تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره هود شب دوازدهم رمضان۹۵

Article Image
به اشتراک بزارید!

وَأُوحِیَ إِلَى نُوحٍ أَنَّهُ لَن یُؤْمِنَ مِن قَوْمِکَ إِلاَّ مَن قَدْ آمَنَ فَلاَ تَبْتَئِسْ بِمَا کَانُواْ یَفْعَلُونَ [هود : ۳۶]

این سوره مانند سور قبل بیان نفی علم غیب از غیر الله و اینکه عبادات فقط برای الله تعالی لایق هستند می باشد.

واقعه شش پیامبر در حصه ای از این سوره بیان می شود و این مطلب را می رساند که تمام انبیاء آمدند و این را ندا دادند که فقط الله تعالی را عبادت و بندگی کنید.

هر پیامبری در شهر و زمان خود این دعوت را داد و در مرحله اول درباره اعمال متذکر می شدند.

پیامبرانی که وقتی در میان قوم خود منکری را می دیدند و عمل خلاف شرعی را مشاهده می کردند و آنهایی که در هنگام وزن کردن اشیاء و اجناس در وزن و کیل کوتاهی می کنند قوم خود را از عذاب الهی می ترساندند و می گفتند: در کیل و وزن کمی و کوتاهی نکنید که خداوند به سبب این قحطی می آورد.

قوم دیگری که در اعمال زشت و هم جنس گرایی بودند آنها را تذکر می دادند و از عذاب خداوند می ترساندند و وقتی آنها از اعمال زشت خود باز نمی آمدند الله تعالی آنها را هلاک و نابود می کرد.

قوم حضرت نوح بت پرستی می کردند و آن حضرت قوم خود را در حالات مختلف از شرک و غیر الله پرستی منع می کرد و هشدار می داد اگر از این اعمال بر نگردید عذاب خداوند می آید و قوم او دعوتش را نپذیرفتند و در نهایت الله تعالی برای حضرت نوح وحی نمود که کشتی بسازد چراکه قوم او را در دریا غرق می کند.

یکی از هلاک شدگان فرزند حضرت نوح و یکی دیگر همسر حضرت نوح بود چراکه آنها ایمان نیاوردند و پسر نوح با مشرکین و کفار نشست و برخاست داشت و نتیجه این شد که ایمان نیاورد و رفقان ناباب او باعث نابودی اش شدند.

امروزه  فرزندان و جوانان ما باید با کسانی ارتباط برقرار کنند که در درجه اول از نظر دین آنها دین درستی داشته باشند و عقیده ، روش و اخلاق درستی داشته باشند و اهل مسجد باشند تا رفیق خود را به مسجد ببرند اما اگر اهل فساد و ناباب باشند به راه فساد کشانده می شوند.

سعدی می فرماید:

یار بد بدتر بود از مار بد  ///  تا توانی می گریز از یار بد                   

مار بد تنها همی بر جان زند  ///   یار بد بر جان و بر ایمان زند  

با بندگان صالح حسن نیت و اراده داشته باشید ، دشمنان اسلام یکی از تبلیغات شان این است که جوانان را از علما دور نگه دارند که فلان عالم فلان ضعف ،کوتاهی و عیب را دارد و آنها از همه بد بین می شوند تا آخر بی دین می شوند.

امروز اگر با فردی که باید با او سلام علیکم داشته باشید علما ، طلاب و برادران جماعت تبلیغ هستند، بنده ای که در راه خدا خرج می کند اگر با او دوستی و رابطه داشته باشی تو را به امر و کار خیر دعوت می دهد و این انسان را به سعادت و خوشبختی می رساند.

ترجمه و تفسیر: حضرت شیخ التفسیر و الحدیث مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

منبع: الخلیل آنلاین

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار