تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره یونس (شب یازدهم رمضان ۹۵)

Article Image
به اشتراک بزارید!

قُلْ یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِن کُنتُمْ فِی شَکٍّ مِّن دِینِی فَلاَ أَعْبُدُ الَّذِینَ تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللّهِ وَلَـکِنْ أَعْبُدُ اللّهَ الَّذِی یَتَوَفَّاکُمْ وَأُمِرْتُ أَنْ أَکُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ [یونس : ۱۰۴]

سوره یونس موضوعش بیان ثبوت توحید از انبیاء علیهم السلام است. مسئله ای که خاتم النبیین صلی الله علیه و سلم بیان می فرمایند عین همین مسئله را انبیاء قبلی بیان کردند که به درگاه الله متعال شفیع قهری نیست و تمام عبادات مالی و بدنی خود را خالص کنید برای الله تعالی و فقط او را بپرستید.

نذر و صدقه را فقط برای تقرب و خشنودی الله تعالی بدهید و در حاجات غائبانه فقط الله را صدا بزنید استعانت و استمداد در هر حال و مکان فقط از الله تعالی بطلبید چراکه او قدرت دارد که حاجات شما را برآورده کند و تمام خزانه کائنات در دست اوست.

در دست مخلوق هیچ چیزی نیست و نه در دست ملائکه ، انبیاء ، جنات و هیچ مخلوق دیگری چراکه آنها همه بنده و مخلوق هستند و محتاج و نیازمند الله تعالی هستند ،هرگاه بیمار می شوند از الله شفا می طلبند هرگاه به مصیبت دریایی و خشکی قرار می گیرند الله را صدا می زنند.

قُلْ مَن یُنَجِّیکُم مِّن ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ تَدْعُونَهُ تَضَرُّعاً وَخُفْیَهً لَّئِنْ أَنجَانَا مِنْ هَـذِهِ لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکِرِینَ [الأنعام : ۶۳] الله تعالی می فرماید: وقتی مشرکین مکه در کشتی سوار می شدند و به دریا می رفتند طوفان دریا آنها را احاطه می کرد و آنها خداوند را صدا می زدند حتی مشرکین عقیده شان این بود که در دریا معبودان و بت هایشان قدرت کمک و دسترسی ندارند و آنها در موج دریا وقتی قرار می گرفتند خداوند را فقط صدا می کردند و می گفتند: پروردگارا اگر از این طوفان ما را نجات بدهی ما بیرون شویم فقط تو را می پرستیم.

اما وقتی الله تعالی آنها را نجات می داد عهدشکنی می کردند و باز بر می گشتند و بت های خود را می پرستیدند لذا این سوره نازل شد و فرمود: تمام پیامبران در تمام حال و مکان به سوی خدا بر می گشتند و در خوشی و سختی فقط الله تعالی را صدا می کردند.

در آخر این سوره آمده است: بگو ای پیغمبر: ای انسان ها اگر شما شک دارید در دین من ؛ دین محمد صلی الله علیه و سلم این است که نمی پرستم غیر از الله آنهایی را که شما می پرستید ، من از جانب خداوند امر شده ام که فقط به الله تعالی یقین داشته باشم و بس و امر شده ام که فقط او را صدا بزنم و بپرستم و من عبادت می کنم آن ذاتی را که روح شما را قبض می کند.

بنابراین نجات و رستگاری همه در اتباع و پیروی از محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم است ، بیاید در هر حال ، مکان و در خوشی ، سختی و پریشانی خداوند را صدا زنید و از او کمک بخواهید چراکه او قادر و تواناست و نیازی نیست دیگری را واسطه قرار دهید.

(وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى) در سوره اعراف آمد که خداوند نام های زیبا دارد و به نام های خوب و زیبا او را صدا زنید مانند: ( یا حنان ، یا منان ، یا رحمان، یا رحیم ، یا ذوالجلال و الاکرام)

ترجمه و تفسیر: حضرت شیخ التفسیر و الحدیث مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

منبع: الخلیل آنلاین

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار