تبلیغات

کبیری: رحمان تیر خلاص را به سازش‌نامه صلح تاجیکستان شلیک کرد

Article Image

به نقل از بی بی سی ؛ محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، می‌گوید با اعلام احکام سنگین زندان برای برخی از رهبران این حزب، دولت امامعلی download

رحمان، رئیس جمهور، “تیر خلاص را به سازش‌نامه صلح شلیک کرد.”

آقای کبیری در گفتگویی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که البته وی از پیش انتظار اعلام چنین احکام سنگینی برای رهبران و مقامات این حزب از سوی دادگاهی در تاجیکستان داشته است.

او همچنین گفت که تلاش دولت تاجیکستان برای دست‌کشیدن از سازش‌نامه صلح تاجیکستان، از مدتی قبل آغاز شده بود.

دادگاه عالی تاجیکستان امروز (پنجشنبه ۲ ژوئن/ ۱۳ خرداد) ۱۴ عضو ارشد حزب ممنوع شده نهضت اسلامی این کشور را برای مدت‌های طولانی به زندان محکوم کرد. دو تن از این افراد، سعیدعمر حسینی و محمدعلی حیط، که از معاونان این حزب بودند، به حبس ابد محکوم شده‌اند. احکام دادگاه عالی تاجیکستان پس از چند ماه محاکمه پشت درهای بسته، اعلام شد. همه این افراد در دادگاه خود را بی‌گناه خوانده و اتهامات وارده را تکذیب کرده‌اند.

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که پیشتر فعالیتش از سوی دولت این کشور ممنوع اعلام شده است، تاکید کرد که با اعلام این احکام زندان آقای رحمان، ظاهرا بر این تصور است که “برنامه ۵ ساله خود” برای بیرون راندن این حزب و دیگر نیروهای مخالف حتی احزاب غیراسلامی را از فعالیت سیاسی در کشور “به اجرا در آورده و نهایی کرده است.”

سازش‌نامه صلح تابستان ۱۹۹۷ بین دولت تاجیکستان و اتحادیه نیروهای مخالفان تاجیکستان که حزب نهضت اسلامی بخش عمده آن را تشکیل می‌داد، امضا شد.

“مرحله تازه”

آقای کبیری گفت که اعضای این حزب پس از گفتگو واکنش رسمی خود را درباره این اقدامات اعلام خواهند کرد و در عین حال افزود که این اقدامات دولت، تاجیکستان را “وارد مرحله دیگری یعنی مرحله پس از صلح خواهد کرد.”

به گفته آقای کبیری مردم این کشور از جمله بسیاری از جوانان به صلح و روند آشتی در کشور ناامید خواهند شد که نتیجه آن می‌تواند روی‌آوردن “به گروه‌های افراطی باشد.”

رئیس حزب نهضت اسلامی گفت که این حزب به هر صورت “تلاش خواهد کرد تا در چارچوب معیارهای بین‌المللی رفتار کند”؛ اگرچه به گفته او رفتارهای دولت تاجیکستان “دست این حزب را برای کمک به حفظ صلح و ثبات روز به روز کوتاه‌تر می‌کند و حزب نمی‌تواند از واکنش تند جوانان به خصوص اقربا (نزدیکان) و خویشاوندان ده‌ها و صدها نفر که این روزها زندانی شده‌اند جلوگیری کند.”

آقای کبیری گفت که به نظر او مردم تاجیکستان “دیگر حق دارند که از همه روش‌های مشروع؛ پیش از همه در چارچوب معیارهای بین‌المللی برای آزادی خود تلاش کنند.”

فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به دنبال ناآرامی‌های اواسط شهریورماه گذشته در حوالی شهر دوشنبه از سوی دادگاه عالی تاجیکستان ممنوع شد.

رهبر این حزب، محی‌الدین کبیری، از اسفندماه سال گذشته و پس از آن که حزبش در انتخابات پارلمانی دو کرسی خود را از دست داد، تاجیکستان را ترک کرد و تاکنون در خارج از کشور به سر می‌برد.

در پی ناآرامی‌های شهریورماه ده‌ها تن از فعالان و هواداران حزب نهضت اسلامی به اتهام همدستی این حزب با آنچه مقامات “تلاش برای کودتا” از سوی عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزیر دفاع، می خوانند، بازداشت شدند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار