تبلیغات

آشنائی با نهضت جماعت تبلیغ

Article Image

نوشته شده توسط admin در اسفند ۲, ۱۳۹۴ ۹:۱۳ ب.ظ در دسته مقالات اسلامی / بدون دیدگاه

امروزه درباره جماعت تبلیغ از یک سو زبان تعریف و تجلیل، و از سوی دیگر زبان عیب‌جویی و اشکال‌تراشی گشوده شده است؛ در نتیجه، اذهان بسیاری از مردم پریشان و نگران است. به‌همین‌دلیل، به نگارش این نوشتار اقدام کردیم تا با نگاهی گذرا به عوامل پیدایش این جنبش و آثار و نتایج آن در کشورها و سرزمین‌های مختلف جهان، به برخی از ایرادها و اشکال‌ها نیز پاسخ دهیم و از فرجام مخالفت برحذر داریم.
آغاز جنبش تبلیغ و عوامل پیدایش آن
در دهه سوم قرن چهاردهم هجری، در دهلی پایتخت هند، کار دعوت و تبلیغ با امداد و توفیق خداوندی به‌دست مولانا محمّدالیاس فرزند مولانا محمّداسماعیل کاندهلوی آغاز شد؛ خداوند ایشان و همه ما را مورد آمرزش و رحمت خویش قرار دهد.
بدون شک برای هر کار مفید و غیرمفید، عواملی زمینه‌ساز وجود دارد که ضرورت آن کار را ایجاب می‌کند. همان‌گونه‌که شاهد هستیم در اکثر کشورهای اسلامی، مظاهر جاهلیت نخستین از قبیل: فساد عقیده، ‌ناآشنایی با عبادت، انحراف اندیشه‌ و بیماری‌های معنوی و روحی یافته می‌شود؛ در سرزمین هند به‌طور خاص، عده‌ای از مسلمانان به دلیل ناآگاهی از دین اسلام، به آداب و رسوم هندوها روی‌ آوردند. در چنین محیط تیره‌وتاری، جنبش تبلیغ پایه‌گذاری شد، به امید این‌که کسانی را که خداوند می‌خواهد بدین‌وسیله از جهل و ناآگاهی دینی برهاند و به‌سوی علم و عمل و سعادت دینی رهنمون شود؛ زیرا بدون دانش دینی و بدون عمل بر احکام اسلام رسیدن به سعادت و کمال ممکن نیست.

روش فعالیت نهضت دعوت و تبلیغ
کسی که می‌خواهد فرد غرق‌شده‌ ای را نجات دهد یا کسی را که در معرض هلاکت قرار دارد برهاند، بر او لازم است روشی را انتخاب کند که بتواند به یاری خداوند با آن روش آن شخص را نجات دهد.
پیش از آن‌که به شرح روش کار و فعالیت جماعت تبلیغ بپردازیم، مناسب است نگاهی به جوامع اسلامی در آن مقطع بیندازیم تا ببینیم که در این جوامع چه وضعی حاکم بود. با یک نگاه می‌بینیم که در بسیاری از جوامع مسلمان بدعات و حتی اعمال شرک‌آلود، آداب و رسوم جاهلی، کوتاهی در انجام فرایض و سنن، و ارتکاب حرام رواج داشت. چگونه آداب و اخلاق اسلامی زنده می‌ماند درحالی‌که مردم نماز به‌جای نیاورند و از فرایض و واجبات آگاهی نداشته باشند؟ در مساجد غیر از چند فرد سالخورده کس دیگری مشاهده نمی‌شد! پس مسلمانان شهر کجا بودند؟ به‌طور یقین بسیاری از آن‌ها در قهوه‌خانه‌ها، استادیوم‌ها، بازارها و مجالس نامشروع و مراکز مفسده‌پرور حضور داشتند و چنان به کارهای آلوده به گناه و بی‌توجهی به دین مشغول بودند که گویا اصلاً ایمان ندارند. در چنین جامعه‌ای که غفلت و ناآگاهی نسبت‌به دین حاکم شده بود، بر بنیانگذار نهضت تبلیغ، مولانا محمّدالیاس، لازم بود روشی را در پیش گیرد که مناسب آن اوضاع و شرایط باشد و بتواند کسانی را که در دریای شرک، فسق و جهالت غوطه‌وراند، نجات دهد. خداوند او را به‌شیوه‌ای هدایت کرد که در پرتو آن توانست انسان‌های بی‌شماری را به یاد خدا مشغول سازد و فاسقان را از معصیت بازدارد و به‌سوی اطاعت پروردگار رحمان رهنمون شود. یکی از برنامه‌های ایشان در این روش تربیتی، تمرین روی شش صفت (کلمه توحید، نماز، علم و ذکر، اکرام مسلم، اخلاص نیت، و دعوت و تبلیغ) بود که با وجود اختصار بسیار مفید واقع شد.

آثار و نتایج نهضت تبلیغ در کشورها و سرزمین‌های مختلف جهان
بنده فعالیت این جماعت را در آفریقای شمالی، مراکش، الجزایر، تونس و لیبی و همچنین در فرانسه، بلژیک، هلند و بریتانیا دیده و درباره فعالیت‌های آن در امریکا و شبه‌قاره هند مطالبی شنیده‌ام، در خاورمیانه نیز آثار دعوت آن را مشاهده کرده‌ام که برخی از آن آثار عبارتند از:
۱ـ التزام به اقامه نماز با خشوع و خضوع؛
۲ـ حفظ شعائر دینی، مانند حجاب برای زنان و محاسن شرعی برای مردان و گذاشتن عمامه و…؛
۳ـ دوری از شرک و بدعت در گفتار، کردار و اعتقاد؛
۴ـ آمادگی برای پذیرش دعوت توحید و عمل به کتاب الله و سنّت رسول‌الله.
وقتی در آفریقای شمالی و در اروپا بودم، افراد تبلیغی به‌طور منظم در جلسات درس و موعظه بنده شرکت کرده و از یک شهر به شهر دیگر آن را پی‌گیری می‌کردند. در اروپا آثار نهضت تبلیغ بسیار خوب و سزاوار ستایش است؛ زیرا اسلام در میان توده مردم و بسیاری از اقشار نفوذ کرده است. مساجد بسیاری ساخته شده و نماز در آن‌ها اقامه می‌شود؛ لباس و پوشش اسلامی و محاسن اسلامی رواج  یافته و هزاران مسیحی به اسلام گرویده‌اند. در اروپا چندین دهه بود که مسلمانان نمی‌توانستند مسلمانی خود را آشکار کنند. از سویی بسیاری از مسلمانان مقیم اروپا تارک‌نماز شده بودند و در وضع ظاهری و اخلاق و رفتار از فرنگیان تقلید می‌کردند، تا آن‌که خداوند این جماعت را به این سرزمین‌ها رهنمون شد و حق به‌وسیله آن‌ها آشکار شد، آن‌هم همراه با حکمت و آرامش و به‌صورت مسالمت‌آمیز.
در خود شبه‌قاره هند آثار دعوت و تبلیغ از دیگر کشورها کمتر نیست. بسیاری از مسلمانان آن دیار که از تعالیم اسلام بیگانه و گرفتار خرافات و شرک و بدعت شده بودند، بار دیگر به حقیقت اسلام روی آوردند. گردهمایی‌های سالانه نهضت دعوت و تبلیغ که با حضور صدها هزار نفر در آن سرزمین برگزار می‌شود، برای اثبات این مدعا کافی است. نظم و هماهنگی و برنامه‌ریزی دقیق در این همایش‌ها انسان را به شگفتی وامی‌دارد. هیأت‌های تبلیغی از آن‌جا به سراسر جهان اعزام می‌شوند و پیام اسلام را به گوش جهانیان می‌رسانند، و با گفتار و کردار خود به‌سوی اسلام فرامی‌خوانند.
آثار نهضت تبلیغ در مصر، اردن، سوریه، لبنان، یمن و کشورهای‌ حاشیه خلیج فارس نمایان است. چه منحرفانی که سر به راه آورده‌‌اند، و چه افراد غافل و بی‌پروایی که از خواب غفلت بیدار شده‌اند، و چه انسان‌های بی‌شماری که از الله و آیین خدایی روگردان بودند و اکنون به‌سوی خدا بازگشته و به آیین الهی روی آورده‌اند. گمان نمی‌کنم این تأثیرگذاری آشکار بر مصلحان و نیک‌اندیشان این دیار پوشیده‌ باشد.

 بیان دیدگاه

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار