تبلیغات

پنجاه در‌صد از بناهای تاریخی در بلخ نیاز به بازسازی دارند

Article Image

به گزارش سنت نیوز، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ می‌گوید بیشتر از ۱۲۰ آبده تاریخی و ساحات باستانی در بلخ وجود دارد.

وی می افزاید که ۶۰ بنای تاریخی که پیشینه‌ی آن به دوره‌ی پیش از اسلام بر می‌گردد، جزء این آبده‌های تاریخی است که پنجاه در‌صد از این بناها نیاز به بازسازی و مرمت‌کاری دارند.

صالح محمد خلیق، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، گفت: « در ولایت بلخ در مجموع بیش از یکصد و بیست آبده‌ی تاریخی و ساحه‌ی باستانی وجود دارد که از آن‌جمله بناهای تاریخی مناصفه‌ی آن‌را تشکیل می‌دهد یعنی در حدود شصت بنای تاریخی که از دوره‌ی مختلف است حتا پیش از اسلام تا سده‌ی سیزدهم خورشیدی.»

این ساحات باستانی و بناهای تاریخی بیشتر در ولسوالی‌های بلخ، دولت‌آباد، خلم و کشنده وجود دارد.

بلخ، ولایتی که در نقطه‌ی شمالی کشور موقعیت دارد و نزدیک به دو میلیون نفر در آن زیست می‌کند.

بلخ باستان از گذشته‌های دور به مهد علم و فرهنگ شهرت جهانی دارد و زادگاه بزرگترین نوابغ علمی و فرهنگی بوده است.

با آن‎که نیمی از بناهای تاریخی در بلخ بازسازی شده است،اما هنوز هم پنجاه در‌صد از آبده‌های باستانی در بلخ نیاز شدید به بازسازی دارند.

خلیق گفت: «پنجاه در‌صد از این بناها بازسازی شده و اکثرا بسیار خوب بازسازی شده و دیگران آن نیاز به بازسازی دارند.»

شماری از فرهنگیان بلخ نیز بر نگهداری آثار باستانی و بناهای تاریخی در بلخ تاکید می‌ورزند و می‌گویند هر گاه از بهر نگهداری این بناهای تاریخی بی‌پروایی شود، سرمایه‌های معنوی نابود می‌شود.

مبینه خیراندیش، از فرهنگیان بلخ گفت: «آثار باستانی هر کشور تاریخ زنده مردم آن کشور است که گذشته را تا به امروز به معرفی می‌گیرد و این مسئولیت هر نسل است که در دوره‌ی خودش و مسئولیت دولت است که در نگهداشت این آثار توجه کند.»

حبیب الله، از دیگر فرهنگیان بلخ گفت: «بناهای تاریخی پیوند دهنده و وصل کننده نسل‌های گذشته با حال و آینده است و یکی از وظایف دولت افغانستان پنداشته می‌شود تا از آثار تاریخی حفاظت کند.»

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار