تبلیغات

نشست هم اندیشی روحانیون و نخبگان اهل سنت خراسان رضوی با حجة الاسلام یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب

Article Image
پرینت ایمیل توضیحات منتشر شده در چهارشنبه, 28 مهر 1395 03:03 بازدید: 198

انواروب: نشست هم اندیشی روحانیون و نخبگان اهل سنت خراسان رضوی با حجة الاسلام یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب با حضور مهمانانی از شهرستان هاي تربت جام ، خواف ، تايباد، صالح آباد ،باخرز ، سرخس و مشهد روز دوشنبه (26 مهرماه) برگزار شد.

 

به گزارش انواروب، به نقل از کانال رسمی دکتر جلیل رحیمی نماینده مردم تربت جام ، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، در اين جلسه که با حضور علی باقریان معاون امور اهل سنت دستیاری ویژه ، دکترحسینی، معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی ، آقای محولاتی، مدیرکل سیاسی استانداری و برخی فرمانداران شهرهای مذکور در شهر مشهد برگزار گردید ابتدا جناب  مولانا مطهري رئیس محترم حوزه علمیه احناف خواف در قسمتي از سخنانشان از عدم بکارگیری نیروهای شایسته اهل سنت در پستهای کشوری، استانی و محلی حتی در مناطقي كه اکثریت ساكنين آن اهل سنت مي باشند گلايه نمودند و گفتند: از دولت اميد ، اميد بيشتري داشتيم که تا کنون محقق نشده است .

مولانا شيخ احمدي امام جمعه محترم اهل سنت باخرز يكي ديگر از سخنرانان جلسه بودند كه از حاج آقاي يونسي سوال نمودند که  كداميك از خواسته هاي مطروحه در جلسه قبلي ايشان با بزرگان اهل سنت در تايباد عملي شده است ؟

دیگر سخنران این جلسه دكتر حسین سلجوقی از فعالان سیاسی مذهبی اهل سنت تربت جام بود که با اشاره به فعالیت دشمان نظام مانند داعش در پشت مرزها ، بکارگیری اهل سنت و مشارکت آنان در ساختار حاکمیت را عامل خنثی کننده نفوذ دشمن در ارتباط عاطفی مردم اهل سنت کشورمان با نظام دانست.

دکترسلجوقی همچنین به اين نكته اشاره نمود که عملكرد حاكميت باید به گونه اي باشد که با رعایت حقوق مردم و شهروندان، احساس تعلق آنان را به نظام افزایش دهد .

سخنران دیگر این جلسه مولانا سيد ابراهيم فاضلی مدیر حوزه های علمیه دارالعلوم شورک ملکی مشهد و جامعة الاسلامیة العربية ( احناف ) تايباد بودند.

به نقل از کانال تلگرام مجتمع دينى مولانا فاضلى ایشان بعد از تلاوت آیه مبارکه: إن أرید الّا الإصلاح ماستطعت و ما توفيقي إلّا بالّله عليه توكلت و إليه أنيب گفتند:

ضمن تسليت شهادت سرور و سالار شهیدان و سالگرد شهدای گرانقدر ایران اسلامی بنده اصالتا از طرف خودم و نیابتا از طرف ساکنین مشهد مقدس که حدودا بیش از دویست هزار نفر هستند، حضور حضرت حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای یونسی خیر مقدم و کمال امتنان دارم.

به عرض می رسانم که همه مردم اهل سنت خصوصا اهل سنت ساکن مشهد مردم خوب ، دین مدار ، وحدتی و تقریبی و به دور از هر افراط و و تنش و اختلاف بوده و در تمام مناسبت ها توأم با نظام حضور داشتند.

بنده دو مورد از مشکلات جامعه ی اهل سنت مشهد را به استحضار می رسانم:

یکم: زمینی در خیابان هفده شهریور مشهد مقدس که در سال ۱۳۵۸ توسط اهل سنت خریداری و مالک را راضی به وقف مقید به نام مسجد محمد رسول الله گردید و سند رسمی در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۳ تحت شماره ۴۸۹۴۴ در محضر ۱۸ اسناد رسمی مشهد تنظیم شد و در ابتدا برای صدور پروانه و امتیاز آب و برق اقدام گرفت، که متأسفانه مسؤلین آن زمان مسجد را در آن مکان صلاح ندیدند و متولی زمین مذکور، اینجانب سید ابراهیم فاضلی حسینی جهت پیشگیری از اختلافات و اینکه تنشی به وجود نیاید و بهانه ای به دست متعصبین داده نشود از ساخت مسجد منصرف شده و با  تغییر کاربری آن برای محل تجاری خیری امور مسلمین و حوزه های اهل سنت موافقت نمودم و فتوای آن را از علمای بزرگ اهل سنت دریافت کردم ، متاسفانه شخصی به نام سید جعفر حسینی یگانه که قبلا مسؤول دفتر امور اهل سنت در حوزه های علمیه خراسان بود از موقعیت شغلی خود سوء استفاده کرده و سندی معارض با سند قبلی تهیه و بدون توجه به احکام قبلی، احکام جدیدی غیر عادلانه به نفع خود ایجاد نمود و مشکلات زیادی را ایجاد کرد و اینجانب را چندین مرتبه به دادسرای ویژه روحانیت کشاند و ملک مذکور را غصب و تصرف عدوانی نمود ، لذا مستدعی است که این حق از دست رفته جامعه اهل سنت را برگردانند.

دوم: اینکه آنوقت که مسجد شیخ فیض تخریب گردید مسؤولین وقت به علماء و معتمدین وعده دادند که جایی مناسب را در عوض مسجد جامع شیخ فیض جایگزین گردانند که متاسفانه هنوز از آن خبری نیست ؛ تقاضامندم در این امور رسیدگی و این مشکلات را به سمع ریاست جمهوری اسلامی برسانند.

بعد از شنيدن نظرات حاضرین در جلسه ، حجت الاسلام يونسي دستیار ویژه ریاست جمهوری ، در سخناني عنوان داشتند: خراسان بايد پيشينه علمي درخشان خود را باز يابی نماید و نقش تاریخی خود را در رشد ایران تقویت کند .

ايشان وحدت را لازمه امنيت كشور و منطقه عنوان نمودند و از عزم دولت براي پرداختن به دغدغه هاي اهل سنت خبر دادند و اضافه نمودند:  بخشي از خواسته هاي اهل سنت را در حد توان دولت  انجام داديم و اموري كه تاكنون محقق نشده است بصورت طبيعي مستلزم گذر زمان ميباشد چون باید بستر و شرایط اجرای آن فراهم گردد.

 

نوشتن دیدگاه

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار