تبلیغات

اهل سنت از کارهای خشونت بار مبرا هستند

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_ttyytt.jpg

اساس نیوز:إن الحمد لله نحمده ونستعينه ونستغفره، ونعوذ بالله من شرور أنفسنا ومن سيئات أعمالنا، من يهده الله فلا مضل له، ومن يضلل فلا هادي له، وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له وأشهد أن محمداً عبده ورسوله.اما بعد:

خداوند متعال پیامبرش را با هدایت کامل و دین حقی فرستاد تا برهمه  ادیان دیگر چیره شود حتی اگر مشرکان دوست نداشته باشند.

سیره رسول الله صلی الله علیه وسلم، ترجمه عملی شریعت خداوند متعال است. شریعتی که خداوند بر ایشان وحی نمود و دستور داد تا از آن پیروی کند. طوری که خداوند می فرماید: "ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَى شَرِيعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ فَاتَّبِعْهَا وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ (18) إِنَّهُمْ لَنْ يُغْنُوا عَنْكَ مِنَ اللَّهِ شَيْئًا وَإِنَّ  الظَّالِمِينَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُتَّقِينَ"الجاثیة"/18-19 یعنی: سپس تو را بر راهی از دین -صحیح- قرار دادیم پس از آن پیروی کن و از هوی وهوس کسانی که آگاهی ندارند پیروی نکن(18)زیرا آنها نخواهند توانست ذره ای از عذاب خداوند را از تو بردارند و برخی از ستمگران یار و یاور یکدیگرند و خداوند یار و یاور اهل تقوی است.

 رسول الله صلی الله علیه وسلم مسلمانان را از عهد شکنی و خیانت نهی می کرد و به درستکاری و تزکیه و امانت داری سفارش می نمود .از بریدة رضی الله عنه روایت است : "كان رسول الله صلى الله عليه وسلم إذا أمر أميرا على جيش أو سرية أوصاه في خاصته بتقوى الله ومن معه من المسلمين خيرا ثم قال اغزوا باسم الله في سبيل الله قاتلوا من كفر بالله اغزوا ولا تغلوا ولا تغدروا ولا تمثلوا ولا تقتلوا وليدا"یعنی:  هرگاه رسول الله صلی الله علیه وسلم شخصی را بعنوان امیر یک گروه نظامی تعیین می کرد او را بطور مخصوص به پیشه کردن تقوای خداوند و خوش رفتاری با مسلمانانی که همراه او هستند سفارش می نمود .سپس می فرمود: بنام خدا ودر راه خدا بجنگید و با کسانی که به خداوند کفر می ورزند جهاد کنید؛ بجنگید و در غنیمت ها خیانت نکنید و عهد شکنی ننمایید و مثله نکنید.بعد از اینکه کافران را کشتید اعضای بدن آنها را قطعه قطعه نکنید.هیچ کودکی را هم نکشید . در روایت طبرانی در معجم الصغیر حدیث340آمده است: " ولاتجبنوا، ولاتقتلوا ولیدا ولا امراة و لاشیخا کبیرا" یعنی: ازمواجهه -با کفار-نهراسید و هیچ کودک و زن و کهن سالی را نکشید.

رسول الله صلی الله علیه وسلم، خیانت و عهد شکنی که برخی از گروه های افراطی بنام دین مرتکب آن می شوند را به شدت حرام  می کند  و همچنین کشتن زنان و کودکان و کهنسالانی که نمی توانند بجنگند را حرام کرده است.

رسول الله صلی الله علیه وسلم کشتن آنان و اقدام به هرگونه فساد وتباهی را حرام کرده است و خداوند متعال می فرماید: "وَلَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا إِنَّ رَحْمَةَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِيينَ"الاعراف56 یعنی: در روی زمین بعد از اصلاح آن فساد وتباهی نکنید و ذات او را با ترس - از عدم قبولی اعمال- وامید  به اجابت دعاء بخوانید قطعا رحمت خداوند نسبت به نیکوکاران نزدیک است. همچنین خداوند متعال خبر داده است که فساد کنندگان را دوست ندارد و مکر وحیله خیانت کاران را به مقصد نمی رساند.

  صحابه رسول الله صلی الله علیه وسلم نیز همان طریقه را درپیش گرفتند وهرگاه نزد قومی از کفار می آمدند آنها را در ابتدا به اسلام دعوت می کردند. اگر مخالفت می کردند واز اهل کتاب بودند آنها را به پرداخت جزیه دعوت می کردند . اگر مخالفت می کردند در نهایت با آنها می جنگیدند و این درحالی بود که برای جنگیدن به آنها خبرمی دادند. ولی اگر از کفار بت پرست -غیر اهل کتاب- می بودند آنها را در پذیرفتن اسلام و جهاد با آنها مخیر می کردند و در صورت عدم پذیرش اسلام بعد از این که به آنها خبر می دادند با شما خواهیم جنگید با آنها می جنگیدند.

ولی کارهایی که امروز برخی از گروه های افراطی مرتکب می شوند مورد قبول اسلام نیست .این ها کمربند انفجاری برتن می کنند و یا اتوموبیل های حامل مواد منفجره را دربین جمعی از مردم منفجر می کنند . این قبیل اعمال برخیانت بنا شده و اسلام از آن مبرا و بسیار دور است و هرگز بدان دستور نمی دهد.

رسول الله صلی الله علیه وسلم این گونه اعمال را مورد مذمت قرار داده و از سیدنا علی رضی الله عنه روایت است رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: "‏يَأْتِي فِي آخِرِ الزَّمَانِ قَوْمٌ حُدَثَاءُ الْأَسْنَانِ ‏سُفَهَاءُ الْأَحْلَامِ ، يَقُولُونَ مِنْ خَيْرِ قَوْلِ الْبَرِيَّةِ ،‏ ‏يَمْرُقُونَ ‏مِنْ الْإِسْلَامِ كَمَا ‏يَمْرُقُ ‏السَّهْمُ مِنْ الرَّمِيَّةِ ، لَا يُجَاوِزُ إِيمَانُهُمْ حَنَاجِرَهُمْ ، فَأَيْنَمَال قِيتُمُوهُمْ  فَاقْتُلُوهُمْ ، فَإِنَّ قَتْلَهُمْ أَجْرٌ لِمَنْ قَتَلَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ"یعنی: در آخر الزمان گروه کم سن وسال وکم عقلی ظهور می کنند و بهترین سخنان را - بدون فهم نصوص- به زبان می آورند و از اسلام خارج می شوند همانطور که تیر از کمانش بیرون می رود، ایمان آنها از حنجره هایشان بالاتر نمی رود پس هرگاه آنان را دیدید بکشید .زیرا کسی که آنها را می کشد برای او پاداشی در روز قیامت است.

در حدیثی که ابوامامة رضی الله عنه روایت می کند از رسول الله صلی الله علیه وسلم ثابت شده است فرمود: "شر قتلى قتلوا تحت أديم السماء..."یعنی: خوارج بدترین کشته شدگانی هستند که در زیر آسمان کشته می شوند.

از ابو غالب روایت است، ابوامامة باهلی رضی الله عنه گفت: "شرُّ قتلى قتلوا تحت أديم السماء، وخير قتيلٍ مَن قَتلوا؛ كلاب أهل النار، قد كان هؤلاء مسلمين فصاروا كفارا قلت: يا أبا أمامة، هذا شيء تقوله؟ قال: بل سمعته من رسول الله صلی الله علیه وسلم  "یعنی: خوارج بدترین کشته ها یی  هستندکه در زیر آسمان کشته می شوند وبهترین کشته شدگان کسانی هستند که در مقابل آنها کشته می شوند آنها سگ های آتش جهنم هستند، آنها مسلمان بودند وکافر شدند. گفتم: ای ابوامامة آیا این سخن تو است؟گفت: خیر بلکه آن را از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیده ام.

از ابوسعید خدری و انس بن مالک رضی الله عنهما روایت است رسول الله صلی الله علیه وسلم در باره خوارج فرمود: "طُوبَى لِمَنْ قَتَلَهُمْ وَقَتَلُوهُ"یعنی: مژده باد بر کسی که خوارج را می کشد و در مقابل آنها کشته می شود.

آن حضرت همچنین در باره آنها فرموده است آنان سگ های آتش جهنم هستند. زیرا از ابن ابی اوفی رضی الله عنه روایت است رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است: "الخوارج كلاب النار"یعنی:  خوارج سگ های آتش جهنم هستند.

از ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت است رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: "أَمَا إِنَّهُ سَتْمَرُقُ مَارِقَةٌ يَمْرُققُونَ مِنَ الدِّينِ مُرُوقَ السَّهْمِ مِنَ الرَّمِيَّةِ ، ثُمَّ لا يَعُودُونَ إِلَيْهِ حَتَّى يَرْجِعَ السَّهْمُ عَلَى فَوْقِهِ"یعنی:  به زودی گروه منحرفی از دین خارج می شوند مانند خارج شدن تیر از کمان سپس بسوی آن باز نمی گردند تا اینکه تیر به کمانش برگردد.

معنی(مرق) خارج شدن چیزی از طرف دیگر است و خوارج از دین خارج می شوند. طوری که هیچ چیزی از دین بر آنها باقی نمی ماند .

کسانی که اهل سنت را متهم به  انجام انفجارات وسایر امورتروریستی که منجر به ریخته شدن خون ها وهدر رفتن اموال و ایجاد ترس ووحشت در جامعه می کنند سخت در اشتباهند. زیرا آنان پیرو قرآن وسنت ورهروان صحابه رضی الله عنهم هستند وهرگز چنین اموری را مرتکب نمی شوند و مانند خوارج مسلمانان را تکفیر وبه قتل نمی رسانند .

   جایز نیست یک نفر از مسلمانان را حتی  بخاطر مرتکب شدن به گناه کبیره تکفیر نمود. بلکه فقط کسانی تکفیر می شوند که خداوند ورسولش آنان را تکفیر نموده اند. مانند مشرکینی که مرتکب شرک اکبر شده بودند خداوند می فرماید: "وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكَ للَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَننَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ"الزمر/65یعنی:  قطعا به تو وپیامبران قبل از تو وحی کردیم که اگر شرک بورزی همه اعمالت نابود می شود و از جمله زیانکاران خواهی بود. خداوند در آیه ای دیگر می فرماید: "وَمَن يَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ لَا بُرْهَانَ لَهُ بِهِ فَإِنَّمَا حِسحِسَابُهُ عِندَ رَبِّهِ  إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ" المؤمنون/117یعنی: وهرکس به همراه خداوند معبود دیگری را بخواند –درحالیکه-هیچ دلیلی برای این کارش وجود ندارد حساب و کتابش با خداوند است قطعا خداوند کافران را پیروز ورستگار نمی گرداند .خداوند در سوره الشعراء می فرماید: "فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّبِينَ)" الشعراء/213یعنی: پس به همراه خداوند معبود دیگری را مخوان که از جمله عذاب شوندگان می شوی .

  خداوند متعال از زبان سیدنا عیسی علیه السلام می فرماید: "يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ  إِنَّهُ  مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ وَمَا لِلظّالِمِينَ مِنْ أَنصَارٍ" المائدة/72یعنی:  ای بنی اسرائیل، الله را بپرستید که پروردگار من وشما است زیرا هرکس برای خدا شرک ورزد قطعا خداوند بهشت را بر او حرام کرده و جایگاهش آتش جهنم است و ستمگران-مشرکین- هیچ یار و یاوری نخواهند داشت.

این حقیقتی است که نباید هیچ کس از آن چشم پوشی کند وهرکس برخلاف این عقیده باشد از جمله تکفیری ها محسوب می شود .کسانی که انسان های موحد و نمازگزار و روزه دار را تکفیر می کنند که چنین شخصی خود باطل بوده و به باطل دعوت می کند.این همان عقیده صحیحی است که نباید در آن شک وتردید کرد واز آن منحرف شد.

وبالله التوفیق وصلی الله علی نبینا محمد و علی آله وصحبه أجمعین؛

عبا آخوند  محمدنژاد

اشتراک در تلگرام

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار