تبلیغات

با خواص عسل خام بیشتر آشنا شویم

Article Image

15056378_1157238344358909_6494938_n-283x240

عسل از نعمتهای خداوند برای انسان است که علاوه بر مغذی بودن ، به اذن خداوند شفای برخی از امراض در آن گذاشته است و این حقیقتی است که قرآن و سنت بر آن گواهی می دهند. خداوند در آیات ۶۸ و ۶۹ سوره نحل ، مراحل شکل گیری عسل توسط زنبورها و شفای آن را چنین بیان فرموده است :
وَأَوْحَىٰ رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ . ثُمَّ کُلِی مِنْ کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا ۚ یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ ۗ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَهً لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ.
و پروردگار تو به زنبور عسل الهام کرد که :«از کوهها و درختان و سقفهای رفیع که (مردم) می سازند ، خانه هایی بسازند. آنگاه از (شیره ی) تمام میوه ها (و گلها) بخور ، سپس راههای هموار پروردگارت را بپیما » از شکم آنها ، نوشیدنی (عسل) با رنگهای گوناگون بیرون می آید که در آن شفا برای مردم است. بی شک در این نشانه ای است برای گروهی که می اندیشند .
زنبور عسل حشره ای بیش نیست، حشرات از نگاه انسانها موجودات نا محبوبی هستند اما خداوند این حشره را به دلیل خدمتی که به انسان ها می کند محبوب آفریده است و بدین جهت است که فرموده است در این نشانه ای است برای گروهی که می اندیشند همچنین زنبور عسل از جمله موجوداتی است که دارای نظام اجتماعی دقیق و محکمی می‌باشد که پیشرفته‌ ترین جامعه‌های بشری از تقلید آن عاجزند.
و یک مورد از خدمت عجیبش این است که برای بدست آوردن یک قطره عسل باید هزار بار روی گل بنشیند ، و زمانی که شهد را حمل می کند سرعت پروازش کند می شود زیرا که بیشتر از وزنش است و سرعت پروازش بدون حمل شهد بسیار بالا است .
ملکه زنبورها که پرحجم ترین آنها می‌باشد در فصل بهار هر روز نزدیک هزار تا تخم می‌گذارد. و چیزی که حیرت ‌آور است این است که ملکه‌ها را در یک جا و مذکرها را در یک جا و مؤنثها را در جایی دیگر قرار می‌دهد تا برحسب جنسشان غذای مخصوص و توجه مخصوص به آنها بشود. گویی که قبل از زاده شدن جنس مولود را می‌داند چیزی که برای بشر امکان درکش نیست و این نیز از قدرت و حکمت الهی است .
عسل در سنت نبوی
ابن قیم می گوید که در حدیثی آمده است : علیکم بالشفائین : العسل و القرآن .
شما را به دو چیز که شفادهنده هستند توصیه می‌کنم : عسل وقرآن ، که یکی طب انسانی و دیگری طب الهی است .
از ابوسعید در صحیح بخاری و مسلم روایت شده است که مردی نزد پیامبر (صلی الله علیه وسلم) آمد و گفت که برادرم از درد شکم می‌نالد پیامبر فرمود : بگو عسل بنوشد، سپس برای بار دوم آمد و پیامبر فرمود عسل بنوشد و برای بار سوم نیز پیامبر فرمود عسل بنوشد و بعد برای بار چهارم که آمد پیامبر فرمود : خداوند راست فرمود، ولی شکم برادر تو دروغ می‌گوید، باز عسل بنوشد پس عسل نوشید و نجات یافت
وقتی که آن مرد خطاب به پیامبر می گفت ، برادرم عسل نوشید اما بدتر شد ، در جوابش فرمود : صدق الله و کذب بطن اخیک. خداوند صادق و راستگوست و این شکم شخص بیمار است که دروغ می‌گوید و در نهایت آن مرد گفت برادرم عسل نوشید و بهبودی یافت.

خواص عسل خامhoneyspoons

اگرچه بسیاری به خاصیت عسل واقف هستند و آن را می خرند و می خورند، اما عده کمی از خواص عسل خام اطلاع دارند.

بیشتر عسل هایی که در مغازه ها فروخته می شوند تصفیه شده هستند و بعضی از خواص آنتی اکسیدانت و باکتری های مفید خود را از دست داده اند.

عسل خام مستقیم از کندوی زنبور عسل بدست می آید و خواص مفیدی برای بدن انسان دارد. این عسل ممکن است حاوی مقدار کمی موم باشد که باید قبل از مصرف از عسل جدا شود.

به گزارش وبسایت «بولد اسکای»، عسل خام ۶ خاصیت برای بدن ما دارد:

۱- کمک به هضم غذا

عسل خام عملکرد دستگاه گوارش را تقویت می کند و برای درمان اسهال و اسید معده خوب است. گفته می شود که شما می توانید عسل خام را حتی قبل از غذا هم بخورید.

۲- جلوگیری از امراض پیری

به دلیل داشتن آنتی اکسیدنت های فلاونید و فنولیک، عسل خام جلوی آسیب سلول ها را می گیرد و از بیماریهای دوران پیری جلوگیری می کند. ترکیب پولی فنول که در عسل خام به وفور وجود دارد باعث جلوگیری از بیماریهای قلبی می شود.

۳- درمان موثر سرماخوردگی و سرفه

عسل خام به همراه چای گرم و لیمو بهترین درمان برای سرماخورگی و گلو درد است. به دلیل داشتن الدیکسترومتورفان، عسل خام باعث التیام سرفه و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

۴- منبع خوب انرژی

عسل خام به خاطر داشتن آب و مواد غذایی، یکی از بهترین منبع انرژی برای بدن است و می توانید قبل از ورزش آن را مصرف کنید.

۵- جایگزین سالم برای شکر

شیرینی عسل خام بهترین جایگزین برای شکر است. 

۶- شفای زخم ها

عسل خام باکتری های زیانبار را از بین می برد، و خاصیت ضدعفونی آن باعث بهبود زخم ها می شود.

با همه این خواص لطفا قبل از دادن عسل به کودکان زیر یک سال با دکتر مشورت کنید، زیرا باکتری های موجود در عسل خام ممکن است در کودکان خردسال باعث مسمومیت شود.

تهیه : وااسلاماه

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار