تبلیغات

عدم تعهد اوباما به وعده‌اش برای تعطیلی گوانتانامو

Article Image
عدم تعهد اوباما به وعده‌اش برای تعطیلی گوانتانامو

thumbs_b_c_ea261617bab019ccbd3525dd5746d097پس از گذشت 8 سال از تعهد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای تعطیل کردن گوانتانامو، این بازداشتگاه همچنان باز است.

به‌گزارش سنت آنلاین به نقل از آناتولی، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا علی‌رغم وعده‌اش مبنی بر تعطیل کردن زندان گوانتانامو در کوبا را که در پی وقایع تروریستی 11 سپتامبر و اشغال افغانستان توسط آمریکا ساخته شد، در طول دوره 8 ساله ریاست جمهوری خود به آن عمل نکرد.

این زندان که در پایگاه آمریکا در خلیج گوانتانامو واقع و پس از وقایع 11 سپتامبر و اشغال افغانستان بازگشایی شد.

اولین بار مظنونان وقایع تروریستی در چارچوب مبارزه جهانی با تروریسم به دستور جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق این کشور در 11 ژانویه 2011 به این زندان منتقل شدند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا یک سال پس از این تاریخ 680 مظنون دیگر را به این زندان انتقال دادند و بدین ترتیب شمار آنها به 800 نفر رسید.

تصاویر مربوط به این مکان که جز بدترین زندان‌های جهان است تاکنون به ندرت فاش شده و در انظار عمومی قرار نگرفته است.

اغلب سازمان‌های حقوق بشر نیز معتقدند: بوش این بازداشتگاه را برای اعمال شکنجه که در آمریکا جرم به شمار می‌رود ساخته است. سازمان عفو بین الملل روش های بازجویی از مظنونان این بازداشتگاه را «افتضاح حقوق بشر» توصیف کرده است.

اوباما در کمپین انتخاباتی خود در سال 2008 این بازداشتگاه را «لکه‌ای سیاهی» برای آمریکا دانست و اعلام کرد قصد دارد آن را تعطیل کند.

وی روز دوشنبه گذشته طی نشست مطبوعاتی در کاخ سفید پذیرفت که در طول دوران خود نتوانسته است بر این بازداشتگاه مهر تعطیلی بزند.

او افزود: این موضوع صحت دارد که به دلیل محدودیت های وارده به کنگره نتوانستم آنجا را تعطیل کنم، اما یک موضوع دیگر نیز که صحت آن مسلم است اینست که شمار بازداشت شدگان آن به شدت کاهش یافته است.

هزینه سالیانه این بازداشتگاه 445 میلیون دلار بوده و اوباما توانست 245 نفر زندانی را به 60 نفر کاهش دهد. انتظار می رود تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما در 20 ژانویه2017 بیست نفر دیگر نیز تبرئه و آزاد شوند. دونالد ترامپ اما در کمپین انتخابات خود اعلام کرده که این بازداشتگاه را با آدم های بد پرکرده و آن را تعطیل نخواهد کرد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار