تبلیغات

سید عبدالله نقشبندی :امنیت نعمت بزرگی است که باید قدرش را بدانیم

Article Image

b_0_0_0_10_images_deds.jpg

اساس نیوز : منزل سیدعبدالله نقشبندی مجددی پیرطریقه نقشبندیه معروف به عبدالله جان واقع درکوچه سوم اباذر منطقه مهرآباد مشهد واقع است وفاصله چندانی با اول مهرآباد یعنی اباذر یکم ندارد.

وارد کوچه مشرف به خانه عبدالله جان شده ومسیرکوتاه را تا درب منزل طی نمودم.پیش ازعزیمت به مشهد ومنطقه مهرآباد اطلاعاتم ازعبدالله جان این بود که وی پیروان زیادی ازسرتاسرایران دارد وهرماه عده ی زیادی که ازبیماری های خاص وطولانی مدت رنج می برند جهت رسیدن به شفای عاجل به خانه این پیرنقشبندی مراجعه می کنند.

  حوالی ظهروارد خانه ای شدم که ازدو قسمت تشکیل شده بود.اتاق نه چندان بزرگ زیرزمین که مراجعین به آن قسمت راهنمایی می شدند وطبقه بالا به اهل بیت عبدالله جان تعلق داشت.پس ازچند بار ندای یا الله با صدای یکی ازمیزبانان مواجه شدم که مرا به داخل فرا می خواند. دراتاق پایین چند نفری دورهم نشسته بودند.با ورودم ازجا برخواستند وبا اصرار زیاد بنده را به صدرمجلس راهنمایی کردند.به هنگام احوال پرسی با حضار سینی چای به وسط آمد .

حضارداخل اتاق ا3نفربودند.بیک دردی یزدانی اهل بجنورد حدودا 55 ساله که به گفته خودش بیشترایام سال درآن مکان خدمت می کرد.یک بازنشسته گنبدی که به زیارت حرم امام رضا رضی الله عنه آمده بود وحمید نقشبندی یکی از خادمین که ازمهمانان پذیرایی می کرد.

صحبت جمع ما تا وقت اذان ظهرادامه داشت سپس وضوگرفته وبه محض ورود عبدالله جان به نمازایستادیم.پس ازآن مراسمی که بنا به گفته حمید نقشبندی هرروزدر3 نوبت به اجرا درمی آمد شروع شد.بیک دردی چندین سنگ کوچک سفید را میان حضارپخش نموده وازآن به عنوان مراسم ذکرالله,صلوات,دعا وذکرصالحین یاد کرد.

b_400_400_16777215_10_images_ereee.jpg

عبدالله جان مراسم معروف به ختم خواجگان را درطول نیم ساعت به اجرا درآورد ودرحین آن بنده نیزمانند بقیه سنگ های سفید را با انگشتانم به حرکت درآورده وآنها را اصطلاحا جابجا می کردم.بعد ازصرف ناهار ودرحالی که احتمال می رفت مراجعه کنندگان دیگری از راه رسیده وطلب دعا کنند به خدمت استاد رسیده وازایشان خواستم راجع به دوران تحصیلات وسایر فعالیت هایش به تفصیل شرحی را ارائه نماید.

وی چنین بیان کرد:اینجانب سید عیدالله درسال 1344 هجری شمسی درخانواده ای روحانی در روستای رباط اولیا درپرچمن افغانستان متولد شدم.دوران ابتدایی را ازسن 6 سالگی به مدت 8 سال درمدرسه دولتی پرچمن گذراندم وضمن تحصیل به فراگیری علوم دینی هم اشتغال داشتنم.

درسال 1355 هجری شمسی درحالی که یازده سالم بود به همراه استادم که پیرطریقه نقشبندیه بود به ایران آمدم وهمراهش ازمناطق تربت جام,باخرز,زورآباد,سرخس,مشهد,بجنورد وترکمن صحرا دیدن کردم.استادم درسال 1356 من را به ولایت غورات برده وبه ارادتمندان طریقه نقشبندیه معرفی نمود وهمچنین دراین سفرکه 7ماه طول کشید تحصیلاتم را ادامه می دادم.

پدرم عالم ربانی ومقتدر ودرعین حال بسیارشجاع وپرجرات بود وهمیشه ازانسانهای مظلوم دفاع می کرد.وی درطول دوران زندگی پربارش خدمات شایسته ای به خلق خدا نمود ودرسفرهایی که به خارج ازکشورداشت به علت علاقه زیادش به علم ودانش برای مدارس دولتی لوازم التحریرتهیه می کرد.درآغازجوانی ام که مصادف با اشغال افغانستان توسط روس ها بود ،پدرم به اسارت آن ها درآمد وعموی گرامی ام حضرت حاجی صاحب محمد مظهرنقشبندی مجددی که بعد ازاستادم زمامدارطریقه ی نقشبندی بود دارفانی را وداع گفت.پس ازاین وقایع بزرگان این طریقه,خلفا وعلما وصوفیان اظهارکردند که مردم بدون سرپرست مانده اند.برای بنده کم بضاعت قبول این مسئولیت امری مشکل بود. اما با اصرار بزرگان این بار امانت بزرگ به من سپرده شد.

ازعبدالله جان می خواهم طریقت را تعریف کرده وبزرگان راه طریقت را معرفی کند که وی گفت:طریقت عبارت است از اقتداء به روش اولیا الله ازقبیل کثرت ذکر,فکر,مجاهده و همنشینی با اهل الله وغیرآن سیره ی برگزیده و روش نیکو که ازکتاب خدا وسنت حضرت رسول اکرم(ص) گرفته شده است.سفارش ما به پیروان راه طریقت این است برای درامان ماندن ازکید شیطان ، همان راه و روش ائمه اطهار را ادامه بدهند وبه توصیه های بزرگان وجلوداران طریقت همچون امام عبدالقادر گیلانی,خواجه نقشبندی,امام محمد غرالی,امام ربانی مجدد,شاه ولی الله دهلوی,حضرت شمس الحق نقشبندی مجددی ودیگر بزرگان گوش فرا دهند.

با توجه به اینکه هجرت عبدالله جان به ایران به دلیل اشغال آن کشور بوده از وی می خواهم این مساله وسال های پس ازاشغال افغانستان را شرح دهند.ایشان اظهارداشت:نسل ها می آیند و می روند اما جنگ و خون ریزی درافغانستان تمام نمی شود ومشخص هم نیست که چه وقت مردم آن به آرامش می رسند.اکنون درعراق و سوریه نیزهمین وضع حاکم است واین ها دشمنانی هستند که برای دنیا می جنگند وخون انسانهای بی گناه وبی دفاع برایشان ارزشی ندارد .هرچند روزی می رسد که دنیای این ها هم تمام می شود وعاقبت کارشان مشخص است.

عقیده ی عبدالله جان را درباره واژه امنیت جویا شدم که با لبخندی معنا دار گفت:امنیت تنها یک درک نیست بلکه برای فهمش باید آن را لمس کرد.تفاوت این فهم با شما که این جا نشستید با کسی که دریک کشوراشغال شده به سرمی برد، بسیاراست.شما دریک کشوراشغال شده به امنیت خودتان فکرنمی کنید زیرا کودکان تان دراولویت قراردارند ودر این راه حاضرمی شوید هرسختی را بپذیرید.زمانی می فهمید امنیت چیست که ناامنی حاکم گردد.فی الحال دعا می کنم امنیت هیچکس به این جهت که قدر آن را بهتر بداند به خطرنیافتد.

از ایشان پرسیدم آیا وفتی که با خانواده واطرافیان به ایران آمدید به آ آرامش وامنیت مد نظر رسیدید؟

پیرطریقه نقشبندی مانند کسی که تصاویر سال های گذشته ازمقابل دیدگانش رد می شوند جواب داد:از این که پس از تحمل سه سال زندگی درسخت ترین شرایط ونبود امنیت به ایران می آمدم احساس آرامش می کردم ولذتی که ازدرامان بودن بچه هایم می دیدم غیرقابل وصف بود. هرچند درد غم های برجای مانده از آن سالهای تلخ  هنوزهم شعله ور است.

ازاستاد پیرمی پرسم مسلمین جهت رسیدن به اتحاد مشترک چه راه کاری را باید درپیش بگیرند.استاد گفت:اتحاد تنها کلید رسیدن به امنیت وآرامش است.ما به این اتحاد نیازمبرم داریم.رسیدن به وحدت در سایه بیداری امت اسلامی ممکن خواهد شد.ما الان درمرحله بیداری قرارداریم واین بسیار ارزشمند است چون ما را به هدفی که داریم خواهد رساند.توصیه براین است ازغفلتی که باعث جنگ ودرگیری درکشورهای اسلامی می شود دوری کنیم.کشورهای مظلوم را به امان خدا رها نکنیم. زیرا جنگ آن ها به ما هم سرایت خواهد کرد.

از استاد درباره برنامه روزانه اش سوال می کنم که وی بیان کرد:روزانه ازاطراف واکناف به این جا سر می زنند ودرجمع معنوی گفتگومی کنیم.بخشی ازمراجعین مشکلاتی دارند که بنده برای آنها دعا    می کنم تا انشالله هرچه زودتربه شفای عاجل برسند.مریدانی هم دارم که از اقصی نقاط به جهت تجدید دیداربه دیدنم می آیند که باعث قوت قلب است.

خبرنگار:طاهرجانی

 

 

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار