تبلیغات

“اراده قوی اردوغان را هیچ کدام از سیاستمداران اروپایی ندارند”

Article Image

گلس مارتین شوفر سردبیر نشریه «پاریس مچ» فرانسه در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: “سیاه نمایی نسبت به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و متهم کردن او به اقتدارگرایی توسط رسانه های غربی و سیاستمداران اروپایی نشانه این است که اردوغان در مسیر درست قرار دارد و اراده قوی وی را هیچ کدام از سیاستمداران اروپایی ندارند”.

وی با بیان اینکه اردوغان از راه های دموکراتیک به قدرت رسیده است و شهرت او روز به روز افزایش می‌یابد، تصریح کرد: “این روند برخی‌ افراد را ناراحت می‌کند، زیرا اردوغان نمادی از اسلام و مسلمانان بوده و به نظر غربی‌ها ارزش های دموکراسی با ارزش های اسلامی در تضاد است. به نظر آنها یک فرد نمی‌تواند هم دموکرات و هم مسلمان باشد در حالی که یک دموکرات مسیحی را قبول دارند ولی برای ترکیه مفهوم دموکرات مسلمان را نمی‌پذیرند”.

وی افزود: ”در واقع فرانسوی‌ها نه پ.ک.ک را به خوبی می‌شناسند و نه حقیقت ارامنه را می‌دانند و با وجود این ترکیه را به نا حق مورد انتقاد قرار می‌دهند. در واقع مشکل ترکیه نیز این است که با تصورات غلط مبارزه می‌کند و فرانسه هم به دلیل اینکه از حقیقت آگاه نیست ایراد می گیرد”.

شوفر اظهار داشت: ”به نظر می رسد با مساله موصل پرده از روی حقیقت برداشته خواهد شد. تا کنون فرانسه در باره ترکیه چنین برداشتی را پذیرفته است که این کشور همیشه بر اقلیت‌ها فشار و حقوق آنان را نقض می کند ولی من بر این باورم که مردم فرانسه با اجرای عملیات موصل و تحولات اخیر خاورمیانه بهتر درک خواهند کرد که واقعیت چیست. هنگام بحث از کردها احساست بر عقل حاکم می شود”.

وی با انتقاد از اینکه اروپا در پی کودتای نافرجام فرقه خشن و تروریستی فتو برای حمایت از دموکراسی و حکومت منتخب مردم ترکیه اقدامی انجام نداده و بیانیه‌ای صادر نکرده است، گفت: ”در حادثه ۱۴ جولای ۱۰۰ نفر در فرانسه جان باختند و این کشتار بسیار بزرگ بود. همزمان با اقدام به کودتای نافرجام در ترکیه در ۱۵ ژوئیه، مردم فرانسه در برابر حادثه تراژیکی که خودشان تجربه کردند، قرار داشتند. سربازان ارتش ترکیه که یکی از بهترین ارتش‌های جهان است، هر بار که اقدام به کودتا کرد، موفق شد اما این بار بسیار مبتدیانه عمل کرد. چگونه این ارتش قوی شکست خورد؟ این وضعیت در ذهن مردم سوال ایجاد می کند”.

گلس مارتین شوفر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شرکت این تعداد ژنرال و افسر در یک بازی و بر هم زدن زندگیشان قابل درک است یا نه؟ اظهار داشت: ”مطمئن هستیم که این کودتای نافرجام از سوی فرقه خشن و تروریستی فتو انجام شده است وما از بمباران مجلس ملی ترکیه شوکه شدیم”.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار