تبلیغات

مولانا محمدطیب ملازایی: سجده، اوج فروتنی انسان در برابر الله است

Article Image

images-3مولانا محمدطیب ملازایی، امام جمعه مسجدجامع نور ایرانشهر در مراسم نماز جمعه (۲۱آبان۱۳۹۵ش-۱۱صفر۱۴۳۸ق) به بیان «تواضع و فروتنی در برابر خداوند متعال» پرداختند.

ایشان با خواندن آیه ۱۵ سوره فاطر ﴿يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ چنین به ترجمه و تفسیر آن پرداختند: خداوند در این آیه فقط مسلمانان را خطاب نکرده بلکه کل انسان‌ها را خطاب می‌کند و می‌فرماید: ای مردم، شما نیازمند من هستید و خداست که بی‌نیاز و ستوده‌شده است. ذاتی که قادر و تواناست، انسان باید در برابرش نهایت فروتنی و شکستگی را به نمایش بگذارد. خداوند در ادامه می‌فرماید: شما انسان‌هایی که متوجه نمی‌شوید و سر تواضع فر و نمی‌آورید، اگر خدا بخواهد شما را رهسپار آخرت می‌کند و انسان‌های دیگری روی کار می‌آورد که متوجه نیازمندی خود هستند. این کار بر خداوند گران نیست. انسان اگر بفهمد که چقدر محتاج و نیازمند خداوند است، قطعا متواضع و فروتن خواهد بود. به فقیر نگاه کنیم، برای اینکه چیزی به او برسد چقدر فروتنی و اظهار عجز می‌کند.

مدیر مدرسه علوم دینی شمس العلوم ایرانشهر، حالت سجده را بهترین حالت فروتنی و انکسار دانسته اظهار داشتند: وقتی انسان غرورش را زیر پا گذاشته، پیشانی‌اش را بر زمین می‌نهد خداوند بی‌نهایت خوشحال می‌شود. خداوند بندگان خاص خود را چنین توصیف می‌کند: ﴿سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ اثر سجده بر روی بندگان خاص من نمایان است. این مُهر خداوند است که با هیچ چیزی پاک نمی‌شو نه مانند عده‌ای سودجو که پیشانی خود را داغ می‌کنند. حالت سجده اوج شکستگی بنده است، خداوند این حالت را دوست دارد.

ایشان با بیان انواع عبادت گفتند: عبادت بر دو نوع است: قلبی مثل توبه، اخلاص، تواضع و فروتنی در برابر الله و عبدت جسمی مثل نماز، روزه و حج. بنابراین تواضع و عاجزی در برابر الله، عبادت قلبی است. در نماز، جلوتر از پیشانی جسم باید پپیشانی قلب سجده کند. قلب که سجه کند، پیشانی هم تبعیت می‌کند. عبادات جسمی ثواب‌شان تا زمانی است که انسان زنده است (صدقه جاریه بحثش جداست.) اما ثواب عبدت قلبی پایانی ندارد،‌ چه بسا بنده خوابیده باشد باز هم ثواب جاری است. انسان از عبادت اعضا و جوارح، ترفیع درجه حاصل می‌کند و از عبادت قلبی، تقرب و نزددیکی خداوند را به دست می‌اورد و بیشتر به خاوند نزدیک می‌شود.

نمونه‌هایی از فروتنی در برابر الله

مولانا محمدطیب ملازایی در ادامه به بیان نمونه‌هایی از تواضع و فروتنی بندگان خاص خداوند پراخته گفت: اولین فرد بشر آدم است. وقتی لغزشی از او صادر شد و درخت ممنوعه را خورد از بهشت بیرون کرده شد و نیز عورتش مکشوف شود. حضرت آدم از شرم و حیا این طرف و آن طرف می‌دوید. خداوند پرسید: ای آدم، کجای می‌روی؟ می‌خواهی فرار کنی؟ تو هر جا مقابل دید من هستی. آدم گفت: نه بلکه به سبب خطایم ز تو خجالت می‌کشم. این اوج شکستگی سیدنا دم در برابر خداوند بود.

رسول الله در جنگ بدر، شب قبل از جنگ دست به دعا برداشت و چنین دعا کرد: خدایا، اگر این جماعت شکست بخورد دیگر کسی نیست که تو را بر روی زمین پرستش کند. با یک سوز و دردی این دعا را تکرار می‌کرد. حضرت ابوبکر می گوید: یامبر طوری دعا می‌کرد که من فکر کرم اگر این طور ادامه بدهد روحش خارج خواهد شد. خداوند نیز در جواب این شکستگی، فردا آنها را در میدان جنگ نصرت کرد و فرشتگان را به کمک آنها فرستاد. صحابه نهایت شکستگی را به نمایش گذاشتند و خداوند آنها را نیز نصرت کرد.

اوضاع ناگوار، نتیجه اعمال ماست، اعمال ما باید بدری باشد

ایشان با ابراز تاسف از حالات پریشان‌کننده مسلمانان گفت: امروز مسلمان کلمه‌گو است اما بر خلاف مقصد این کلمه عمل می‌کند و باز امید دارد در مقابل دشمنان، نصرت بشود. همه این احوال بد، نتیجه اعمال خود ماست. اگر اعمال ما مانند اعمال مسلمانان بدر باشد، هیچ انسان پلیدی جرات نمی‌کن به سوی مکه موشک شلیک کند. به غیرت عبدالله بن حذافه نگاه کنیم؛ وقتی او با جمعی از یارانش اسیر کفار روم می‌شود، دیگی پر از آب جوش می‌آورند و می‌گویند که یا از دینت دست بردار یا اینکه در این آب‌های جوشان انداخته می‌شوی و برای اینکه او را بترسانند چند نفر از همراهانش را در آب جوش می‌اندازند. در این هنگام عبدالله شروع می‌کند به گریه. از او می‌پرسند: حتما ترسیدی؟ می‌گوید: نه به خدا قسم، من از ترس مرگ گریه نمی‌کنم بلکه به خاطر این گریه می‌کنم که من فقط یک جان دارم، ای کاش صدها جان می‌داشتم و همه را در راه الله فدا می‌کردم.

مولانا محمدطیب ملازایی در پایان با اشاره با اوضاع اسفبار کشورهای اسلامی و عدم توجه حکام مسلمان به امور مسلمانان گفتند: اگر خداوند بخواهد مسلمانان بی‌خاصیت را از جا بلند می‌کند و گروهی دیگر می‌آورد که مخلص باشند و آماده هر گونه جان‌نثاری باشند. مسلمان با این وضعیت، چطور می‌خواهد با رسول اکرم ملاقات کند؟ خداوند نیازی به دفاع من و شما ندارد بلکه این امتحانی است. داستان ابرهه را که شنیدید؟ خداوند چگونه نقشه‌های او را نقش بر آب کرد. اگر مسلمانان بی‌خاصیت باشند خداوند جنگنده‌های خود را می‌فرستد. هیچ کس نمی‌تواند به شهر مکه تعرض کند؛ دعای نیک ابراهیم خلیل الله و رسول اکرم پشت سر این شهر است.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار