تبلیغات

تفاوت نظر اسلام و سایر ادیان درباره فرجام مسیح چیست؟

Article Image

پرسش: آیا تفاوتی بین نظر اسلام و نظر سایر ادیان الهی در فرجام حضرت عیسی علیه‌السّلام وجود دارد؟

پاسخ: آنچه بین یهود و مسیحیّت مشهور است، این است که آن پیامبر الاهی کشته شده است؛ با این تفاوت که مسیحیّت معتقد است او پس از قتل، با حیاتی جدید به آسمان رفته است. آن‌ها داستان را چنین نقل می‌کنند که کاهنان و مقامات روحانی اورشلیم که از فَریسیان بودند، عیسی علیه‌السّلام را دستگیر کردند. سنهدرین یا دادگاه عالی یهود، او را به مرگ محکوم کرد. پیلاتوس که باید حکم دادگاه را تأیید می‌کرد، هیچ گناهی در عیسی علیه‌السّلام نیافت، امّا دولت روم او را موظّف به اطاعت از خاخام‌های یهود کرده بود و آنان نیز چیزی جز به صلیب کشیدن عیسی علیه‌السّلام را نمی‌خواستند.

به روایات اناجیل، حواریون منتظر بودند پیشوایشان با قدرت اعجاب‌انگیزش، خود را از چنگ یهودیان رها سازد، ولی او سرنوشت خویش را پذیرفته بود. او دریافته بود که یکی از دوازده حواری، برای خیانت به وی دسیسه می‌چیند و در آخرین شام، یهودای اِسخَریوطی را آشکارا رسوا ساخت.

یهودا با گرفتن سی سکّه‌ی نقره  عیسی علیه‌السّلام را به رومیان نشان داد. او با بوسیدن پیامبر خدا، سربازان را به سوی وی راهنمایی کرد.  سربازان رومی، آن حضرت را دستگیر کردند و پس از محاکمه و شکنجه‌ی فراوان، به صلیب کشیدند و به گور سپردند. عیسی علیه‌السّلام پس از سه روز زنده شد و از گور برخاست و حواریون نیز او را دیدند و با وی گفت و گو کردند.

امّا در قرآن کریم:

خداوند در قرآن، به صراحت به صلیب کشیده شدن مسیح و کشته شدن او را نفی می‌کند و می‌فرماید:

وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لکِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَ إِنَّ الَّذینَ اخْتَلَفُوا فیهِ لَفی‏ شَکٍّ مِنْهُ ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّباعَ الظَّنِّ وَ ما قَتَلُوهُ یَقیناً ؛

نه او را کشتند، و نه بر دار آویختند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد. و کسانى که در مورد (قتل) او اختلاف کردند، از آن در شک هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پیروى مى ‏کنند و قطعاً او را نکشتند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار