكنيد, و از خدا بترسيد كه همانا خداوند سخت عذاب كننده است (آية 2 سورة مائده.
و در آيه ديگری می فرمايد: ان اللذين يحبون ان تشيع الفاحشة فی الذين آمنوا لهم عذاب اليم فی الدنيا و الآخرة  يعنی: همانا كسانی كه  (فقط قلبا) دوست دارند كه گناه در مومنين شايع كردد (اگر چه عملا هيچ  كاری برای اشاعة آن انجام ندهند) برای آنها عذاب دردناك است در دنيا (به صورت حدود شرعی) و در آخرت (با داخل شدن به جهنم).
توجه بفرماييد: اين آيه به صراحت می گويد كه فرد فقط به جرم راضی بودن به گناه در دنيا بايد كيفر ببيند و در آخرت عذاب پس وای به حال كسی كه عامل اصلی و ركن مهم اشاعة جرم باشد.

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار