تبلیغات

مدیریت و اساتید مجتمع علمی فرهنگی حضرت علی رض تایباد این ضایعه بزرگ را به جامعه اهل سنت ………

Article Image

مولوی ابراهیم براهویی استاد تفسیر و حدیث دارالعلوم فاروقیهٔ گالیکش صبح یکشنبه (۲۵/ مهر/ ۱۳۹۵هـ.ش) برابر با (۱۴/ محرم/ ۱۴۳۸هـ.ق)، به رحمت خدا رفت. إنا لِلّه وإِنّاإلَیه راجِعُون.

مدیریت و اساتید مجتمع علمی فرهنگی حضرت علی رض تایباد این ضایعه بزرگ را به جامعه اهل سنت به ویژه مدیریت محترم حوزه علمیه فاروقیه گالیکش و کلیه اساتید و کارکنان و مردم آن شهر تسلیت عرض مینماید

مولوی ابراهیم براهویی رحمه‌الله به سال ۱۳۵۸ خورشیدی در خانواده‌ایی مذهبی، دیده به جهان گشود و پس از طی مراحل ابتدایی و راهنمایی به مدرسهٔ علوم دینی اهل‌سنت گالیکش می‌آید و دروس مقدمات و دوسال از دورهٔ سطوح را نزد شیخ‌التفسیر مولاناگرگیج دامت‌معالیهم و دیگر اساتید می‌خواند و بنابر هوش و استعاد و اخلاصی که داشته از همان آغاز مورد توجه و عنایت ویژهٔ اساتید قرار می‌گیرد. سپس با مشوره اساتید دو سال باقیمانده از درورهٔ سطوح؛ سال سوم و چهارم سطح را به بلوچستان می‌آید و از محضر استاد الاساتید مولانا نجم‌الدین درکانی قَوّاه‌الله کسب فیض می‌کند. انس و الفت مولانا درکانی با مرحوم مولوی ابراهیم ستودنی است. برای یادگیری زبان اردو و کسب فیض از اساتید برجستهٔ پاکستان، به رحیم‌یارخان پنجاب می‌رود و کتاب‌های سال اول خارج مثل تفسیر قرآن، مشکوةالمصابیح و سراجی را با استادان بزرگی؛ چون مفتی محمد جاجروی حفظه‌الله و دیگر اساتید می‌خواند. و برای تکمیل دروس نظامی، دروهٔ حدیث را در دارالعلوم زاهدان می‌گذارند و از محضر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، مفتی محمدقاسم قاسمی، شهید مولانا نعمت‌الله، شهید مولانا احمد نارویی، مولانا عبدالرحمن محبی و مولانا خدارحم، کسب دانش و فیض می‌کند. در همین سال به نمایندگی از طلاب دارالعلوم زاهدان در ختم صحیح بخاری، به عربی سخنرانی می‌کند. و بنابر استعداد علمی و معنوی‌اش در دارالعلوم فاروقیهٔ گالیکش به عنوان استاد تعیین می‌شود و پس از یک دهه و نیم خدمات دینی، فرهنگی و اجتماعی امروز صبح (۲۵ مهر۹۵،) در راه بازگشت از زاهدان در چند کیلومتر مانده به سبزوار، بر اثر واژگونی اتومبیل جان به جان آفرین تسلیم می‌کند.

برخی از صفات بارز استاد ابراهیم

مولوی ابراهیم رحمه‌الله از صفات انسانی بسیار والایی برخوردار بود، افزون بر حُسن و جمال ظاهری، باطنی هم بس پالوده و آراسته داشت؛ کم‌سخن بود و نکته‌سنج، بی‌رنگِ بی‌رنگ بود و بی‌حاشیه. خوشنویسی و خوشخطی استاد ابراهیم زبانزد است، بنده یک سال کامل خط نسخ و نستعلیق را از استاد ابراهیم آموختم.

خدمات دینی

مرحوم مولوی ابراهیم علاوه بر درس و تدریس در حوزه، امام روستای املاک گالیکش هم بود و در کنار آن یک کتابفروشی را هم اداره می‌کرد و پیش از این مسئول خدمات کامپیوتری سهیل رایانه بود. مجالس وعظ و سخنرانی استاد ابراهیم ویژگی‌های فردی خودش را داشت، لهجهٔ شیرین و گیرای وی آمیخته با شعر و ادب فارسی، دل هر شنونده‌ایی را مجذوب خود می‌کرد.

مولوی ابراهیم علیه‌الرحمه علاوه بر همهٔ این فعالیت‌ها در عرصهٔ نویسندگی هم دست روانی بر آتش قلم داشت؛ کتاب پر برگ و بار “گنجینهٔ مبلغین” در دو جلد و رساله‌ایی در “فواید تقوا” و کتابچه‌ایی دیگر در “فضایل استغفار” از آثار به‌جا مانده از آن عزیز از دست رفته هستند.

بازماندگان

از استاد مولوی ابراهیم براهویی دو همسر و سه فرزند دختر از همسر اول و یک فرزند پسر به نام حسام‌الدین از همسر دوم بازمانده است.

از خداوند درستکارِ دانا فروتنانه خواستارم که فردوس اعلی را در بهشت جاودان به حضرتش عطا کند، به بازماندگان صبر‌جمیل و اجر جزیل عنایت کند و ما را هم از فیض دین و دانش وی بی‌بهره نکند و توفیق دهد تا پای جان راهش را ادامه دهیم. “العَینُ تَدْمَعُ والقَلْبُ یَحْزُنُ وإنّا لفِراقك لَمَحزُونون یا إِبْراهِیمُ”؛ چشم پراشک است و دل اندوهبار و ما در فراقت ای ابراهیم اندوهگین هستیم.

ولي الله رفيعي

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار