تبلیغات

درمان تمام بیماری ها با «سیاه دانه»

Article Image

سیاه دانه که نام علمی‌اش (Nigella sativa) است، گیاهی است پوشیده از کرک‌های ظریف که گل‌های بسیار زیبایی به رنگ سفید مایل به سبز یا آبی، با غلاف download-1خارجی بذر قابل تشخیص دارد،وبه خانواده آلالگان یا چلیپاییان (Ranunculaceae) تعلق دارد. گل‌هایش در انتهای ساقه قرار دارند، و دانه‌های خمیده سه لبه در غلافی که آن‌ها را احاطه کرده است قرار دارند، دانه‌ها سیاه رنگ و معطر می‌باشد.

سیاه دانه در شرایط اقلیمی گرم و خشک خوب رشد می‌کند، حوزه‌ی دریای مدیترانه محل اصلی این گونه گیاهان بوده که پس از گسترش مصارف آن در پزشکی، کشت آن در غرب آسیاه و جنوب اروپا و جنوب کشورهای حوزه‌ی بالکان نیز گسترش یافت، و همچنین در کشورهای ایران، هند، پاکستان، مصر، عراق و ترکیه نیز کاشت می‌شود، و بطور خود رو نیز در بعضی مناطق می‌روید.

نام‌های سیاه دانه:

سیاه دانه با نام‌های مختلفی نامیده و خوانده می‌شود، در زبان عربی به آن: «حبه البرکه» «حبه السوداء» « شونیز» و «الکمون الأسود» می‌گویند.

در زبان اردو: «کلونجی» و در زبان فارسی به آن : «سیاه دانه» « دانه مبارک» «شنیز» و «شونیز» گفته می‌شود.

در فرهنگ فارسی «معین» (ص ۵۶۸) در باره‌ی سیاه دانه چنین نوشته است:

«سیاه دانه، گیاهی است از تیره‌های آلالگان جزء دسته‌ی خربقی‌ها که پوشیده از کرک‌های ظریف است، و برخی از گونه‌های آن ممکن است فاقد کرک باشد، این گیاه به طور خود رو در اکثر نقاط و از جمله ایران می‌روید، برگ‌هایش دارای تقسیمات باریک و گل‌هایش منفرد، و دانه‌اش تیره رنگ و سه گوشه، و دارای بویی مخصوص است، ارتفاع آن تا ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد، و گل‌هایش آبی رنگند، سیاه دانه را نانوایان برای خوشمزگی نان در موقع پختن روی آن می‌ریزند .

مواد مؤثر و ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه:

سیاه دانه دارای مواد فعال مختلفی است که تا کنون برخی از آن‌ها شناخته شده است، سیاه دانه دارای:

• ۳۳ در صد روغن ثابت (چرب) «Fixed oil» (برخی ۵/۳٧ در صد نوشته‌اند).

• ۵/۱ در صد روغن فرار «Volatle oil».

• همچنین سیاه دانه مواد مؤثر دیگری مانند:

• ساپینین، آلفاپنین، سینالول، کاردتین، هیدرات کربن وغیره دارا می‌باشد.

• وهمجنین شامل عناصر غذایی مانند:

• سودیوم، پتاسیم،فسفور، آهن، کلسیم، منیزیم، و ..

• ویتامین‌ها و مواد ضد حساسیت و آرام‌بخش و ضد درد می‌باشد.

• تأثیر بیشتر آن به خاطر وجود روغن‌های چرب (ثابت) و روغن‌های فرار می‌باشد.

• محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مؤثرترین ماده‌ی دارویی که در سیاه دانه وجود دارد، نوعی روغن فرار بنام «نیژلون» (Nigellone) است .

• قابل یاد آوری است که سیاه دانه علاوه برآنچه ذکر شد، دارای ویتامین‌های(E) و (A) و (D) و همچنین هورمونهای جنسی می‌باشد.

• دکتر محمد عزت می‌نویسد:

سیاه‌دانه از عناصر فعال، مطبوع، شگفت‌آور تشکیل شده است، در آن: فوسفات، آهن، فسفر، کربوهیدرات، و روغن (اسانس) وجود دارد که راز و اسرار ش در آن نهفته است، و تقریبا نسبت روغن ۲۸% می‌باشد.

همچنین سیاه دانه مواد آنتی بیوتک فعال ضد میکروب دارا می‌باشد.

و در آن ماده‌ی «کاروتین» (Carotin) وجود دارد که ضد سرطان است، و همچنین در آن هرمونات قوی جنسی وجود دارد که برای بارداری و ناتوانی جنسی مفید است. و مواد ادرا آور، و مدر صفرا وجود دارد، همچنین دارای آنزیمات برای هضم می‌باشد، و ضد اسیدی شدن معده است، و برخی مواد دیگر که آرامبخش و مقوی دماغ است وجود دارد .

درباره سیاه دانه و خاصیت علاجی آن احادیث بسیاری از رسول خدا (ص) روایت شده است که برخی از آن‌ها را ذکر می‌نماییم:

۱- ابوهریره (رض) روایت می‌کند که رسول خدا (ص) فرمود: «عَلَیْکُمْ بِهَذِهِ الْحَبَّهِ السَّوْدَاءِ فَإِنَّ فِیهَا شِفَاءً مِنْ کُلِّ دَاءٍ إِلاَّ السَّامَ. وَالسَّامُ الْمَوْتُ». «این سیاه دانه را لازم بگیرید، زیرا که شفای هر بیماری بجز سام (مرگ) در آن نهفته است». زهری راوی حدیث می‌گوید: سام مرگ است، وحبه السوداء شونیز است .

۲- خالد بن سعد می‌گوید: در مسافرت بودیم، و غالب بن ابجر همراه ما بود که در مسیر راه بیمار شد، و هنگامی که به مدینه رسیدیم هنوز بیمار بود، پس ابوبکر بن ابی‌عتیق (برادر زاده حضرت عایشه) به عیادتش آمد، آنگاه به ما گفت: این سیاه دانه را، پنج یا هفت دانه بردارید، خوب بکوبید، آنگاه با روغن زیتون مخلط کنید، سپس یک قطره در سوراخ بینی سمت راست، و یک قطره در سمت چپش بچکانید، زیرا که حضرت عایشهل برایم بیان نمود که از رسول خدا ج شنید که فرمودند: «این سیاه دانه علاج هر بیماری است، بجز سام» پرسیدم: سام چیست؟ فرمود: «مرگ» .

۳- بریده (رض) می‌گوید: رسول خدا ج فرمود: «الشُّونِیزُ دَوَاءٌ مِنْ کُلِّ دَاءٍ، إِلا السَّامَ. السَّامَ وهو الـموت». یعنی: «شونیز دوای هر بیماری است بجز سام و سام مرگ است» .

۴- ونیز بریده (رض) روایت می‌کند که رسول الله ج فرمود: «الْحَبَّهَ السَّوْدَاءَ شِفَاءٌ مِنْ کُلِّ دَاءٍ إِلاَّ الْمَوْتُ». یعنی: «در سیاه دانه شفای هربیماری، بجز مرگ نهفته است» .

۵- وابوهریره (رض) می‌گوید:رسول خدا ج فرمود: «مَا مِنْ دَاءٍ إِلاَّ فِى الْحَبَّهِ السَّوْدَاءِ مِنْهُ شِفَاءٌ إِلاَّ السَّامَ». یعنی: «جز مرگ،هیچ بیماری نیست؛ مگر این که شفای آن در سیاه دانه است» .

همچنین :

 امیر المؤمنین علی(رض) می‌‌فرماید: «هیچ دردی نیست، مگر اینکه شفای آن در سیاه دانه وجود دارد، بجز مرگ» .

 ذریح می‌گوید: خدمت ابا عبدالله عرض کردم: من در شکمم صدا و دردی احساس می‌کنم؟ فرمودند: «چرا از سیاه دانه استفاده نمی‌کنی، که در آن شفای هر دردی است، بجز مرگ» .

 از امام جعفر بن محمد (رض) در باره‌ی سخن رسول خدا ج در مورد سیاه دانه پرسیده شد؟ فرمود: «بله، چنین فرموده‌اند» سؤال شد: چه چیزی فرموده‌اند؟ امام فرمود:« در آن شفای هر دردی است؛ بجز سام، یعنی مرگ» .

 از امام صادق روایت است که فرمود: «سیاه دانه علاج هر دردی است، و سیاه دانه محبوب رسول الله ج است» به ایشان گفتند: بعضی آن را حرمل(اسپند) می‌پندارند؟ فرمود: «خیر، آن شونیز است، اگر نزد یارانش بروم و بگویم: محبوب رسول خدا ج را برایم بیاورید! بلافاصله آن‌ها شونیز برایم می‌آورند» .

سیاه دانه و سیستم دفاعی بدن

تحقیقات اخیری که دانشمندان بر روی سیاه دانه انجام داده‌اند، ثابت گردیده که سیاه دانه سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند، و این اکتشاف جدید همان مفهوم حدیث رسول الله ج است که :«سیاه دانه علاج هر بیماری است» زیرا که سیستم ایمنی بدن تنها سیستمی است که سلاح ویژه برای از بین بردن همه‌ی بیماری‌های که به بدن حمله می‌کنند؛ دارد.

ارتباط ترکیبات شیمیایی بدن انسان با ترکیبات سیاه دانه

براساس پژوهش انجام شده توسط پورفسور منیر احمد بدالی استاد دانشگاه فیزیک لاهور پاکستان، عناصر موجود در سیاه دانه با بدن انسان ارتباز نزیدک و عمیق دارد، زیرا آن مواد شیمیایی که در سیاه دانه است؛ در جسم انسان نیز وجود دارد.

ترکیبات شیمیایی سیاه دانه عبارت است از:

پروتین ۸۵/۲۰ در صد Protein

چربی ۲۰/۳۸ در صد Lipids

رطوبت ۶۴/۴ درصد Moisture

خاکستر ۳٧/۴ در صد Ash

مواد خام ٩۴/٧ درصد Crude Fiber

کربوهیدرات(نشاسته) ٩۴/۳٧ درصد Carbohydrate مقدار روغن موجود در دانه‌ی سیاه دانه:

روغن فرار ۵/۱ درصد

روغن ثابت ۵/۳٧ درصد

مهم‌ترین عناصر غیر حیاتی در سیاه دانه:

سودیم، پوتاسیم، فسفور، آهن، زنک،کاپر، کلسیم، منگنزیم …

بنابراین، از ترکیبات شیمیایی فوق روشن می‌گردد که تمام عناصری که برای بدن انسان ضروری است؛ در سیاه دانه یافت می‌شود، و این تصدیق کننده‌ی حدیث رسول الله ج است که: «سیاه دانه شفای هر بیماری بجز مرگ می‌‌باشد» .

تحقیقات حکیم ندوی

بر اساس تجزیه و آزمایش‌های شیمیایی حکیم رسید اشرف ندوی، در سیاه دانه عناصر ذیل یافت می‌شود:

۱- تنین

۲- گلوکوز

۳- ساپونین

۴- اسید آمینیه

۵- اسید(نامیاتی) .

تحقیقات وپژوهش‌های علمی دیگر در باره‌ی سیاه دانه

پرفسور دکتر قاضی و همکارانش در ایالات متحده آمریکا طی تحقیقات و بررسی‌های زیاد بر روی سیاه دانه ؛ کشف نمودند که سیاه دانه برای فعال و توانا کردن سیستم دفاعی بدن نقش مؤثر و فعالی دارد، بطوری که با سیاه دانه میزان سلول‌های لمفاوی T که مسئول کنترل واقعی قدرت دفاعی هستند به میانگین ٧۲% رسید، و همچنین به میانگین ٧۴% به فعالیت سلول‌های نابود کننده نیز افزوده گردید. و پیوسته پژوهش‌ها در این مورد ادامه دارد.

در برخی مجله‌های علمی مانند، «مجله الـمناعه الدوائیه» (مصونیت دارویی) شماره آگوست سال ۱٩٩۵ میلادی، در باره‌ی تأثیر سیاه دانه بر روی سلول‌های لمفاوی انسان، تحقیق شده است.همچنین در شماره سبتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی، در مورد اینکه روغن سیاه داته از رشد فیروس بزرگ کننده سلول‌های Cytomegalovirus)) جلوگیری می‌کند، بیش از ده مقاله نوشته شده است.

همچنین در جدیدترین پژوهش‌های علمی ثابت شده است که سیاه دانه در درمان تشنج اثر به سزایی دارد، در این تحقیقات وجود ماده‌ای بنام «تیموکینون» در سیاه دانه به اثبات رسانده‌اند، این ماده یک هورمون گیاهی است که موجب تعادل و جذب کلسیم، و تنظیم و اکنش‌های عصبی می‌شود، و از بروز تشنج جلوگیری می‌نماید.

گفتنی است که کمبود کلسیم موجود در خون سبب اختلال در انعقاد خون و واختلالات عصبی و عضلانی می‌گردد.

پرفسور دکتر ربیع ظواهری از دانشگاه علوم پزشکی عین شمس مصر در بیست و سومین کنفرانس جهانی دارو شناسی در آلمان اعلان کرد که: سیاه دانه فشارخون را پایین می‌آورد.

همچنین استادان دکتر دخانینی و دکتر محفوظ از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اسکندریه مصر در طی پنج سال پژوهش و تحقیق و تجربه و آزمایش‌های گوناگون به این نتیجه رسیدند که: سیاه دانه بهترین علاج برای آسم می‌باشد، و آنگاه از سیاه دانه ماده‌ای مؤثر برای علاج تنگی نفس (آسم) بدست آوردند، که شرکت داروسازی مصر آن را ساخته و به نام «نژلون» (نجلون، که از نام علمی گیاه Nigella گرفته شده) به بازار عرضه نموده است .

گفتنی است که در سیاه دانه اسرار و عجایب زیادی نهفته است که باید پژوهشگران اسلامی درباره‌ی آن بیشتر تحقیق و پژوهش نمایند، و به اسرار و فواید آن بیشتر پی ببرند.

کاربردهای سیاه دانه برای درمان بیماری‌ها

۱- بیماری‌های پوستی

جرب یا گری:

– سیاه دانه نرم شده ۱ فنجان

– سرکه سیب (۵%) ۲ فنجان

این دو را با هم مخلوط کرده و خوب تکان دهید، آنگاه بوسیله قطعه پارچه‌ای آن را صاف کرده، سپس در معرض آفتاب قرار دهید تا خشک شود، سپس ۲فنجان سرکه سیب به آن اضافه کنید،آنگاه این دوا به بدن بیمار بمالید.

قوبا یا زرد زخم:

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه خرد شده ۱فنجان

– سرکه سیب ۲ فنجان

این دو با هم مخلوط کرده، آنگاه بر روی مناطق بیمار پوست بمالید.

نسخه‌ی دوم:

– روزی ۳ بار با روغن سیاه دانه برمناطق بیمار پوست مالیده شود.

اکزما:

یک نو بیماری پوستی است که باعث ایجاد خارش، جوش، خشک شدن پوست می‌شود، اکزما معمولا در بین افرادی که دارای آلرژی هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه نرم کرده ۱ فنجان

– زیت زیتون ۱ فنجان

این دو را با هم مخلوط کنید، و روزی ۲ بار برروی پوست بیمار بمالید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه دم کرده بنوشید، و روغن سیاه دانه را بر مناطق پوست بیمار بمالید.

پیسی و بهاق:

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه نرم کرده ۱ فنجان

– سرکه سیب ۲ فنجان

این دو را با هم خوب مخلوط کنید و به صورت مرهم (کرم) بسازید، آنگاه روزی ۲ بار این مرهم را به بدن بیمار بمالید، و بهتر است که در آفتاب بنشیند تا آن قسمت از بدن که دچار پیسی و بهاق شده در معرض آفتاب باشد.

نسخه‌ی دوم:

– سیاه دانه نرم شده ۱ قاشق

– سرکه سیب ۱ قاشق

– حنا ۱ قاشق

این سه را مرهم بسازید، و شب قبل از خوابیدن بمالید.

نسخه‌ی سوم:

– سیاه دانه نرم کرده با بابچی نرم کرده مخلوط کنید، سپس در آب حل کرده و بر پوست بیمار بمالید.

نسخه‌ی چهارم:

– سیاه دانه ۵۰ گرم

– بابچی ۵۰ گرم

– شاهی (حب الرشاد) ۵۰ گرم

– برگ حنا ۱۰ گرم

– سرکه ٩۰۰ ملی لیتر

با هم مخلوط کرده، به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، آنگاه صاف کرده، و روغن سیاه دانه به آن اضافه نموده و بر ناحیه پوست بیمار بمالید.

نسخه‌ی پنجم:

سیاه دانه + بابچی + سنا مکی به مقدار مساوی مخلوط کرده، و خوب آسیاب نموده و صبح و ظهر و شب به صورت سفوف (کفلمه) بخورید.

ثعلبه:

یک نوع بیمارى پوستی است که سبب ریزش قسمتی از موی سر یا ریش می‌گردد.

– سیاه دانه نروم کرده ۱ فنجان

– سرکه سیب ۱ فنجان

– آب پیاز سیر ۱ قاشق

این‌ها را با هم مخلوط نموده، به صورت مرهم در آورید، سپس منطقه‌ی بیمار را با تیغ بتراشید، و بهتر این است که کمی با تیغ خراش ایجاد کنید، آنگاه این مرهم را بر آن بمالید، از صبح تا شب، و شب نیز با روغن سیاه بمالید، و این علاج را به مدت یک هفته ادامه دهید.

صدفیه یا سوریاسیس (داء الصدف):

– سیاه دانه نرم شده ۱ فنجان

– سرکه ۱ فنجان

– روغن سیاه دانه ۱ قاشق

این‌ها را با هم مخلوط کرده، و برای مدت ۲ دقیقه روی شعله آتش بگذارید، آنگاه بعد از سرد شدن، یک قاشق روغن سیاه دانه به آن بیافزایید، سپس شب قبل از خوابیدن، به مدت یک ماه این دواء را برناحیه پوست بیمار بمالید.

التهابات پوستی:

– سیاه دانه آسیاب شده را بعد از سرخ کردن، با عسل مخلوط کنید و به ناحیه آسیب دیده بمالید.

جوش صورت یا آکنه:

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه آسیاب شده ۱ فنجان

– روغن کنجد ۲ فنجان

– آرد گندم ۱ قاشق

سیاه دانه‌ی آسیاب شده را در روغن کنجد خمیر کنید، و آرد گندم نیز به آن اضافه نمایید، آنگاه به جوش‌های صورت بمالید، و بهتر است که مقداری از روغن سیاه دانه نیز میل شود.

نسخه‌ی دوم:

– سیاه دانه آسیاب شده ۱ فنجان

– پوست انار نرم کرده ۱ فنجان

– سرکه سیب نصف فنجان

– روغن سیاه دانه نصف فنجان

آنگاه با هم مخلوط کنید، سپس به مدت ۲-۳ دقیقه روی اجاق بگذارید، و بعد از سرد شدن، مقداری روغن سیاه دانه به آن اضافه نمایید، آنگاه این معجون به دست آمده را در یخچال نگه داری کنید، و شب قبل از خوابیدن به صورت بمالید.

زیبایی و شادابی صورت:

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه نرم شده ۱ قاشق

– روغن کنجد ۱ قاشق

– روغن سیاه دانه ۱ قاشق

این‌ها را با هم مخلوط کید، شب قبل از خوابیدن بر صورت بمالید و صبح صورت خود را با صابون بشویید، همچنین از همین معجون به دست آمده روزی یک بار، با اضافه کردن چند قطره روغن سیاه دانه، میل بفرمایید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه کوبیده شده + گلاب + عسل خالص، خوب با هم مخلوط کنید، آنگاه به صورت بمالید، و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس بشویید، و بعد از خشک کردن، روغن زیتون به صورتتان بمالید.

نسخه‌ی سوم:

مقداری آب لیمو را با مقداری گلاب مخلوط نموده، سپس ۱۰ قطره از روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید، سپس به صورتان بمالید،آنگاه بعد از گذشت یک یا دو ساعت صورتتان را با آب و لرم و صابون بشویید.

نسخه‌ی چهارم:

شب قبل از خوابیدن ِگل سرخ (گیرو) را در آب حل کنید، آنگاه چند قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه نمایید، و به صورتتان بمالید، صبح با آب و لرم و صابون بشویید، چهره‌ی شما مانند گل گلاب زیبا و شاداب می‌گردد.

ریزش مو:

نسخه‌ی اول:

– سیاه دانه نرم شده ۱ فنجان

– عصاره جرجیر (تره تیزک) ۱ فنجان

– سرکه سیب ۱ قاشق

– روغن زیتون ۱ فنجان

سیاه دانه را در عصاره جرجیر خمیر کند، سپس سرکه و روغن زیتون به آن اضافه نمایید، و هر شب به سرتان بمالید، و صبح با آب گرم موهایتان را بشویید.

نسخه‌ی دوم:

روغن سیه دانه را به سرتان بمالید؛ از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

نسخه‌ی سوم:

روغن سیاه دانه + زرده‌ی تخم مرغ + روغن زیتون با هم مخلوط کنید، و شب به سرتان بمالید، و صبح با آب و لرم بشویید.

موهای سفید:

نسخه‌ی اول:

تخم نیم + تخم حنظل + سیاه دانه، با هم مخلوط کنید و روغن آن را به دست آورید، آنگاه روزانه به موهایتان بزنید، إن شاء الله از سفید شدن مو جلوگیری نموده، و موی سیاه دوباره رشد می‌کند.

نسخه‌ی دوم:

روغن تخم مرغ + روغن سیاه دانه را باهم مخلوط نمایید، و به موهایتان بمالید.

نسخه‌ی سوم:

روغن تخم نیم + روغن سیاه دانه، با هم مخلوط کرده، روزانه به موهایتان بزنید؛ به زودی موهای سفید خاتمه می‌یابد.

۲- بیماری‌های دستگاه هاضمه

دل درد:

نسخه‌ی اول:

یانسون + زیره + نعناع، به مقدار مساوی خوب بجوشانید، آنگاه با نبات یا مقداری عسل شیرین کنید، سپس ٧ قطره روغن سیاه دانه در آن بریزید، و بعد از غذا به صورت نیم گرم میل کنید.

نسخه‌ی دوم:

نعناع + تخم رازیانه + سیاه دانه؛ به مقدار مساوی دم کرده و با نبات شیرین نمایید، سپس میل کنید.

نسخه‌ی سوم:

– سبوس اسفرزه ۱۰ گرم

– ماست ۱۲۵ گرم

با هم مخلوط کنید، آنگاه ۵ قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه نمایید، و روزی ۳ بار میل فرمایید.

تقویت معده:

فلفل سیاه + زیره + نمک سیاه، به مقدار مساوی خوب نرم کنید، آنگاه یک قاشق یا نصف قاشق از این پودر را با یک لیوان آب سیب مخلوط نمایید، و۱۰ قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید، و بنوشید.

سوء هاضمه:

– شیر گرم ۱ لیوان

– عسل طبیعی ۱ قاشق

– روغن سیاه دانه نصف قاشق

با هم مخلوط کنید، و میل نمایید.

درد شکم:

۱ قاشق سیاه دانه را آرد کنید، و با ۲ قاشق عسل طبیعی مخلوط موده، و معجون بسازید، سپس روزی دو بار، صبح و شب میل بفرمایید.

سوزش و زخم معده:

نسخه‌ی اول:

عسل طبیعی ۲ قاشق + روغن سیاه دانه ۱۰ قطره، با هم مخلوط کنید، و روزانه بخورید.

نسخه‌ی دوم:

عسل طبیعی ۱ فنجان + پوست انار خشک کوبیده شده ۱ قاشق+ روغن سیاه دانه ۱۰ قطره، با هم مخلوط کنید، و میل نمایید، و بعد از آن یک لیوان شیر بدون شیرینی میل کنید.

نفخ معده:

نسخه‌ی اول:

– آرد سیاه دانه بو داده ۱۰۰ گرم + پودر نبات ٧۵ گرم، خوب با هم دیگر مخلوط کنید، سپس ۱ قاشق چای خوری روزی سه مرتبه بخورید.

نسخه‌ی دوم:

– سیاه دانه + اجواین ( ) + زیره سفید+ فلفل سیاه + نمک سیاه، به مقدار مساوی، خوب کوبیده شود، و روزانه بصورت سفوف (کفلمه) خورده شود.

اسهال:

– آرد سیاه دانه ۱ قاشق + آب تره تیزک ۱ فنجان، با هم مخلوط کنید و میل نمایید؛ تا اینکه اسهال بند آید.

یبوست:

برگ سنا مکی نرم کرده + روغن سیاه دانه، با شیر گرم مخلوط کنید، و شب قبل از خوابیدن میل بفرمایید.

التهاب کبد:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه نرم شده + صبر سقرطی (سیاه) + عسل طبیعی، با هم مخلوط نموده، و روزانه به مدت دو ماه ناشتا میل کنید.

سنگ کیسه‌ی صفرا:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه + برگ فراوله + عسل طبیعی.

نخست برگ‌های فراوله را با سیاه دانه بجوشانید، سپس عسل به آن اضافه نمایید، و صبح ناشتا به مریض بنوشانید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه نرم کوبیده شده ۱ قاشق + مر نرم شده نصف قاشق + عسل طبیعی با هم مخلوط کنید، صبح و شب به شخص بیمار بدهید.

۳- بیماری‌های دستگاه تنفسی

سرما خوردگی:

نسخه‌ی اول:

یک قاشق روغن سیاه دانه را درون آب جوش بریزید، و بخار آن را صبح شب استنشاق نمایید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه را خوب نرم کنید و در روغن کنجد بخیسانید، آنگاه صاف کرده یک قطره از آن را در بینی بچکانید.

نسخه‌ی سوم:

یک قاشق سیاه دانه + نصف قاشق شنبلیله خوب نرم کرده در یک لیوان شیر مخلوط کنید و میل بفرمایید.

سرفه:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه نرم شده ۱ قاشق + پودر شیرین بیان ۱ قاشق + پودر یانسون ۱ قاشق+ پودر بابونج ۱ قاشق + آب، به مدت ده دقیقه بجوشانید، آنگاه از صافی بگذرانید و عسل طبیعی به آن اضافه کنید، و به مدت یک هفته روزی سه بار، یک قاشق سوپ خوری بنوشید.

نسخه‌ی دوم:

تخم کتان (۱۰ گرم) نرم کوبیده در آب بجوشانید، هنگامی که نیمی از آب باقی ماند، از صافی عبور دهید، و ۱۵ قطره روغن سیاه دانه و دو قاشق عسل به آن اضافه کنید و میل بفرمایید.

گلو درد (لوزتین):

برای کودکان:

۲ قطره روغن سیاه دانه را با یک قشق چای خوری عسل مخلوط کنید و به آنان بدهید، و مقداری از روغن سیاه دانه را به گلویشان بمالید.

بزرگسالان:

۵ تا ۱۰ قطره روغن سیاه دانه را در عسل مخلوط کرده و به بیمار بدهید، و ده قطره روغن سیاه دانه را در یک لیوان آب و لرم ریخته و با آن غرغره کنند.

آسم و تنگی نفس:

نسخه‌ی اول:

روزانه صبح یک قاشق چای خوری سیاه دانه نرم کرده، خورده شود. همچنین با روغن سیاه دانه سینه‌ی بیمار را چرب کنید.

نسخه‌ی دوم:

ده قطره از روغن سیاه دانه را در یک قاشق عسل ریخته و میل شود.

و همچنین چرب کردن سینه و گلوی بیمار با روغن سیاه دانه و مقداری نمک و روغن حیوانی بسیار مفید می‌باشد.

نسخه‌ی سوم:

صبح و شام بخار روغن سیاه دانه استنشاق شود،وهمچنین شب مقداری سیاه دانه نرم شده خورده شود، همراه با چرب کردن سینه و گلو با روغن سیاه دانه (شب قبل از خواب).

۴- بیماری‌های دستگاه تناسلی و مجاری ادراری

احتباس ادرار (شاش بند):

نسخه‌ی اول:

یک قاشق سیاه دانه را در یک لیوان آب بریزید، و به مدت ده دقیقه بجوشانید، آنگاه با عسل شیرین نموده و میل کنید. و قبل از خوابیدن منطقه‌ی عانه را با روغن سیاه دانه چرب نمایید.

نسخه‌ی دوم:

۱ قاشق چای خوری پودر سیاه دانه میل کنید.

نسخه‌ی سوم:

سیاه دانه + کبابه چینی + زبان گنجشک، به مقدار مساوی، خوب نرم کنید، و هر سه ساعت مقداری از آن را میل نمایید.

ناتوانی جنسی:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه نرم شده یک قاشق کوچک + غذای ملکات عسل ۶ قاشق کوچک، با هم مخلوط کرده و روزانه میل بفرمایید.

نسخه‌ی دوم:

یک قاشق کوچک جوز بوا کوبیده شده + یک قاشق عسل بیعی + پنج قطره روغن سیاه دانه، با هم مخلوط کنید، همراه با یک لیوان شیر گرم بنوشید.

نسخه‌ی سوم:

سیاه دانه ۱۰ گرم + قسط شیرین ۱۰ گرم + زعران ۱ گرم، سیاه دانه و قسط را خوب نرم کرده سپس زعفران را خوب بکوبید و به آن اضافه نمایید، و بعد با عسل معجون بسازید، آناه شب قبل از خواب در یک قاشق از معجون ۱۰ قطره روغن سیاه دانه بریزید و با یک لیوان شیر گرم میل کنید.

تقویت نیروی جنسی:

نسخه‌ی اول:

ده قطره روغن سیاه را در عسل یا شیر بریزید و میل کنید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه نرم شده ۱ قاشق، با هفت عدد تخم مرغ محلی مخلوط نموده و به مدت یک ماه؛ یک روز درمیان بخورید.

بند شدن عادت ماهیانه خانم‌ها و به تأخیر افتادن دوره:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه ۱۰ گرم + زعفران ۱ گرم، خوب نرم کرده و با هم مخلوط نمایید، آنگاه روزی دوبار، ۲گرم از آن با ۱۰ قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده به بیمار بدهید (زنان بار دار از خوردن این پرهیز کنند، زیرا امکان دارد سقط جنین کنند).

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه جوشانده شود، و برای مدت یک هفته روزی دو بار میل شود.

نازایی:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه نرم کرده ۱ فنجان + پودر شاهی (حب الرشاد) ۱ فنجان + پودر شنبلیله ۱ فنجان، با هم مخلوط کنید سپس با عسل طبیعی معجون بسازید، و روزانه یک قاشق میل نمایید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه نرم شده + شنبلیله نرم شده + تخم ترب نرم شده، به مقدار مساوی، با عسل مخلوط کرده؛ و روزانه یک قاشق میل کنید، سپس بعد از آن یک لیوان شیر شتر بنوشید.

عفونت و درد کلیه‌ها:

یک قاشق کوچک پودر سیاه داته به مدت یک هفته ناشتا میل شود. همچنین سیاه دانه نرم کرده با روغن زیتون مخلوط کنید و کمی گرم نموده و بر روی کلیه‌ها ضماد کنید، بسیار مفید و مؤثر است.

سنگ کلیه:

نسخه‌ی اول:

۱۰ قطره روغن سیاه دانه را با یک قاشق عسل مخلوط کنید سپس در آب و لرم حل کرده و بنوشید.

نسخه‌ی دوم:

سیاه دانه نرم شده را با عسل طبیعی مخلوط کنید و معجون بسازید، و روزانه یک قاشق ناشتا میل کنید.

التهاب غده‌ی پروستات:

سیاه دانه نرم شده ۱ قاشق + مر مکی نرم شده نصف قاشق + عسل طبیعی ۱ فنجان، با هم مخلوط کنید، آنگاه روزانه با آب و لرم میل نمایید، همچنین قسمت پایین کمر و بیضه‌ها را با روغن سیاه دانه بمالید.

شب ادراری کودکان:

پودر سیاه دانه ۱ قاشق + پودر(سرخ کرده) پوست تخم مرغ ۱ قاشق، با هم مخلوط نمایید، آنگاه با یک لیوان شیر و لرم صبح ناشتا به کودک داده شود.

۵- بیماری‌های قلب و شرایین و گردش خون

فشار خون بالا:

۵-۶ قطره روغن سیاه دانه را به نوشیدنی گرم اضافه کنید، و روزی ۳-۴ بار بنوشید، فشار را پایین می‌آورد.

همچنین شربت سیاه دانه برای کاهش فشار خون بسیار مفید است.

تقویت قلب:

نسخه‌ی اول:

آب پیاز سیر را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کنید، آنگاه مقداری نبات به آن اضافه نمایید،وبنوشید.

نسخه‌ی دوم:

گل گاوزبان + مرزنجوش + سیاه دانه + بادرنجبویه + ریشه شیرین بیان، با هم مخلوط کنید، آنگاه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس صاف نموده و میل نمایید.

کلسترل:

پودر سیاه دانه ۱ قاشق + پودر بو مادران ۱ قاشق + عسل طبیعی ۲ قاشق، باهم مخلوط کرده و صبح ناشتا میل کنید.

طحال:

با پودر سیاه دانه و روغن زیتون ضماد گرمی بسازید و بر قسمت چپ بدن بیمار، زیر دندهایش بگذارید، همچنین ۱ فنجان جوشانده سیاه دانه همراه با عسل با اضافه نمودن ٧ قطره روغن سیاه دانه در آن، به مدت یک هفته به بیمار بدهید.

قند خون:

نسخه‌ی اول:

سیاه دانه نرم شده ۱ فنجان + مر مکی نرم شده ۱ قاشق سوپ خوری + پودر شاهی (حب الرشاد) نصف فنجان + پودر پوست انار ۱ فنجان + پودر ریشه چغندر خشک ۱ فنجان.

مواد فوق را بکوبید و با هم مخلوط کنید، آنگاه روزانه صبح ناشتا یک قاشق میل بفرمایید.

نسخه‌ی دوم:

تخم شنبلیله + ریشه کاسنی، هر دو را خوب نرم کنید، آنگاه روزانه یک قاشق از آن با اضافه نمودن ۵ قطره روغن سیاه دانه میل کنبد.

نسخه‌ی سوم:

سیاه دانه ۱ فنجان + تخم شنبلیله نصف فنجان + تخم کاسنی نصف فنجان، خوب نرم کرده و سفوف بسازید،آنگاه یک قاشق صبح و یک قاشق شب با اضافه نمودن ۵-٧ قطره روغن سیاه دانه میل کنید.

۶- سایر بیماری‌ها

درد مفاصل:

روغن سیاه دانه را کمی گرم نموده و به جاهای که درد می‌کند؛ بمالید.

روماتیسم:

مکان درد را با روغن سیاه دانه بمالید، همچنین ۱ فنجان جوشانده سیاه دانه با عسل قبل از خواب میل کنید.

تقویت اعصاب:

۵ قطره روغن سیاه دانه را به یک قاشق عسل اضافه نموده و میل کنید.

آرامش اعصاب (آرام بخش):

۱ فنجان سیاه دانه را بجوشانید و قبل از خواب میل بفرمایید.

برای جلوگیری از سرطان:

روغن سیاه دانه نقش مهمی در درمان تومورها دارد، بنابراین باید روزانه ۲۰ تا ۲۵ قطره نوشید، همچنین روزانه سیاه دانه آسیاب شده را با روغن سیاه دانه مخلوط نموده، آنگاه کمی حرارت داده و بعد با عسل طبیعی مخلوط کنید و هر روز صبح وشب میل بفرمایید.

———————————

پی نوشت:

[۳] بخاری (۵۶۸۸) ومسلم (۲۲۱۵) روایت کرده‌اند.[۴] صحیح بخاری (۵۶۸٧).[۵] ابو نعیم در طب نبوی(ص٩۶) وابن ابی‌شیبه در مصنف(۲۳۴۴۰) روایت کرده‌اند.(صحیح الجامع حدیث شماره ۳۱۶۸)[۶] ابن السنی در طب نبوی وعبد الغنی در «الإیضاح» روایت کرده است. (صحیح الجامع شماره ۳٧۳۸ و الأحادیث الصحیحه آلبانی شماره ۱٩۰۵)[٧] صحیح مسلم (۸٩/۲۲۱۵)

[۸] موسوعه الإمام الصادق (ص ۳۰۵)[٩] طب الأئمه (ص۳۰٩)[۱۰] بحار الأنوار (ج۶۲ ص۲۳۱) وموسوعه الامام صادق (۳۰۴)[۱۱] بحارالأنوار(ج ۲۲ص۲۲۸) وموسوعه الصادق (ص۳۰۵)

[۱۸] به کلونجی ک کمالات (کمالات سیاه دانه) (به زبان اردو، ص۱۱-۱۲) و کلونجی اور شهد س علاج (علاج با سیاه دانه و عسل) (ص ۳٧) رجوع فرمایید.[۱٩] کمالات سیاه دانه (اردو، ص ۱۲).[۲۰] مجله حضاره الاسلام- شماره چهارم-۱٩٧۳م و کتاب الحبه السوداء ( ص۳۳-۳۴)

منبع : سیاه دانه داروی شفا بخش

منبع مطلب : پایگاه وااسلاماه

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار