تبلیغات

آیا یهود، قوم برتر و برگزیده است؟

Article Image

پرسش: چرا با وجود این‌که خداوند در قرآن، به بنی‌اسرائیل خطاب می‌کند که شما را بر جهانیان برتری دادم، امّا ما ادّعای یهودیان را مبنی بر «قوم برگزیده» بودنشان قبول نداریم؟

پاسخ: یهودیان، خود را «قوم برگزیده» می‌دانند و این اعتقاد، مقوله‌ای اساسی در آیین یهود است. در «تلمود» (دومین کتاب مهم و مقدّس یهودیان پس از عهد عتیق) آمده است که اسرائیل، به دانه‌ی زیتون شبیه است؛ چرا که زیتون، امکان آمیختن با مواد دیگر را ندارد.

از سوی دیگر، خداوند نیز در قرآن به برتری دادن آنان اشاره کرده است:

یا بَنی‏ إِسْرائیلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتی‏ أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَ أَنِّی فَضَّلْتُکُمْ عَلَى الْعالَمین‏ ؛

یعنی: اى بنى اسرائیل! نعمت‌هایى را که به شما ارزانى داشتم به خاطر بیاورید و (نیز به یاد آورید که) من، شما را بر جهانیان، برترى بخشیدم.

خداوند، بنی‌اسرائیل را بر جهانیان برتری داده بود و عنایت خویش را همواره بر ایشان نازل می‌کرد، امّا آن‌ها خطای بزرگی مرتکب شدند و گمان کردند خداوند، نژاد آنان را ارج می‌نهد؛ در حالی که خداوند، بنی‌اسرائیلی را ارج می‌نهاد که به آموزه‌های موسی علیه‌السّلام ایمان آوَرَد؛ یعنی برتری آن‌ها در صورت حفظ ایمانشان و تصدیق پیامبران بعدی و پیامبر موعود بود. از همین رو بود که خداوند، آنان را بیم داد:

وَ اتَّقُوا یَوْماً لا تَجْزی نَفْسٌ عَنْ نَفْسٍ شَیْئاً وَ لا یُقْبَلُ مِنْها شَفاعَهٌ وَ لا یُؤْخَذُ مِنْها عَدْلٌ وَ لا هُمْ یُنْصَرُونَ ؛
یعنی: و از روزى پروا کنید که هیچ کس از کسى حقّى را ادا و حاجتى را روا و عذابى را دفع نمى‏کند، و نه از کسى شفاعت پذیرفته مى‏گردد و نه از کسى (براى رهایى از عذاب) عوض گرفته مى‏شود، و نه یارى مى‏شوند.

امّا هدف خداوند از این‌که فلسطین را مقدّر آنان کرده بود، این بود که دین بر زمین حاکمیّت یابد؛ امّا بنی‌اسرائیل گمان کردند که خدا این سرزمین را برای نژاد آنان برگزیده است. نتیجه‌ی این نژادپرستی این بوده است که همواره پشتوانه و نیرو از دست داده‌اند؛ چرا که آنان با این تفکّر، اجازه نمی‌دهند جز خودشان، کسی در سیستم حکومتی رشد کند. آنان می‌پندارند که بنی‌اسرائیل در تقسیم مواهب قدرت، مقدّمند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار