تبلیغات

بازتاب های فاجعه بار فعالیت گروه های تکفیری بر جهان اسلام

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_jhjfg.jpg

اساس،عبدالقیوم شکاری:بدون شک ظهور گروههای تندرو مثل داعش و حاشیه های ایجاد شده بوسیله این گروهها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا مهم ترین تحول سیاسی در عالم سیاست درچند سال گذشته بوده است .

در این ایام یکی از مهم ترین سوالاتی که در نشست ها و همایش های تخصصی برگزار شده در کشورهای مختلف اسلامی در بین اندیشمندان مسلمان مطرح می شود این است که ثمره فعالیت های گروههای تکفیری بر منطقه و جهان اسلام چه بوده است ؟
یکی از مسائل مهم در رابطه با تفکر تکفیری این است که دیدگاهی که فقط خود را حق دانسته و دیدگاههای متفاوت را کافر و خارج از دین قلمداد می کند محدود به چند سال گذشته نبوده است .از سالهای اول پس از رحلت حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی  صلی الله صحبه و سلم گروه هایی با ادعای خروج سایر مسلمانان از دین، تلاش کردند با توسل به رفتارهای خشونت آمیز و در راس آن قتل و عام پیروان سایر نگرشهای فقهی ،برداشت مد نظر خود از مباحث فقهی را در جهان اسلام حاکم نمایند .گروه خوارج نمود بارز این جریانات بودند.
 بطور کلی افراد و گروههایی که به عقاید تکفیری اعتقاد دارند با برداشتی بسیار محدود و متحجر از دین، اعتقاد دارند تنها برداشت آنها از دین صحیح و دور از بدعت بوده و سایر نگرشها آلوده به بدعت و اعتقادات خارج از اصول شرعی می باشد.بر اساس این نگرش نیز این گونه افراد به حذف فیزیکی مخالفان خود می پردازند .
 در سالهای اخیر نمودهای بارز و خطرناک تفکرات تکفیری را در منطقه خاورمیانه مشاهده کردیم .داعش نمود بارز دیدگاه تکفیری در سطح منطقه است .اعضای این گروه که در ابتدا با ادعای احیای خلافت اسلامی و احقاق حقوق اهل سنت در کشورهایی مثل عراق و سوریه فعالیت های خود را آغاز کردند ،بعد از تثبیت پایه های قدرت خود در مناطق مختلف ثابت کردند که بر خلاف شعارهای اولیه اهل سنت هم از گزند اقدامات غیر انسانی آنها در امان نیست.موارد متعدد اعدام اهل سنت در مناطق مختلف سوریه و عراق موید این برداشت.
علاوه بر این درگیری و جنگ اعضای داعش با اعضای سایر گروههای تندرو مانند جبهه النصره و احرارالشام نشان داد که تفکر تکفیری دین را فقط از دیدگاه محدود خود نگاه می کند و حتی برداشت هم سلکان تندرو خود از دین را هم قبول ندارد .این رویه یک آفت بزرگ برای جهان اسلام بوده است .
حال در این شرایط سوال اصلی افکار عمومی مردم منطقه در رابطه با فعالیت های گروههای تکفیری در منطقه این است که نتیجه و کارنامه فعالیت های این گروهها در سطح منطقه چیست ؟به عبارت ساده تر فعالیت این گروهها چه دستاوردی برای منطقه داشته است ؟
در پاسخ به این پرسش در یک عبارت ساده می توان کارنامه فعالیت گروههای تکفیری در منطقه را عبارت دانست از جنگ ،آوارگی ،قتل و عام و تخریب چهره دین اسلام .
در دوسال گذشته میلیون ها نفر از مسلمانان منطقه از خانه و کاشانه خود آواره گشته و راهی کشورهای منطقه شده اند.صحنه ها و حوادث دردناک آوارگان مسلمان در کشورهای مختلف هم در ماههای گذشته باعث آزردگی خاطر همه ما شده است .
   به راه افتادن امواج سهمگین برادر کشی نیز از ثمرات دیگر فعالیت های گروههای تکفیری در منطقه بوده است .این موج در حالی به راه افتاده است که در چند دهه گذشته در کشورهایی مثل عراق و سوریه ،شیعه و سنی بدور از تعصبات مذهبی غیر ضرور، در شرایط احترام به عقاید و باورهای همدیگر با صلح و صفا در کنار هم زندگی می کردند.اما به یکباره و تحت تاثیر اقدامات خشونت بار گروههای تکفیری فضای منطقه به سرعت در مسیر تندروی و حذف تفکرات مخالف پیش رفت .بنابراین یکی از نتایج پرهزینه فعالیت جریان تکفیر در سطح منطقه به راه افتادن جریان برادر کشی در بین مسلمانان منطقه است .
نکته دردآور در نقطه شروع فعالیت های گروه های تندرو افراطی این است که این گروه های برای پیشبرد اهداف شان  تمرکز اصلی خود را بر ایجاد اختلاف در جامعه اسلامی گذاشته اند.به بیانی ساده تر نان این گروه ها از سفره چند دستگی و تشتت آراء  تامین می شود .
اسلام هراسی و تخریب چهره نورانی دین اسلام هم از نتایج فعالیت گروههای تندرو تکفیری در سطح منطقه بوده است .این جریان هم زمانی آغاز شد که موج اسلام گرایی در غرب در حال اوج گرفتن بود .در این زمینه غالب دلسوزان واقعی امت اسلامی بر این اعتقاد هستند که درطول تاریخ هیچ جریان و هجمه ای به اندازه جریان تکفیری ها بر چهره اسلام خدشه وارد نکرده است .نکته قابل تامل تر در رابطه با این گروهها این است که اقدامات آنها در کنار موج عمومی اسلام هراسی موج اهل سنت هراسی را نیز دامن زده است .
علت این اعتقاد این است که متاسفانه در ماههای آغاز فعالیت این گروهها، به علت عدم موضع گیری شفاف و قاطع علمای اهل سنت در برابر انحرافات جریان تکفیری، این گروهها با قلب حقایق ،خود را نماینده اهل سنت پیش رو معرفی کردند ! این رویکرد با اهداف سیاسی مغرضانه برخی از دولتهای منطقه ای و غربی در هم آمیخت و نهایتا باعث فریب بخشی از جوانان ما در برابر تبلیغات مسموم آنها شد .
خوشبختانه با گذر زمان ابعاد آشکار انحراف و تندروی گروههای تکفیری بر همه روشن گردید و با تقویت روشنگری علمای اهل سنت جریان جدایی از این گروهها شکل گرفت .این جریان و صدمات جبران ناپذیری که از آن بر منطقه و جهان اسلام وارد شد حاوی درسی آموزنده برای همه فعالان اهل سنت بود.درسی که همه باید از این جریان بیاموزیم درک پیچیدگی طراحی هایی است که در خارج از دنیای اسلام بر علیه ما مسلمانان در حال انجام است .درک همین یک مساله ما را نسبت به رویدادهای آینده هوشیارتر خواهد کرد .

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار