تبلیغات

گزارش موندو از سیاست مشت آهنین سیسی در مصر

Article Image

مصر

موندو : سیسی به خفقان و سرکوب شدید مخالفان ادامه می دهد

به گزارش تابش، به نقل از عربی ۲۱، روزنامه اسپانیایی موندو در سرمقاله خود به ادامه سرکوبها در مصر و استفاده ابزاری سیسی از آن برای خاموش کردن صدای مخالفان،اشاره کرده است.اخیرا اما این سرکوبها افزایش یافته و بودجه ای مخصوص به آن اختصاص یافته است.

این روزنامه در سرمقاله خود می نویسد : سیسی به ساخت تعداد زیادی زندان کمک کرده بعضی از آنها آماده شده و بعضی در شرف ساخت است، این غیر از بازداشتگاهها و زندانهای نظامی است. علی رغم اینکه کمکهای خارجی زیادی به سیسی شده و کمک کنندگان خواستار استقرار دموکراسی در این کشور هستند اما آنچه اجرا شده عکس این خواسته است.

این روزنامه اشاره می کند با وجود اینکه ۵ سال از آغاز انقلابی که به حکومت مبارک پایان داد گذشته اما همچنان مصر غرق در سرکوب، طغیان و شکنجه است.هیچ فرقی بین حکومتی که سیسی در تابستان ۲۰۱۳ و با کودتا علیه محمد مرسی تأسیس کرده با طغیانی که ۳۰ سال در مصر ادامه داشته و جان هزاران بیگناه را گرفته، وجود ندارد.

این روزنامه می افزاید: سیسی کشور را با سیاست مشت آهنین اداره می کند و به سرکوب های خود و خفه کردن صدای مخالفان ادامه می دهد.او با ساخت دهها زندان در ۳ سال گذشته به کمک دولت آمده، زندانهایی که در آن زندانیان در معرض شکنجه و قتل هستند .

این روزنامه به نقل از احمد جمال زياده پژوهشگر در شبکه عربی جمع اطلاعات در خصوص حقوق بشر گزارشهای مفصلی از وضعیت زندانهای مصر می آورد که با شنیدن آن مو به بدن انسان سیخ می شود.

در این گزارش به شهادت یکی از زندانیان به نام اسلام جليل پرداخته شده که به اتهام دروغین در زندان بوده است.او به مدت ۱۲۲ روز جزء مفقودان بوده است در این روزها او در زندان تحت انواع شکنجه ها بوده و حتی علیه او حکم اعدام صادر شده  که نهایتا با فشار سازمان عفو بین الملل آزاد شده است.

گفتنی است، ۱۰۶ هزار زندانی که ۶۰ هزار تن از آنان زندانیان سیاسی هستند در مصر وجود دارند که تحت انواع شکنجه ها بوده و در بدترین شرایط نگه داشته می شوند.

این روزنامه تأکید می کند : که زندانیان از ساده ترین حقوق اساسی خود مثل دیدن وکلای خود، ارسال مواد غذایی نیز بی بهره اند. این در حالی است که تحت انواع شکنجه جسمی و حتی تجاوز  قرار دارند. مضاف بر این موارد زندانیان از خدمات پزشکی نیز بی بهر ه اند که تاکنون منجر به مرگ تعداد زیادی از آنان شده است.

قابل ذکر است که این جنایتها تحت سایه رژیمی صورت می گیرد که نه به پارلمان و نه به نهاد قضایی پاسخگو نیست. در این رژیم، ارتش دارای صلاحیتهای مطلقه است که در بیشتر مواقع مرتکب نقض قوانین و تجاوز به حقوق بشر می شود.

از بعد اقتصادی نیز این روزنامه می نویسد: به سبب بحران خطرناک موجود در کشور، کاهش شدید گردشگری و خودداری شرکتهای خارجی از سرمایه گذاری در این کشور ناآرام،  مردم مصر از فقر شدید رنج می برند.

به سبب همین فروپاشی اقتصادی، سیسی از موسسات بین المللی طلب کمک کرده که اخیرا ۱۲ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول وام گرفته است تا کسری بودجه خود را جبران کند .

این روزنامه می نویسد : نظر به اهمیت ژئواستراتژیک مصر و از این جهت که متحد کلیدی در جنگ علیه داعش به شمار می آید جامعه بین المللی از اقدامات خلاف قانون این حکومت چشم پوشی کرده است. این روزنامه می افزاید : اما این مسئله نباید به مانعی برای اصلاحات دموکراتیک نظیر استقلال دستگاه قضایی و احترام به حقوق بشر در این کشور تبدیل شود اگر می خواهیم که مصر با سختی های بیشتری مواجه نشود.

منبع : عربی ۲۱

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار