تبلیغات

چرا یهود از حضرت سلیمان راضی نیست؟

Article Image

پرسش: چرا خواص اهل باطل قوم یهود، با این‌که حکومت حضرت سلیمان علیه‌السّلام، حکومت بنی‌اسرائیل بود، ولی از آن راضی نبودند؟

پاسخ: پس از آن‌که حضرت سلیمان علیه‌السّلام به جای پدرش، حضرت داوود علیه‌السّلام بر مسند پیامبری و حکومت نشست، خداوند برای اثبات قدرت خویش، قدرت‌های فراوانی در اختیار وی قرار داد. باد مسخّر امرش بود و حیوانات و جنّیان نیز به فرمان او بودند  ؛ و در یک کلام، به حاکمیّتی بی‌نظیر دست یافت.

امّا از طرف دیگر، هسته‌ی انحرافی بنی‌اسرائیل که در دوران پیامبران گذشته به وجود آمده بود، در این حکومت نیز زیست و با مشاهده‌ی شکوه و اقتدار آن حکومت عجیب، خواسته‌ی جهانی شدنش دوچندان شد.

حضرت سلیمان علیه‌السّلام با وجود حکومت با اقتدارش، از بنی‌اسرائیل آزار می‌دید؛ تا آن‌جا که حضرت را به سحر و کفر متّهم ساختند.  خداوند در قرآن در مقام دفاع از آن حضرت، این اتّهام را رد کرده و فرموده است:

وَ اتَّبَعُوا ما تَتْلُوا الشَّیاطینُ عَلى‏ مُلْکِ سُلَیْمانَ وَ ما کَفَرَ سُلَیْمانُ وَ لکِنَّ الشَّیاطینَ کَفَرُوا یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْر  ؛
یعنی: و (یهود) از آنچه شیاطین در عصر سلیمان بر مردم مى‏خواندند، پیروى کردند. سلیمان هرگز (دست به سحر نیالود و) کافر نشد، ولى شیاطین کفر ورزیدند و به مردم سحر آموختند.

خواص اهل باطل قوم یهود، مردم را در مسیر سحر و قدرت‌سازی در برابر قدرت سلیمان علیه‌السّلام قرار می‌دادند، چرا که در حکومت آن حضرت، اجازه‌ی بهره‌وری نداشتند. آن‌ها از حکومت سلیمان علیه‌السّلام راضی نبودند، در حالی که حکومت بنی‌اسرائیل بود. از این رو، هنگامی که آن حضرت از دنیا رفت، به مرور حکومت حق نیز فروپاشید.

مدّتی پس از پایان دوران پرشکوه حکومت حضرت داوود و سلیمان علیهما‌السّلام، دوباره یهود واپس گرایید و این بار تمام حکومتش و قدس را از دست داد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار