تبلیغات

مولانا عبدالحمید خواستار تلاش برای آزادی صیادان ایرانیِ دربند دزدان سومالیایی شدند

Article Image
مولانا عبدالحمید خواستار تلاش برای آزادی صیادان ایرانیِ دربند دزدان سومالیایی شدندsheikh

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در نامه‌هایی جداگانه به “حسن شیخ محمود”، رئیس جمهوری سومالی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خواستار پیگیری و تلاش برای آزادی اسیران ایرانی دربند دزدان سومالیایی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت به نقل از سنی آنلاین، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این نامه‌ها با اظهار تأسف از تلف‌شدن جان ۸ نفر از این گروه بیست‌ویک نفره و با اشاره به وضعیت «بسیار رقّت‌بار» و «قابل ترحّم» اسیران دربند، خواستار «پیگیری جدی» و تلاش برای آزادی افراد باقی‌مانده از دو مقام عالی‌رتبه شدند.

در بخشی از نامه‌ی مولانا عبدالحمید به حسن شیخ‌ محمود آمده است: «با توجه به گذشت بیش از ۲۰ ماه از اسارت این افراد، بستگان و خانواده‌ها‌ی آنان که دیگر نان‌آوری ندارند، بسیار نگران و پریشان هستند».

مولانا عبدالحمید در ادامه خطاب به رئیس جمهوری سومالی نوشته‌اند: «از جنابعالی درخواست دارم دستور رسیدگی و پیگیری جدی این موضوع به‌منظور آزادی اسرای باقیمانده را صادر فرمایید».

در بخشی از نامه‌ی عالم برجسته اهل‌سنت کشور به وزیر امورخارجه کشورمان نیز آمده است: «با توجه به اینکه صیانت از جان شهروندان از وظایف مهم وزارت امور خارجه در هر کشور محسوب می‌شود، از آن مقام عالی‌رتبه مجدّانه خواستاریم برای آزادی اسیران ‌دربند، نهایت تلاش خود را به‌کارگیرند».

مولانا عبدالحمید در این نامه با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک ایران و سومالی خاطرنشان کرده‌اند: «نظر به قطع روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و سومالی، پیگیری این موضوع از طریق کشور ثالث می‌تواند راهگشا باشد».

لازم به ذکر است بهمن‌ماه ۱۳۹۳، گروه بیست‌ویک نفره‌ای از صیادان و ملوانان ایرانی از شهرستان “کنارک” برای صید ماهی وارد آب‌های آزاد شده‌ و هنگام بازگشت در فروردین ۱۳۹۴، به اسارت دزدان دریایی سومالی درآمدند.

براساس اخبار منتشرشده ۸ نفر از این هموطنان در وضعیت نامناسب بهداشتی و خوراکی فوت کرده‌، ۵ نفر از آنان موفق به فرار شده‌اند‌ و ۸ نفر دیگر همچنان در اسارت دزدان دریایی کشور سومالی قرار دارند.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار