تبلیغات

مولوی عبدالحمید: تکفیری و افراطی دربین اهل سنت ایران نداریم

Article Image

مولوی عبدالحمید

مولوی عبدالحمید:ممانعت از برگزاری نماز، اقدامی غیراسلامی، غیرقانونی و بر خلاف وحدت است

مولوی عبدالحمید کسانی را که مانع برگزاری نماز در برخی نمازخانه‌های اهل سنت تهران شده‌اند، «تندرو» و «تنگ‌نظر» توصیف کرد و از مسؤولین نظام خواست جلوی این افراد را بگیرند.

مولوی عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان (٢١ خرداد ١٣٩۵) ابتدا به اوضاع بحرانی شرایط جهان اسلام اشاره کرد و گفت: امروز ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که اوضاع جهان به شدت ملتهب است. اسرائیل غاصب و قدرت‌های استکباری و اشغالگر تلاش می‌کنند برای رسیدن به منافع خودشان مذاهب اسلامی را با یکدیگر درگیر کنند و بلاد اسلامی را ناامن کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی مسلمانان باید بیدار باشند و از تفرقه، اختلاف و افراط‌گرایی دوری کنند و تا جایی که می‌توانند جلوی تندروی و افراطگرایی را بگیرند و به افراد تندور میدان ندهند و دست‌شان را باز نگذارند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد: الحمد لله در کشور ما امنیت موجود است. ما زبان شکر پروردگار را نداریم که جمهوری اسلامی ایران به نسبت بسیاری از کشورها در امنیت و آرامش به‌سر می‌برد. دشمنان بیرونی جمهوری اسلامی به این امنیت حسادت می‌ورزند. ممکن است وضعیت اقتصادی بسیاری دیگر از کشورها از کشور ما بهتر باشد، اما در کشور ما امنیت موجود است.

مولوی عبدالحمید بر لزوم «حفظ امنیت کشور» تأکید کرد و افزود: متأسفانه عده‌ای افراد تندرو، تنگ‌نظر و متعصب در درون کشور هستند که قدر این امنیت را نمی‌دانند و آن را تحمل نمی‌کنند و برای خدشه‌دار کردن امنیت تحرکاتی انجام می‌دهند.

وی به نقش مؤثر اهل سنت در ایجاد امنیت اشاره کرد و گفت: الحمد لله جامعه اهل سنت ایران، اعم از علما، نخبگان و سایر اقشار در بخش وحدت و امنیت تا جایی که توانسته‌اند تلاش کرده‌اند. ما خدا رو شاکریم که جلوی افراد تندرو و افراطی در بین اهل سنت گرفته شده است؛ ما در بین اهل سنت داخل کشور تکفیری و افراط‌گراهایی که جرأت کنند صدای‌شان را بلند کنند نداریم؛ زیرا می‌دانند که مردم ما بیدار هستند.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: جامعه اهل سنت ایران در بخش وحدت و امنیت چنان رفتار کرده است که ما امروز در مقابل مسؤولین نظام و برادران شیعه سربلند هستیم. ما همواره تلاش می‌کنیم که علاوه بر داخل، در بیرون از کشور در جاهایی که اختلاف موجود است نیز در راستای ایجاد وحدت تاثیرگذار باشیم.

وی «تأمین آزادی‌های قانونی اهل سنت ایران» را خوستار شد و اظهار داشت: از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که مرشد همه ملت ایران هستند و همچنین از دولت و مجلس شورای اسلامی و سایر مسؤولین نظام انتظار داریم که مواظب باشند عده‌ای افراد تندور آزادی‌های قانونی جامعه اهل سنت ایران را سلب نکنند. ما همان آزادی و حقی را که قانون به ما داده است می‌خواهیم.

مولای عبدالحمید در ادامه با اشاره به برخی ممانعت‌ها در برگزاری نماز در بعضی نمازخانه‌های تهران در ماه مبارک رمضان، ضمن انتقاد شدید از این موضوع، خاطرنشان ساختند: در کشوری که وحدت و اخوت موجود است، واقعا جای تعجب است که در بعضی جاها نماز را نمی‌توانند تحمل کنند؛ در حالی که نماز، نیایش با پروردگار است و برای هیچ‌کسی ضرر ندارد.

وی افزود: در هیچ جای دنیا نسبت به نماز حساسیت وجود ندارد. اگر در یک کشور اسلامی یا غیراسلامی در مورد نماز شیعه یا سنی حساسیت نشان می‌دادند ما گریبان آنها را می‌گرفتیم که چرا نسبت به برگزاری نماز برادران شیعه ما حساسیت نشان می‌دهید و سخت‌گیری می‌کنید، اما متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران که هم نظام و هم خاک و سرزمینش افتحار ماست، در بعضی جاها در ماه مبارک رمضان نسبت به برگزاری نماز حساسیت نشان می‌دهند و پلیس امنیتی را وارد صحنه کرده‌اند که جلوی بعضی نمازخانه را بگیرند.

مدیریت دارالعلوم زاهدان  تصریح کرد: مگر ما با یکدیگر برادر نیستیم؟ مگر ما ایرانی نیستیم؟ همه ما ایرانی هستیم و تهران و زاهدان و سایر کلان‌شهرها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و همه متعلق به ایران هستند. ما از مسؤولین نظام انتظار داریم که آزادی داشته باشیم و بتوانیم بدون هیچ ترس و هراسی نمازمان را اقامه کنیم. این حق قانونی ماست که مجریان قانون باید آن را اجرا کنند.

وی تأکید کردند: ما از بزرگان نظام، از رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهور انتظار داریم که جلوی افراد تندرو و تنگ‌نظری که مانع برگزاری نماز ما می‌شوند را بگیرند. ما اطمینان می‌دهیم که هیچ جریانی به‏ جز جریان وحدت و اخوت و برادری بین شیعه و سنی وجود ندارد. این اعتقاد بنده است که اگر دستی دراز شود ما راضی هستیم که آن دست به جای شیعه بر سر اهل سنت فرود بیاید و ما برای دفاع از برادران شیعه خود سینه سپر کنیم؛ این اعتقاد ماست نه سیاست ما.

مولوی عبدالحمید تأکید کردند: بخشی از مسائل و مشکلات هستند که ما صبر کردیم و نه‌تنها آنها را مطرح نکرده‌ایم، بلکه اشاره‌ای هم به آنها نکرده‌ایم تا دشمنان سوءاستفاده نکنند، زیرا دشمنان مترصد فرصت هستند.

ممانعت از برگزاری نماز اقدامی غیراسلامی، غیرقانونی و بر خلاف وحدت است

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان ممانعت از برگزاری نماز را «غیر قابل تحمل» دانست و افزود: نماز چیزی است که ما هرگز نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم. اینکه جلوی نمازخانه‌ای گرفته شود و یا پلیس امنیت برای برگزاری نماز تهدید کند این برای ما غیرقابل قبول و تحمل است. رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی‌های‌شان تأکید کردند که در وقت نماز حتی در پارک‌ها هم نماز بخوانید.

وی اظهار داشت: نماز چیزی نیست که جلوی آن گرفته شود. ما یک بار نزد وزیر محترم ارشاد رفتیم و به ایشان گفتیم که از شما می‌خواهند برای برگزاری نماز مجوز بدهید. وزیر خندید و گفت هیچ قانونی در کشور نیست که ما برای نماز مجوز دهیم، بلکه همه در هر جا که می‌خواهند نمازشان را بخوانند. لذا در این کشور و در هیچ جای دنیا هیچ‌کسی حق ندارد از مردم بخواهد که برای نماز مجوز بگیرند. ممانعت از برگزاری نماز اقدامی غیراسلامی و غیرقانونی و برخلاف وحدت است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: انتظار ما از مسؤولین امر آن است که برادران اهل سنت خودشان را به ویژه در کلان‌شهرها بیشتر مورد توجه قرار دهند و به خواسته‌های آنان توجه کنند و سخنان‌شان را بشنوند. ما خاطرجمع هستیم که رهبر معظم انقلاب، رئیس محترم جمهور و مقامات قضایی و مجلس از حق آزادی ما دفاع می‌کنند و به مسائل و مشکلات ما رسیدگی می‌کنند.

حرمت ازواج مطهرات باید حفظ شود

مولوی عبدالحمید در پایان از سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب تشکر نمود و گفت: جا دارد بنده از رهبر معظم انقلاب تشکر کنم به خاطر سخنانی که اخیراً فرمودند و در آن اهانت به تمام ازواج مطهرات پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم را اهانت به شخص پیامبر دانستند. این سخنان واقعا زیباست و حق مطلب را ادا کرده است. امیدواریم تمام خطبا و نویسندگان از رهبر معظم انقلاب پیروی کنند و حرمت ازواج مطهرات حفظ شود.

با تلخیص

 منبع : شفقنا

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار