تبلیغات

انسداد ریه، سومین عامل مرگ‌ومیر جهان در سال ۲۰۳۰

Article Image

بسیاری از کسانی که از بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) رنج می‌برند از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند.

این افراد هنگامی به پزشک مراجعه می‌کنند که کار از کار گذشته است و چاره‌ای برای جلوگیری از پیشرفت آن وجود ندارد.

بیماری مزمن انسداد ریه که به (COPD) معروف است، در اثر تنگ شدن مجاری تنفسی و بروز اختلال در کارکرد ریه هنگام بازدم نمود پیدا می‌کند و نشانه‌های آن اغلب تنگی نفس، سرفه و ایجاد خلط سینه است. به گفته‌ “گرهارد سایبرشت” از کارشناسان “مرکز مطالعات بیماری‌های ریوی”، این بیماری اصولا قابل درمان نیست ولی می‌توان از پیشرفت سریع آن جلوگیری کرد.

بیش از ۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان به COPD مبتلا هستند، بدون آن که خود از آن با خبر باشند. بر اساس ارزیابی‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سومین عامل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری COPD خواهد بود.

مهم‌ترین عامل ابتلا به این بیماری، استعمال دخانیات و کشیدن سیگار است. کسانی که در محل کار خود ناگزیر به استنشاق هوای آلوده هستند، نیز اغلب از عوارض COPD رنج می‌برند. عامل وراثت، در دچار شدن به این گونه آسیب ‌ریوی نقش مهمی بازی نمی‌کند.

بروز COPD در اثر مصرف سیگار و مراجعه به پزشک

انسداد ریه

هنگام کشیدن سیگار، نیکوتین و سایر مواد مضر از راه بینی و دهان وارد ریه می‌شوند و می‌توانند پرزهای مخاط آن را از بین ‌ببرند یا به التهاب و آماس نسج‌های شش بیانجامند. تنگ شدن مجاری تنفسی و بافت ریوی موسوم به آمفیزم (Lungenemphysem) نیز یکی دیگر از عوارض مصرف سیگار نیکوتین‌دار است. این عوارض اگر به موقع تشخیص داده شود، تا حدی قابل درمان است.

“میشائیل بارچوک” پزشک داخلی متخصص درمان آسیب‌های ریوی در شهر “اولم” آلمان می‌گوید: مسئله این است که اغلب افرادی که سرفه می‌کنند یا دچار تنگی نفس نوع COPD هستند، هنگامی به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری پیشرفت کرده است.

به گفته‌ او در این گونه موارد بسیاری از بافت‌های ریوی بیمار از بین رفته‌اند و قابل ترمیم نیستند.

جلوگیری از پیشرفت بیماری با ورزش

به گفته‌ این متخصص، ترک سیگار، استنشاق هوای پاک، استفاده از داروهایی که باعث انبساط بافت‌های شش و لوله‌های تنفسی می‌شود از جمله شیوه‌های جلوگیری از گسترش آسیب‌های ریوی نوع COPD است. بارچوک همچنین گذراندن دوره‌های “فراگیری تکنیک‌های موثر تنفس” را برای این که بیمار بتواند به راحتی نفس بکشد، توصیه می‌کند.

ورزش

میشائیل بارچوک همچنین معتقد است که فعالیت‌های ورزشی یکی از راه‌های مبارزه با گسترش بیماری مزمن انسدادی ریه است. او هشدار می‌دهد که ترس از دچار شدن به تنگی نفس نباید از میزان فعالیت‌های بدنی بیمار بکاهد. به نظر این پزشک، کمبود حرکت اغلب به وخیم‌تر شدن وضعیت شش‌ها می‌انجامد؛ بی‌حرکتی باعث آب‌ شدن و کاهش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود. در نتیجه بدن توانایی‌های خود را از دست می‌دهد. این امر به نوبه‌ خود سبب اخلال در کارکرد ریه می‌شود.

نوع حاد بیماری COPD، بالا رفتن میزان تپش قلب را هم به همراه دارد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار