تبلیغات

دبیرکلّ جماعت: «در میثاق مدینه شاهد دگرپذیری و احترام به تنوّع و تعدّد هستیم.»

Article Image
دبیرکلّ جماعت: «در میثاق مدینه شاهد دگرپذیری و احترام به تنوّع و تعدّد هستیم.»

استاد عبدالرّحمن پیرانی، «دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح» در نشست امروز هیئت اجرایی مرکزی و مسئولان اجرایی استانی در تهران بر ضرورت دگرپذیری و احترام به تنوّع و تعدّد تأکید کرد.

بنا به گزارش اصلاحوب در این نشست، دبیرکلّ جماعت افزود: «حرکت‌های اسلامی تا زمانی که از جدّیّت، پویایی و مسئولیت‌پذیری برخوردار باشند، نقش خود را خواهند داشت؛ در غیر این صورت دیگران جای آن‌ها را خواهند گرفت. هستی تسلیم قوانین و سنّت‌های الهی است و چه زیباست ما نیز همسو با سائر کائنات فرمان‌بردار آگاهانه‌ی قوانین و فرمان‌های الهی باشیم. قرآن و سنّت فرامکانی و فرازمانی بوده و ما نیازمند پویایی، نو شدن و حرکت خستگی‌ناپذیر بر اساس آموزه‌های قرآن و سنّت هستیم. حرکت خورشید و ماه و شب و روز در قرآن، به حاکمیّت قوانین و سنن الهی در نظام هستی اشاره دارد؛ و بیانگر این اصل اساسی است که از کهان تا مهان هدفمند و نظام‌مند بر اساس این قوانین حرکت می‌کنند.» 

وی درباب ضرورت نوشدگی افزود: از آن‌جا که حیات و زندگی نیاز به پویایی و نو شدن مداوم دارد، به همین جهت کسانی که درگذشته زندگی می‌کنند، از برآورده ساختن نیازهای جدید و حلّ مشکلات عصر خود ناتوان خواهند ماند.

استاد پیرانی ادامه داد: در رابطه با فرایض کفایی متأسّفانه ما آن‌ها را در موارد معدودی، محدود ساخته‌ایم، درحالی‌که دایره‌ی فرایض کفایی خیلی وسیع‌تر و گسترده‌تر است، و شامل همه‌ی خدمات عمومی، فعّالیّت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه‌ای می‌شود که نهادها، تشکّل‌ها، احزاب و گروه‌هایی که در راستای خدمت به دین و بندگان خدا و جامعه و عموم هم‌وطنان انجام می‌دهند.

عضو شورای مرکزی اتّحاد جهانی علمای مسلمان افزود: امروزه بزرگ‌ترین تهدید در دنیای اسلام، اختلاف و تفرقه است. علیرغم اینکه در دین مبین اسلام تفاوت و اختلاف مشروع است امّا مشکل از جهل یا عدم التزام نسبت به قواعد و ضوابط اختلاف و شیوه‌ی عمل به آن‌ها ناشی می‌شود. تنوّ‌ع‌ناپذیری و دگر ناپذیری خلاف دستور دین است. اصل این است که اختلاف را ارزش بدانیم، نه وسیله‌ای برای عداوت و دشمنی و گسستن ریسمان اخوت و برادری.

دبیرکل جماعت ابراز عقیده کرد که ضرورت دارد دگرپذیری، رواداری در جامعه و میان عموم مردم بیشتر مورد توجّه قرار گیرد و فرهنگ تنوّع و تعدّد و دگرپذیری در مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، مدارس دینی و نیز رسانه‌ها تدریس و تبلیغ شود.

وی تأکید کرد: اگر خواهان وحدت و وفاق ملّی هستیم باید اقدامات عملی انجام دهیم، و از خود مایه بگذاریم، از نگاه دین همه‌ی انسان‌ها ذاتاً مکرّم‌اند، و نباید به خاطر دین، ملّیّت، نژاد و... مورد تبعیض قرار گیرند.

استاد پیرانی در پایان سخنانش گفت: با نگاهی به سیره‌ی الگوی بشریّت پیامبر عظیم‌الشّأن اسلام -صلّی‌الله علیه وسلّم- هنگام ورود به مدینه، شاهد به رسمیت شناختن ساکنان و شهروندان مدینه و تطبیق عملی توصیه‌های دین در میثاق مدینه در مورد دگرپذیری و احترام به تنوّع و تعدّد هستیم.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار