تبلیغات

جنگ و خون ریزی  در ماه های حرام ممنوع است

Article Image
به اشتراک بزارید!

IMG-20160902-WA0004یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَکَ تَبْتَغِی مَرْضَاتَ أَزْوَاجِکَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ [التحریم : ۱] شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در بخش نخست خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۳ مهرماه ۱۳۹۵) مسجد جامع الخلیل خاش با تلاوت آیه اول سوره تحریم به موضوع ماه های حرام اشاره نمود و فرمود:

تحریم به معنای حرام و احترام و ادب است همانطور که می دانید محرم اولین ماه سال می باشد و در سال چهار ماه حرام وجود دارد از جمله : رجب ، ذی القعده ، ذی الحجه. در این چهار ماه جنگ و خون ریزی حرام و ممنوع است همانطور که قبل از اسلام در دوران جاهلیت عرب این چهار ماه ، ماه احترام بوده اند یعنی اگر در یکی از این ماه ها جنگ بود جنگ را متوقف می کردند و آن را حرام می دانستند و تا اینکه اسلام آمد نیز حرمت این چهار ماه نگه داشته شد و این ماه ها حرام قرار گرفت.

امروزه کفر و حرمت شکنی نسبت به دوران جاهلیت بیشتر شده است

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در ادامه تشریح نمود: در اسلام این چهار ماه حرام اینقدر اهمیت داشتند که جهاد در این ماه ها متوقف می شد و در هر کجا که مجاهدین اسلام مشغول به جنگ بودند در همان زمان این  فرض الهی را متوقف می کردند و در این خصوص آیه نازل شد: (الشَّهْرُ الْحَرَامُ بِالشَّهْرِ الْحَرَامِ وَالْحُرُمَاتُ قِصَاصٌ) لذا این مسئله در میان مسلمانان و غیر مسلمانان بسیار مهم و مورد اهمیت قرار گرفت.

ایشان درادامه اظهار کردند: امروزه این حرمت ها نادیده گرفته می شوند و در ماه حرام و احترام در بیشتر کشورها بخصوص سوریه مسلمانان آتش باران می شوند و حتی امروزه از دوران جاهلیت کفر ، بی دینی و حرمت شکنی بیشتر شده است.

وی عنوان نمود: یکی از این حرمت شکنی ها در ماه محرم جنگ با سیدنا حسین رضی الله عنه بود و از آنجایکه اهل کوفه اهل فریب  و مکر بودند با توطئه های نادرست حضرت حسین را از مدینه به کوفه کشاندند و او و برادرانش از جمله: ابوبکر بن علی ، عمر بن علی و عثمان بن علی را در صحرای کربلا به شهادت رساندند.

استاد برجسته تفسیر در ادامه تصریح کرد: حضرت علی رضی الله تعالی عنه چنان خلفای ثلاثه را دوست داشت که فرزندان خود را به نام آنها نامگذاری نمود. در یکی از کتب مهم اهل تشیع در بیان احوال و زندگی حضرت علی آمد است که ابوبکر بن علی ، عمر بن علی و عثمان بن علی با حضرت حسین در کربلا و همچنین دیگر اولاد و نوه هایش شهید شدند.

ایشان در ادامه بیانات خویش به موضوع سوره تحریم پرداخت و افزود: سوره تحریم موضوع اش این است : چیزی را که الله تعالی حلال کرده ما نباید حرام بدانیم و چیزی را که الله تعالی حرام کرده ما اجازه نداریم آن را حلال بدانیم.

فرزندی که از پول شراب و مواد تغذیه شود حافظ قرآن و خدمتگذار پدر و مادر نمی شود

مولانا محمد عثمان در ادامه فرمود: تحریم و تحلیل فقط حق الله متعال است مانند نوشیدنی ها از قبیل: شیر ، آب و شربت که حلال است اما الله تعالی شراب را حرام کرده است. خرید و فروش شراب ، حمل و نقل شراب، تجارت و سود شراب حرام و نجس است همانطور که در قرآن آمده است: شراب پلید و از اعمال شیطان می باشد.

وی در ادامه تاکید نمود: فرزندی که از پول شراب و مواد تغذیه شود حافظ قرآن و خدمتگذار پدر و مادر نمی شود. همچنین کسی که مواد مخدر می فروشد او تنها مشتری خود را هلاک نمی کند بلکه فرزند و خانواده خود را در درجه اول هلاک می کند لذا برای مسلمان  چنین تجارتی حرام و عذاب است.

دلیلی ندارد که روسیه در کشور اسلامی مسلمانان را قتل عام کند

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در بخش دیگر سخنان خود نسبت به دخالت های روسیه در سوریه واکنش نشان داد و افزود: روسیه حق دخالت را در کشورهای اسلامی را ندارد اگر مردم سوریه اختلافی دارند در بین یکدیگر است ،اگر ملت سوریه حاکم خود را نمی خواهد بخاطر جنایت های اوست و کسی را که مردم نمی خواهد به زور قدرت نباید مسلط شود. چرا این انتخابات هستند؟ و چرا اختیار دموکراسی و انتخاب حاکم در دست مردم است؟ چراکه تعیین حاکم حق ملت است و از نظر جهانی و بین المللی به زور حکمران نباید حکمرانی کند و حاکم کسی می تواند باشد که اکثریت ملت و اهل حق آن را انتخاب و رای دهند تا  بتواند حاکمیت یک حکومت اسلامی را به دست گیرد.

حاکمی که با ظلم ، مردم کشی و بمباران حکم کند حق حاکمیت را ندارد

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در بخش پایانی سخنان خود از پروردگار خواستار نابودی ظالمین شد : پروردگار دست ظالمین را از سر مظلومین کوتاه کند و قدرت اهل ظلم را به پایان برساند. ظالمین در دنیا و آخرت به سزای اعمالشان می رسند ، شخصی که یک مسلمان را بکشد برای همیشه در جهنم است نه آن شخصی که هزاران مسلمان را می کشد.

ایشان در آخر خطاب به تمام کشورهای اسلامی سوال نمود: ای دنیای اسلام که شعار حقوق بشر را می دهید کجا هستید؟ نمی بینید که در حلب حقوق بشر چطور ضایع می شود؟ ای کشورهای اسلامی شما چگونه مسلمان هستید؟ آن چه اتحاد و کنفرانس های اسلامی است که تشکیل می دهید اما هزاران مسلمان در سوریه کشته می شود و از شما هیچ حرف و مصوبه ای نیست؟!؟ تصمیم گیری و اختیار مسلمانان چرا در دست آمریکا و روسیه است؟

خدایا تو برای امت اسلام خورشیدی طلوع کن و از این ذلت و خفت امت را نجات بده ، پروردگارا رحم بفرما و از شر ظالمین مسلمین را آزاد کن. (آمین)

الخلیل آنلاین

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار