تبلیغات

گفتار قاسمی| پرهیز از گناه

Article Image

slkyehgcگناه، یعنی پذیرفتن دعوت ابلیس، گناه یعنی ناخوش کردن مولی. یعنی رنجاندن خدا به خاطر شیطان و نفس اماره. اگر ما صبر کردیم و نفس را لگام زدیم ومرتکب گناه نشدیم، این یعنی صبر در برار گناه.

جوانی که رفقای ناباب او را به مجلس گناه دعوت می‌دهند، اگر نرود متلک بارش می‌کنند، اما او همه متلک‌ها و همه زخم زبان‌ها را گوش می‌کند ولی وارد مجلس گناه نمی‌شود اگر چنین فردی ولی نیست، پس ولی چه کسی است؟ بله، این ولایت و کرامت است.«الاستقامة فوق الف کرامة» استقامت، از هزار کرامت بالاتر است.

از گناه پرهیز کن از عابد ترین مردمان می‌شوی

اگر از گناه پرهیز کردی عابد می‌شوی، مخصوصا از گناهانی که در جامعه عام هستند، واین کار بدون صبر و استقامت امکان‌پذیر نیست. «ان النفس لاماره بالسوء الا ما رحم ربی» (یوسف:۵۳)؛ به راستی که نفس بدفرماست، مگر وقتی که پروردگارم رحمت آورد.

هم خدا خواهی وهم دنیای دون

این خیال است و محال است وجنون

نفس خطرناک است و نفس پرستی بیش از آن، هر چه دل بگوید، آد‌م بخورد، بکند، ببیند و یا برود، این دل نیست، این نفس اماره است که انسان را هلاک می‌کند. بوصیری در قصیده برده می‌گوید:

النفس کالطفل ان تهمله شبّ علی

حب الرضاع وان تفطمه ینفطم

نفس چون کودکی است اگر آن را از شیر خوارگی باز نداری چون جوان شود باز به پستان مادر می‌چسبد و اگر آن را باز داشتی بازمی‌آید.

انسان بعد از اینکه در مقابل گناه صبر کرد و مرتکب آن نشد نفرت گناه در وجود‌ش ایجاد می‌شود و پرهیز از گناه برایش عادی می‌شود، دلیل آن این است که چون انسان در وهله اول بانفس مخالفت کرده و صبر پیشه می‌کند در حقیقت بانفس مجاهده می‌کند، به برکت این مجاهدت ترک گناه، الله تعالی در دلش حلاوت ایمان را به وجود می‌آورد. الله تعالی حاسه ایمانش را قوی می‌گرداند که در صورت پرهیز از گناه، لذت وخشنودی خاصی به او دست می‌دهد. این از انعامات الله به شخص صابر وپرهیزگار است.

منبع: اصلاح و خودسازی، گزیده بیانات مفتی محمدقاسم قاسمی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار