تبلیغات

سه گانه های گروه های تکفیری برای دنیای اسلام

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_yuiydd.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری: ایجاد یک تفکر و جریان فکری محتاج زمینه های اجتماعی و فرهنگی متناسب با آن تفکر است .

غالب صاحب نظران مسائل اجتماعی اعتقاد دارند که رواج تفکرات انحرافی در بستر کم آگاهی های جامعه از یک طرف و قلب واقعیت ها بوسیله هواداران این رویکرد انحرافی از طرف دیگر صورت می گیرد.
در چند سال گذشته رواج تفکرافراطی- تکفیری نیز در همین بسترها صورت گرفته است .یعنی سوء استفاده از کم آگاهی های مردم نسبت به نیات و اهداف این گروه ها از یک طرف و قلب واقعیت و حقایق از طرف مبلغان این گروه ها از طرف دیگر، بنیان اصلی تبلیغ این تفکرات در بین ما بوده است. البته بدیهی است در ایجاد و گسترش این گروه ها به هیچ وجه نمی توان نقش مطالبات  برآورده نشده بخش هایی از جامعه بویژه اهل سنت ساکن کشورهای منطقه را نادیده گرفت .

هنر گروه های تکفیری در سالهای اخیر این بوده است که در هر منطقه در وهله اول مطالبات و علائق مردم را شناسایی می کردند و در مرحله بعد با تاکید بر روی این رگه ها، اقدام به جذب جوانان در تشکیلات خود می کنند.  .بنابراین موج سواری از مطالبات موجود در جامعه رویه غالب در بین گروه های نوظهور تندرو مثل داعش بوده است .
در یک نگاه کلی می توان گفت رواج تفکر تکفیری و سایر دیدگاه های انحرافی در دنیای اسلام بر سه بنیان شکل گرفته است .این بنیان های سه گانه با برخی از تفاوت ها در غالب کشورهای درگیر در جریان های افراطی رخ داده است :
1-    ضعف وحدت ملی جامعه و کاهش قدرت حکومت مرکزی : یکی از اصول مد نظر گروه های تکفیری در ترویج تفکرات خطرناک شان پیدا کردن کشور یا منطقه ای است که در آنجا وحدت و انسجام ملی در شرایط خوبی نباشد .این گروه ها ترجیح می دهند کارها و اقدامات عقیدتی و شبه نظامی خود را در مناطقی انجام دهند که دولت مرکزی تمرکز مناسبی بر جریانات کشور نداشته و شهروندان نیز بدلایل مختلف دارای اختلافاتی با یکدیگر باشند .
در این شرایط گروه های تکفیری وارد گود شده و از آب گل آلود ماهی می گیرند .مثال های روشن این ادعا در سالهای اخیر بسیار زیاد است .عراق ،سوریه ،لیبی و اخیرا افغانستان از جمله کشورهایی هستند که به علت ویژگی ذکر شده در بالا به عنوان هدف فعالیت های جریانات تندرو تکفیری انتخاب شده اند .
  نکته مهم و قابل ذکر در چارچوب این سیاست گذاری این است که گروه های تکفیری با توجه به اینکه ایجاد شکاف اجتماعی را بهترین زمینه ممکن برای نفوذ و ترویج عقاید خود می دانند تلاش می کنند با توسل به روشهای مختلف در کشورهای مد نظر خود اختلاف ایجاد کنند.جنس این اختلاف افکنی ها هم در برخی از مواقع رنگ و بوی مذهبی داشته و در برخی موارد هم رنگ بوی مذهبی و دعوای زرگری شیعه و سنی پیدا می کند .بنابراین همه باید مراقب باشیم تا در این دام نیافتیم .
2-    معرفی چهره یک منجی از عقاید و ایده های خود : یکی از تلاشهای دیگر گروه های تکفیری معرفی خود به عنوان یک گروه منجی و رهایی بخش برای اسلام و مسلمانان است.این گروه ها با علم به این مساله که غالب دلسوزان امت اسلامی از شرایط کنونی دنیای اسلام و ضعف و استیصال کشورهای اسلامی گلایه دارند، تلاش می کنند تا خود را به عنوان نماد احیای عظمت و شوکت اسلامی معرفی نمایند .در راستای همین تلاش نیز گروه داعش خود را به عنوان خلافت اسلامی عراق و شام معرفی می کند .
عنوان خلافت برای همه ما نماد دوران عظمت و آقایی مسلمانان است .بر اساس همین ذهنیت همه آرزو می کنیم که دوباره به آن دوران پرشکوه برگردیم .جریان تکفیر و گروه های افراطی فعال در منطقه با علم به این آرزوی عمومی مسلمانان ،خود را به عنوان تنها گزینه مناسب برای  بازگشت به دوران عظمت اسلامی معرفی می نمایند .این ادعا در ماه ها و سالهای ابتدایی شروع فعالیت این گروه ها بسیاری از افراد را فریب داد و خیلی از افراد با نیت خالص و برای کمک به احیای خلافت اسلامی به صف گروه های تکفیری وارد شدند .غافل از این نکته که این حرف ها تنها در خلف واقعیت بود و در عالم واقعیت چیزی جز فریب و انحراف وجود نداشته و این گروه ها صرفا از عنوان خلافت سوء استفاده کرده اند .
3-    زیر سوال بردن منابع اصیل و و مورد وثوق اهل سنت : سومین راهبرد گروه های تکفیری در رابطه با اهل سنت زیر سوال بردن قوت و اصالت منابع قدیمی و موثق اهل سنت است .این گروه ها و افراد مرتبط با آنها در اولین مرحله از فعالیت های خود در مناطق مختلف با تلاشی خطرناک ، منابع و کتب اصیل اهل سنت را زیر سوال برده و برخی از برداشت های فقهی ما از مسائل را به عنوان بدعت معرفی می کنند.
در اصل کلمه بدعت به کلید واژه این جریانات تبدیل شده است .نکته جالب در رابطه با این محور از تلاشهای گروه های تکفیری این است که این گروه ها با زیر سوال بردن اصالت منابع قدیمی ما تلاش می کنند منابع جدید فقهی را در حوزه های ما وارد کنند.نگاهی به منابع پیشنهادی این گروه ها نشان دهنده این واقعیت است که غالب آنها مبلغ دیدگاه های وهابیت است .
متاسفانه این جریان سازی در شرایط کنونی در غالب مناطق سنی نشین در حال وقوع است و در سایه کم توجهی های علمای ما جریانات انحرافی درحال انتقال آموزه های انحرافی خود بنام تعالیم اصیل اهل سنت هستند .
در یک جمع بندی نهایی می توان گفت که سیاست سه گانه جریان تکفیری در رابطه با اهل سنت بر سه بنیان ایجاد اختلاف و چند دستگی ،معرفی خود به عنوان منجی جامعه اسلامی و زیر سوال بردن منابع اصیل اهل سنت بنا گذاشته شده است .

 

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار