تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره یوسف شب سیزدهم رمضان ۹۵

Article Image
به اشتراک بزارید!

لَّقَدْ کَانَ فِی یُوسُفَ وَإِخْوَتِهِ آیَاتٌ لِّلسَّائِلِینَ [یوسف : ۷]

یوسف علیهم الصلاه و السلام در سن پایین خواب دیدند و خواب خود را برای پدر خود حضرت یعقوب تعریف کردند (یَا أَبتِ إِنِّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَباً وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لِی سَاجِدِینَ) ای پدر خواب دیدم ۱۱ ستاره و خورشید و ماه را که برای من سجده می کنند حضرت یعقوب فرمود: ( قَالَ یَا بُنَیَّ لاَ تَقْصُصْ رُؤْیَاکَ عَلَى إِخْوَتِکَ فَیَکِیدُواْ لَکَ کَیْداً) ای فرزند برومند و عزیز خوابت را برای هیچ یک از برادرانت اظهار نکن چراکه این خوابت پیام بزرگی را در بر دارد.

از آنجائیکه انسان در او ماده حسادت وجود دارد برادران تو اگر این خواب را بشنوند نسبت به تو حسد می ورزند و امکان دارد برای نابودی جان تو فکر و تدبیری کنند و بهتر است که خواب خود را بر هیچ یک از برادرانت بازگو نکنی.

اما آنچه که در تقدیر خداوند آمده است فکر تدبیر در برابر تقدیر الهی عاجز است.

خواب یوسف علیهم الصلاه و السلام متن خواب و تمام این سوره شرح حال خواب اوست.

یعقوب فرزند اسحاق می باشد و اسحاق فرزند ابراهیم خلیل الله است لذا خداوند می خواهد بفهماند که تقدیر یعقوب در برابر تقدیر خداوند کار را به جایی نمی رساند و فکر ، خیال برادران یوسف نیز در برابر فیصله الله متعال عاجز و ناتوان می ماند.

یعنی الله تعالی می فهماند که اگر الله متعال نسبت به یک انسانی فیصله عزت ، کرامت و احترام را کرده است ،تمام مردم دنیا جمع شوند که آن عزت و کرامت را از او بگیرند نمی توانند و همینطور اگر الله تعالی برای کسی فیصله ذلت و خواری را کرده باشد تمام انسان های دنیا جمع شوند که به او عزت دهند نمی توانند.

یوسف را برادرانش خواستند چنان کاری بر سر او کنند که از او آثاری پیدا نشود لذا او را در چاه انداختند و بعد آن را به عنوان غلام به قافله مصر فروختند و به او زندگی غلامی و پستی دادند که از او نام و نشانی به دنیا باقی نماند.

اما الله تعالی یوسف را از چاه بیرون می کند و به خانه عزیز مصر می برد و آنجا تمام علم ، فن و آگاهی های سیاسی ،حکومتی ، نظامی و اخلاق ، ادب را می آموزد ظاهراً در راه یوسف مصیبت بود اما در باطن او عزت ، سربلندی ، رشد و ترقی بود.

قَالُواْ یَا أَبَانَا مَا لَکَ لاَ تَأْمَنَّا عَلَى یُوسُفَ وَإِنَّا لَهُ لَنَاصِحُونَ [یوسف : ۱۱] برادران یوسف گفتند: ای پدر یوسف را تحویل بده تا او را به صحرا ببریم و با او ورزش کنیم و تعلیمات جنگی و جهادی را به او آموزش دهیم و ما خیرخواه او هستیم.

حضرت یعقوب فرمود: قَالَ إِنِّی لَیَحْزُنُنِی أَن تَذْهَبُواْ بِهِ وَأَخَافُ أَن یَأْکُلَهُ الذِّئْبُ وَأَنتُمْ عَنْهُ غَافِلُونَ [یوسف : ۱۳] شما برای یک روز می گویید او را من بفرستم اما یک لحظه من تحمل نمی کنم که یوسف از جلوی چشمان جدا شود در حالیکه الله تعالی یوسف را ۴۰ سال  از پدرش جدا نمود.

الله تعالی فرمود: (وَابْیَضَّتْ عَیْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ کَظِیمٌ) از فراغ یوسف حضرت یعقوب به قدری گریه کرد که چشمان او سفید شدند و نابینا شد.

در اینجا معلوم شد که پیغمبر اختیاری ندارد و به مشکل افتاده است مشکلش را نمی تواند حل کند و نمی داند فرزندش کجاست اما امروزه مردم برای گمشده خود نزد فال بین می روند که گمشده خود را پیدا کنند.

پیغمبر ۴۰ سال نمی داند که فرزندش کجاست؟ الله تعالی می فهماند که غیب دان و عالم الغیب فقط خداوند است و پیغمبر علم غیب نمی داند در حالیکه او پیغمبر زاده است.

نکته: پیغمبر زاده های قرآن و اسلام علم غیب نمی دانند اما امام زاده های امروزی به قول بعضی ها علم غیب می دانند اما اینطور نیست.

در خانه حضرت ابراهیم ملائکه آمدند و آن حضرت به عنوان مهمان برای آنها گوساله ای ذبح کرد چراکه فکر می کرد آنها بشر هستند و غذا می خورند.

بنابراین پیغمبر زنده نمی داند که سر سفره اش انسان هست یا فرشته؟ اما بعضی ها می گویند مرده ها غیب می دانند! همچنین پیغمبر زنده نمی داند که فرزندش در چاه است.

بنابراین بیاید مسلمان کامل شوید و قرآن را بفهمید و ایمان خود را از قرآن یاد بگیرید. قرآن این درس را می دهد که عالم الغیب فقط الله متعال است همانطور که عطار نیشابوری می فرماید:

علم غیبی کس نداند جز پروردگار/// هر که گوید من بدانم از او باور مدار

ترجمه و تفسیر: حضرت شیخ التفسیر و الحدیث مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

منبع: الخلیل آنلاین

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار