تبلیغات

سؤالات مربوط به بانوان در رمضان

Article Image

الحمدلله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصحبه ومن والاه أما بعد:

۱٫آیا زنانی که بخاطر عادت ماهیانه روزه ی خود را افطار می کنند، باید بلافاصله بعد از رمضان روزه ی خود را قضا کنند یا می توانند آن را تا قبل از رمضان سال آینده به تأخیر بیاندازند؟

پاسخ: می توانند قضای روزه را تا رمضان سال بعد به تأخیر بیاندازند، اما بنابر فرمایش خداوند متعال که می فرماید: فاستبقوا الخیرات مناسب است در اولین فرصت، اقدام به گرفتن قضا بکنند. “والله أعلم بالصواب”

۲٫حکم استفاده ازدارو برای به تأخیرانداختن عادت ماهیانه‌ی خانم‌هادرماه رمضان چیست؟

پاسخ: اگرمصرف دارو از نظر پزشکی به سلامتی زن آسیبی نرساند، ازنظرفقهی مانعی ندارد، امابهتراست ازدارو استفاده نشود تا زمان عادت ماهانه به طورطبیعی سپری شود و بعد از رمضان قضای روزه را به جای آورد. “والله أعلم بالصواب”

۳٫زنی در روز رمضان با شوهرش نزدیکی داشته ولی نمی دانسته که روزه او باطل می شود، حکمش چیست؟

پاسخ: روزه ی آن روز باطل است و بقیه روز را امساک می کند و قضای آن را بعد از رمضان به جای می آورد زیرا ندانستن در مناطق مسلمان ‌نشین عذری موجه به شمار نمی‌آید. و بر فرد مسلمان واجب است که مسائل مربوط به واجبات و احکام عبادت را فرا گیرد و بر شوهرش لازم است که علاوه بر موارد فوق به عنوان کفاره، ۶۰ روز پی در پی روزه بگیرد. “والله أعلم بالصواب”

۴٫ اگر زنی در اثنای روز از عادت ماهیانه پاک شود، آیا لازم است که بقیه ی روز را امساک کند؟

پاسخ: امساک لازم نیست اما به جهت حرمت ماه مبارک رمضان مستحب است که امساک کند و اگر امساک نکرد، سعی کند از خوردن و نوشیدن به صورت آشکار خودداری کند. “والله أعلم بالصواب”

۵٫ آیا بر زن حامله و زنی که فرزندی را شیر می دهد جایز است که روزه نگیرد؟ در صورت جایز بودن وظیفه او چیست؟

پاسخ: اگر روزه به زیان زن شیرده یا باردار باشد روزه را می خورد و بعد از ماه رمضان قضا می کند اما اگر روزه گرفتن به زیان جنین یا نوزاد شیرخوار باشد روزه را می خورد و بعد ار رمضان هم قضای روزه می گیرد و هم فدیه می دهد(در قبال هر روز، یک چهارم سرفطره به فقرا و مساکین پرداخت نماید) و اگر به زیان مادر و فرزند هر دو باشد تنها قضا می کند و فدیه لازم نیست. “والله أعلم بالصواب”

۶٫آیا در دوران قاعدگی می توان اذکار روزانه گفت یا خیر؟

پاسخ: بله، اذکار حتی در زمان قاعدگی، گفتنش اشکالی ندارد.”والله أعلم بالصواب”

۷٫آیا در دوران قاعدگی قرآن خواندن اشکالی دارد؟

پاسخ: قرائت قرآن در این ایام به قصد ثواب قرائت و ختم قرآن ممنوع می باشد اما از آن جا که تعلیم و تعلم از مقاصد شرع می باشد و قول به ممنوعیت قرائت و لمس قرآن برای حائض و نفساء حرج ایجاد می کند لذا در زمان عادت ماهیانه قرائت و لمس قرآن برای مدرسات و حافظات و دانش آموزان مستمر بلامانع است. “والله أعلم بالصواب”

۸٫اگر زنی قبل از فجر از قاعدگی پاک شود آیا می تواند غسلش را به بعد از فجر بیاندازد؟

پاسخ: می تواند غسل را بعد از فجر انجام دهد و در صورتی که قبل از فجر نیت روزه آن روز را داشته باشد، روزه اش درست است و برای نماز صبح حتما باید غسل کند. “والله أعلم بالصواب”

۹٫آیا در ماه رمضان نماز خواندن زنان در مسجد از ثواب بیشتری برخوردار است؟

پاسخ: نماز زنان درخانه ثوابش بیشتراست مگر اینکه جنبه ی تعلیم وتعلّم داشته باشد. یعنی شرکت زنان درمسجد با عث ازدیاد معلومات وتصحیح قراءتشان باشد. “والله أعلم بالصواب”

۱۰٫به تأخیر انداختن غسل جنابت بر اثر عمل زناشویی به بعد از طلوع فجر چه حکمی دارد؟ آیا روزه اش صحیح است؟

پاسخ: روزه اش صحیح است به شرط این که قبل از فجر نیت روزه آن روز را داشته باشد و برای ادای نماز صبح باید غسل کند. . “والله أعلم بالصواب”

۱۱٫حکم استعمال عطر، سرمه، و آرایش کردن در حال روزه چیست؟

پاسخ: جایز است. “والله أعلم بالصواب”

۱۲٫ آیا معاینه داخلی توسط متخصص زنان ، روزه را باطل می کند؟

پاسخ: در صورتی که شیء خارجی وارد شرمگاه گردد روزه باطل می شود. “والله أعلم بالصواب”

۱۳٫اگر زنی شک داشته باشد که از قاعدگی پاک شده یا خیر، آیا می تواند نیت روزه کند؟

پاسخ: نیت روزه کردن در چنین حالتی درست نیست امام اگر مطمئن باشد که قبل از طلوع فجر صادق پاک می شود می تواند نیت روزه کند.”والله أعلم بالصواب”

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار