تبلیغات

مولوی مقدسی :گروه های افراطی به ظاهر دینی پیاده سواران لشکر کفار هستند

Article Image

b_0_0_0_10_images_erefedfd.jpg

اساس نیوز :مسجد جامع محمد رسوال الله مشهد با مجموعا زیربنای 500متردرشرق شهرمشهد واقع شده است.به اتفاق حاج عمو(نورمحمد حسینی عضو هیئت امنای مسجد جامع اهل سنت مهرآباد) به خیابان پورسینای سی وهفتم رفتیم.

حدود ظهربود وکمال قره خانی ترکمن اهل سنت که اصلیت جرگلانی داشت برای خواندن نمازبه مسجد آمد وبه دیدارما شتافت.با دیدن ما چنان خوشخالی وصف ناپذیری به وی دست داد که انگارپس ازسال ها گمشده اش را پیدا کرده است.توی فرصت کوتاهی تعریف کرد که ازخیلی سال ها پیش درخیابان پورسینا زندگی می کند ودرآن جا خانه دارد.با تشریف فرمایی جناب مولوی مقدسی نمازجماعت برقرارشد وسپس به اتفاق به داخل اتاق کوچکی درمجموعه ی ساختمان مسجد تعبیه شده رفتیم.مولوی مقدسی پس ازتوضیحات حاج عمو مبنی برعلت حضورما ازگذشته خودش شروع کرد :
اینجانب محمد مقدسی تا کلاس پنجم درروستای درازآب صالح آباد ازتوابع شهرستان تربت جام درس خواندم .سپس برای تحصیل حوزوی ازسال 1352 تا 58 به حوزه علمیه احناف خواف رفته و زیرنظرمولانا شمس الدین محمدی به فراگیری علوم دینی پرداختم.بعد از آن به کشورپاکستان و حوزه جامعه اسلامی نیوتاوان کراچی رفته وبه مدت 4 سال درآن حوزه به فراگیری علوم دینی پرداختم.بعد ازاتمام تحصیلات حوزوی به خراسان برگشته ودرمنطقه سیدی مشهد کلاس های شبانه قرآن برگزار کردم.مدتی بعد جهت همکاری به حوزه علمیه شورک ملکی دعوت شدم وتا الان مدت 15 سال است که این همکاری ادامه دارد. ساخت مسجد جامع محمد رسوال الله,درسال 1379 با خرید زمینی شروع شده و  احداث ساختمان آن را هم در مدت زمان کوتاهی به پایان بردیم .
نظرجناب مولوی را درباره ضرورت های  وحدت درایران وجهان اسلام جویا شدم وایشان گفت:اگر به وضعیت داخل کشورنگاهی بیاندازیم،مشاهده می کنیم که الحمدالله وحدت و همبستگی خوبی برقراراست. ما اهل سنت مشهد ازکلیه امکانات انجام اموردینی مذهبی اعم ازمسجد جامع جهت برگزاری نمازجمعه,مساجد دیگردرمحلات,حوزه های علمیه,برگزاری جلسات قرآنی و... برخورداریم که این یک واقعیت خوب است.
در این جا خوشبختانه کسی مشکلی برای ما ایجاد نمی کند .پس به این وحدت افتخارمی کنیم.همچنین تعامل ملت ومسوولان که زمینه وحدت را فراهم کرده است، مایه افتخاراست.آن چه که مشاهده می شود زندگی مسالمت آمیزی بین مردم با مردم و مردم با مسوولین است.
اما درخارج ازکشوروضعیت بسیارتاسف بارو رنج آوری جریان دارد.در خارج از دنیای اسلام مشاهده می کنیم که پیروان مذاهب و ادیان مختلف ،همدیگررا تحمل کرده ودرامنیت وآرامش زندگی می کنند ومیان شان کمترناهنجاری به وجود می آید. ولی دربرخی کشورهای اسلامی قتل,کشتارجمعی وناامنی وادعاهای آن چنانی حرف اول را زده ودل هرمسلمانی را می رنجاند.استبداد حاکمیتی به آن حد رسیده که درعراق,افغانستان,سوریه وفلسطین زنان و کودکان مسلمان را هم می کشند.این ها دل هرآدمی را می رنجاند.
ازجناب مولوی پرسیدم آیا کسانی که این جنایت ها را انجام می دهند می توانند جزو اهل سنت باشند؟مولوی مقدسی جواب داد:متاسفانه فرقه های مختلف هرجنایتی که انجام می دهند خودشان را مسلمان وجزو اهل سنت معرفی می کنند. درحالی که پیامبر(ص)ازاین اشخاص واین گونه اعمال بیزاری جسته اند.  این گروه ها دارند دین پیامبر(ص)را بدنام می کنند.درحالی که ایشان برای همه دنیا رحمت للعالمین است وهرگزبه انجام این قبیل اعمال دستورنمی دهد.رسول الله صلی اللله صحبه و سلم دین را درآسان بودن وآسان گرفتن آن توصیف کرده است.
با این امام جماعت مسجد جامع اهل سنت راجع به اهداف غرب از به راه انداختن گروه هایی نظیرداعش,طالبان والقاعده صحبت می کنم و وی می گوید:غربی ها اگرخودشان می خواستند وارد میدان جنگ شوند مسلما هزینه های سنگین تری را متحمل می شدند.ضمن آن که جامعه جهانی وملت ها اجازه چنین کاری را به آن ها نمی دادند.دشمن با سوء استفاده ازساده لوحی مسلمانان ومعرفی آن ها تحت گروه های یاد شده نیروهای میدانی را برعلیه هم مسلح می کند، تا به این طریق ازداخل کشورهای اسلامی ضربات لاعلاجی را به پیکره دین اسلام وپیروانش وارد سازد.
دربحث بعدی به بررسی راهکارهای برون رفت ازمشکلات دنیای اسلام پرداختیم وازجناب مولوی مقدسی  خواستم نظر کارشناسی شان را دراین خصوص بیان کند. وی درپاسخ گفت: شرایط کنونی باید خاتمه داده شوند، چون درصورت تداوم وضعیت فعلی وتدارکاتی که دشمن فراهم کرده منجربه تضعیف مسلمین خواهد شد.برای پایان بخشیدن به این مسئله ابتدا باید امت اسلامی را از آثار زیان باری که ازجریانات فرقه گرایی به ما می رسد آگاه نماییم وآن ها را به سوی کتاب خدا ارجاع دهیم.
  خداوند ازپیامبراکرم صلی الله صحبه و سلم می خواهد که با قلبی رئوف ومهربان وبا اخلاقی نیکوکه منشاء رحمت و وحدت است، پیروان واطرافیانش را جذب دین نماید. چون درغیراین صورت آن ها فراری وپراکنده خواهند شد.بنابراین جهت دستیابی به راه حل مناسب اولا باید ازبحث های حاشیه ای اختلاف برانگیزو زیان بخش اجتناب کرده وبا دقت دربررسی مسائل وبا صبروحوصله به اصول وپایه اهتمام بورزیم .
با توجه به تحلیل انجام شده سوال بعدی را به برگزاری همایش های وحدت بخش اختصاص داده واین سوال را پیش می کشم که آیا برنامه های برگزارشده برای انسجام و وحدت بین مسلمین کفایت می کنند؟
این عالم اهل سنت می گوید:این برنامه ها زمانی اثربخش خواهد بود که عمل بیشتری درکارباشد.امروزه خوشبختانه دامنه اسلام گسترش پیدا کرده وبهتراین است که برنامه های وحدت بخش درسایرکشورها هم به اجرا درآیند.دراین زمینه می توان با توجه به بازبودن میدان عمل,مناسبت های دیگری مانند روزمبعث,هجرت پیامبر(ص)ازمکه به مدینه وسالروز پیروزی های رسول الله را ملاک عمل قرارداد تا دیگرکشورهای اسلامی هم دراین وحدت وهمبستگی سهیم شده ودراثرمراودات ودیدارازنزدیک,بحث ها واختلاف های پراکنده کاهش یابند.امروزقرارنیست که همه چیزدرمیدان جنگ مشخص شود .به هرحال کشورهای اسلامی وظیفه دارند انرژی خود را به جای مسائل تفرقه آوردراین زمینه های مهم صرف نمایند.
نظرجناب مولوی را به گروه داعش معطوف می دارم وبا توجه به این که ماهیت این گروه برای همگان مشخص شده,از سرانجام کارشان سوال می کنم ؟
مولوی مقدسی بیان کرد:دشمن شرایطی را فراهم کرده است که نابودی مسلمانان را درپی دارد.دراین برهه که غرب ازطریق شعار مبارزه با تروریسم ازاین گروه ها حمایت می کند، کشورهای اسلامی باید مثل کشورما ایران با عزم راسخ برای پایان بخشیدن به سلطه داعش که روزبه روزاسلام هراسی بیشتری راه می اندازد مبارزه نمایند.امیدوارم موجودیت این گروه طی یکی دوسال دیگرریشه کن شود واگرعزم همگانی باشد این مهم شدنی خواهد بود.
درسوال واپسین ازجناب مولوی مقدسی می خواهم فرازهایی را درباب اهمیت امنیت بیان بدارد که ایشان گفت:امنیت یکی ازنعمت های بسیارارزشمندی هست که خدای متعال به برکت مسوولین دلسوزبه ما عطا کرده ونباید ازکنارآن بی تفاوت گذشت.توصیف واهمیت مقوله امنیت را نمی توان با یک دوجمله بیان کرد.برای قدردانستن امنیت واقعا باید نمازشکرخواند.همگی باید کمک کنیم تا سایرمسلمین هم این نعمت ارزشمند بهره مند شوند ودعا کنیم انشالله روزی برسد که خدای متعال ناامنی وناهنجاری ها را ازسرمردم کشورهای درگیرجنگ بردارد.
خبرنگار:طاهرجانی

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار