تبلیغات

گزارش خطبه‌های نماز جمعه 23 مهر ماه 95 پاوه

Article Image

خطیب جمعه پاوه در خطبه های امروز نماز جمعه به حدیثی از پیامبر بزرگوار اشاره کردند که فرموده است: در کره زمین که ملک خداست در آینده هیچ خانه، حصار و چادری وجود نخواهد داشت، الا اسلام به داخل آن وارد خواهد شد؛ و ان شاءالله ماهم شاهد خواهیم بود دین اسلام به غرب و شرق و دوردست‌ترین نقاط روسیه آقای پوتین و آخرین جزایر و ایالت های آقای اوباما نفوذ خواهد کرد.

نماز جمعه مورخه 23/07/95 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور پرشور مردم مومن پاوه در مسجد جامع این شهر، برگزار شد. خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «1-در سال 2016 ، نام مبارک حضرت محمد (ص) پرطرفداترین نام در اسرائیل 2-رموز قرآن 3- استعمار جدید» اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (23 مهرماه 95) که با حضور پرشکوه مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در ابتدای خطبه‌ها به گزارش خبرگزاری‌ها در طی هفته گذشته در خصوص نام مبارک حضرت محمد در اسرائیل غاصب اشاره کردند و گفتند: در طی سال 2016 نام محمد (ص) در سرزمین‌های اشغالی، منهای غزه و قسمت عربی تحت کنترل محمودعباس، بیشترین نامی بوده که مردم آن سرزمین بر فرزندان خود نهاده‌اند.

وی افزودند: برای ما مسلمانان که محمدی هستیم، دریک حکومت یهودی و ضد اسلام و دولتی که ضد محمدالمصطفی است استقبال از نام آن بزرگوار درس عبرت و امیدواری و دل‌خوشی است و پیام آن این است که اسلام و رهبر و قائد آن ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک جهان گیر خواهند شد.

امام‌جمعه پاوه در ادامه با اشاره به آیه 28 سوره مبارکه فتح «هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا» گفتند: خداوند در این آیه می‌فرماید: پروردگار شما کسی است که پیامبر و رهبر و قائدی به میان شما فرستاده است به همراه دینی که در آینده این دین، دین جهان خواهد شد و تمامی ادیان کنار گذاشته میشوند، مشروط به این امر که مسلمانان عالم، عامل، حکیم، بصیر و هشیار باشند نه اهل انتحار و انفجار و خرافات و تفرقه و نوکر بیگانه.

ایشان افزودند: برای تقویت این مسیر و نصرت این رسول و برای حمایت از این رسالت و برای تحقق این وعده، خداوند بزرگ به‌تنهایی کافی است و ما وسیله‌ای بیش نیستیم.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به حدیثی از پیامبر بزرگوار اشاره کردند که فرموده است: در کره زمین که ملک خداست در آینده هیچ خانه، حصار و چادری وجود نخواهد داشت، الا اسلام به داخل آن وارد خواهد شد؛ و ان شاءالله ماهم شاهد خواهیم بود دین اسلام به غرب و شرق و دوردست‌ترین نقاط روسیه آقای پوتین و آخرین جزایر و ایالت های آقای اوباما نفوذ خواهد کرد.

وی وجود نام مبارک حضرت محمد (ص) را باعث افتخار، عزت و ابروی مسلمانان دانستند و گفتند: بنا به توصیه پیامبر اسلام (ص)، ما به‌عنوان مسلمان وظیفه‌داریم که اسامی اسلامی برای فرزندان خود انتخاب کنیم و اگر این امر میسر نشد از اسامی کردی مناسب که با آداب و فرهنگ نیاکان ما سازگار باشد استفاده کنیم و اگر این کار را هم نکردیم، به‌عنوان یک ایرانی از نام‌های مرسوم در کشور خودمان برای فرزندان خود برگزینیم و از اسامی غیردینی که نه با اسلام و نه با فرهنگ قومی و ملی ما سازگاری دارند پرهیز نماییم.

ماموستا قادری در بخشی دیگر از خطبه‌ها به بعضی از رموز قرآن اشاره کردند و گفتند: یک دانشمند مصری بعد از تحقیقات فراوان در قرآن کریم، به این نتیجه رسیده است که واژه (الحیاة) و (الموت) هرکدام 145 بار در قرآن آمده‌اند و مفهوم آن این است که خداوند بزرگ هم برای دنیا و حیات ما ارزش قائل است و هم برای قیامت و دنیای پس از مرگ ما؛ و همچنان که 145 بار سخن از زندگی به میان آمده است 145 بار هم از مرگ و حیات دوباره انسان سخن گفته‌شده است. پس ما باید هم برای این دنیا و هم برای آن دنیا کار و تلاش نماییم.

ایشان ادامه دادند: در قرآن کریم 50 بار واژه (الناس) و در کنار آن 50 بار نیز واژه (النبی و الرسول) آمده است و بدین معنی است که پیامبران آمده‌اند تا مردم را اصلاح کنند. هراندازه احترام به پیامبران برای ما تکلیف است، پیامبران هم همان اندازه اصلاح انسان‌ها برایشان مهم بوده است و درست است که پیامبران دارای جایگاه و مقام مهمی بوده‌اند اما حتماً مردم هم لیاقت و شایستگی میزبانی این مهمانان بزرگ را داشته‌اند. که به تعداد نام پیامبران ، الناس هم در قرآن آمده است.

ماموستا قادری به واژه شکر و مصیبت نیز اشاره کردند و گفتند: این دو واژه هرکدام در قرآن 75 بار تکرار شده‌اند تا ما اگر دچار مصیبتی شدیم شکر را از یاد نبریم و اگر مشکلات روزگار بر ما چیره گشت شکر و صبر پیشه نماییم؛ زیرا این‌ها رمز و پیام و درس و عبرت هستند که به‌سادگی در قرآن نیامده‌اند.

خطیب جمعه پاوه تکرار واژه‌های (الرجل) "مرد " و (المراة) " زن " هرکدام به تعداد 24 بار را نیز دارای پیام دانستند و گفتند: پیام این تکرار این است که زن و مرد مکمل یکدیگرند. هرچند اسلام به زنان به خاطر ترحمی که به آنان دارد و به خاطر حفظ شخصیت و آبروی زن مسلمان اجازه بعضی از فعالیت‌ها را نداده است اما زن و مرد در قرآن به یک اندازه تکرار شده‌اند و این نهایت احترام قرآن به زن مسلمان است.

ایشان تصریح کردند: علی رغم این جایگاه والایی که قرآن کریم برای زن قایل است متأسفانه امروزه شاهدیم که زنان وسیله و ابزار تبلیغاتی شبکه‌ها شده‌اند تا با عریان نمودن خود وسیله کسب و درآمد دیگران شده و کالاهایشان را باقیمت بالا به مردم عرضه نمایند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها استعمار جدید و قدیم را مورد بررسی قراردادند و گفتند: در استعمار قدیم دشمنان سرزمین را اشغال و بر افراد و اراضی مسلط می‌شدند؛ اما آن استعمار جواب نداد و کشورهای استعمارگر همچون آمریکا و روسیه و انگلیس و... با تاکتیک و برنامه‌ دیگری دارند بر کشورهای مسلمان مسلط و با استعمار جدید  وارد منطقه شده و در این عصر اول فکر ما را استعمار می کنند و بعداز اینکه بر فکر ما تسلط پیدا کردند، بدون هیچ زحمتی خانه و دیار ما تحت سلطه آنها قرار خواهد گرفت.

ماموستا قادری برنامه‌های استعمار جدید برای تسلط بر فکر مسلمانان را تشریح کردند و گفتند: مبارزه با سنت و آداب و روش و فرهنگ مردم مناطق همچون لباس و پوشش و آداب، ترویج برنامه‌های ضد دین، تضعیف حریم خانواده، تزریق فرهنگ غرب، به‌کارگیری افراد مریض و ترور شخصیت‌های دینی و مفید و مؤثر در جامعه، برنامه‌های دشمن برای تسلط بر فکر افراد جامعه است.

ایشان افزودند: اگر امروزه جوانان از ما دور گشته و بعضاً به فرهنگ غربی ها روی آورده‌اند به این دلیل است که برنامه‌های خوب و مدونی برای آنان نداریم و منهج خوب به آنان ارائه نداده‌ایم و از طرفی هم رسانه‌های ضد دین و غربی دلیل عدم پیشرفت جوانان ما را در فرهنگ اسلامی آنان عنوان کرده‌اند و آنان نیز خیلی ساده این حرف‌ها را پذیرفته‌اند و اسیر فرهنگ غرب شده‌اند.

وی با انتقاد از واگذاری بازار به زنان گفتند: یکی از آثار استعمار جدید واگذاری بازار به زنان و دختران است و با کمال تأسف فلسفه این کار را جلب مشتری می دانند!!؟

امام‌جمعه پاوه در پایان به داستانی عبرت‌آموز اشاره کردند و گفتند: ابراهیم بن ادهم می‌فرماید: روزی عده‌ای مرا دعوت کردند و در بیرون منزل سفره‌ای را برایم پهن نمودند و چند تکه نان کلوچه مانند، در سفره گذاشتند. کلاغی آمد و یکی از کلوچه را ربود. به دنبال کلاغ رفتم و دیدم به خلوتگاهی رفت و از بالا کلوچه را در بغل شخصی انداخت. جلوتر رفتم و دیدم کلوچه در بغل کسی افتاده است که دست‌وپاهایش به درختی بسته شده است. مشتی به سروصورت خود زدم و گفتم خداوند چقدر بزرگ و دارای رحم است که کلاغی را مأمور کرده تا کلوچه‌ای را از سر سفره من بردارد و به دنبالش بروم تا فردی را از اسارت برهانم و اگر امثال من هم متوجه نشوند، آن فرد از گرسنگی تلف نشود.

ماموستا قادری خاطرنشان کردند: به حقیقت خدای ما دارای رحم است و همه کارهایش حکیمانه و همه برنامه‌هایش عاقلانه و عالمانه و همه اموراتش حساب‌شده است. رحمت او بر غضبش غالب است و دینی که برای هدایت ما فرستاده دینی پاک و دین محبت و وحدت و تعامل است.

ایشان افزوند: امروزه سیاست کاری کرده که تفسیر از دین به‌نوعی است که خود ما نیز از تفسیرش عاجز و ناراحت هستیم. لذا از خداوند می‌خواهیم به خاطر عظمتش درد مسلمانان را شفا و تفرقه بین مسلمانان را به وحدت و شر کافران را از سر مسلمانان بردارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار